skip to Main Content

Tıp alanında yaşanılan gelişmeler neticesinde birçok teknolojik yöntem ile çok daha sağlıklı gebelik süreçleri geçirmek mümkündür. Sağlıklı bir gebelik süreci için ise, doğru ve gelişmiş tarama testleri ön plana çıkar. Yeni nesil teknolojiler sayesinde gerektiği durumlarda rahim içerisinde de tedavi süreçleri devam ettirilebilir.

 

Gelişen teknoloji tarama testleri sayesinde, anne karnındaki bebek hakkında birçok farklı detaya ulaşmak mümkündür. Tarama testleri ile bebeklerin gelişimleri takip edilerek gerekli durumlarda tedavi yöntemleri uygulanabilir. Özellikle ilk 3 aylık dönem içerisinde yapılan tarama testleri ile çok daha fazla avantajlı durumlar yaşanabilir.

 

Birinci Trimester Taraması

 

Gebelikte organların oluşumu 12. haftaya kadar devam edebilir. Birinci trimester taramalar sayesinde gebelikte sorunlar çok daha erken bir şekilde tanınarak, gebeliğin sonlandırılması gibi bazı kararlar verilebilir. Gebelikte hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı ön planda tutulur. Bu nedenle de herhangi birine zarar geleceği durumlarda gebeliğin sonlandırılması kararı doğru olacaktır.

 

Trimester tarama programları kapsamında, ense kalınlığı ölçümü testleri en çok uygulanan tarama testi olmaktadır. Ense kalınlığı ölçümünün dışında da bazı tarama testleri daha yapılabilir. Burun kemiğinin görülmesi için ölçümler ve biyokimyasal markerlerın ölçümü gibi farklı tarama testleri bulunur.

 

Gebelik süreci ile alakalı olarak araştırmalar yapan ve tarama testlerinin dışında gerçekleştirilen diğer tetkikleri de merak edenler için; Gebelik Süresince Yapılması Gereken Tetkikler Nelerdir?

 

İkinci Trimester Taraması

 

Gebelikte 16. ve 18. hafta tarama testlerinde bazı önemli tanılar konabilir. Özellikle Down Sendromu olarak adlandırılan anomalilerin bu testler sonucunda tanısının konması mümkündür.

 

Anneden alınan kan örneğinden yola çıkarak ikinci trimester taramasında AFP ve HCG analizleri de yapılmaktadır. Gebelik haftasına göre değerler ve annenin yaşı da hesaba katılarak önemli değerlendirmeler yapılabilir.

 

Merkezimiz ile iletişime geçerek Kıbrıs tüp bebek tedavisi ve gebelik hakkında birçok önemli detaya ulaşabilirsiniz. Gelişmiş yöntemleri ile sizlere hizmet vermekten memnun olan Kıbrıs tüp bebek merkezimiz ile çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz!

Back To Top