skip to Main Content

CGT Genetik Taşıyıcılık Testi – Kişiye Özel Genetik Tarama Testi

 

CGT Testi Nedir?

Genetik hastalıklar tedavi edilemez,  fakat önlenebilir.

CGT testi ile 300’ün üzerinde genetik geçişli hastalık ve 1.600’ün üzerinde hastalığa sebebiyet veren mutasyonun (genetik şifre bozukluğu) bir seferde taranmasını sağlayan bir testtir.

CGT testi ile test yapılması planlanan bireyden alınan basit bir kan örneğinin 300’ün üzerinde genetik geçişli hastalık ve 1600’ün üzerinde hastalık sebebi mutasyonun (genetik şifre bozukluğu) bir seferde taranması ve değerlendirilmesi mümkün.

 

CGT Genetik Taşıyıcılık Testi Nasıl Yapılır?

CGT Taşıyıcılık Testi Nasıl Yapılır?

CGT Gen Taraması Kimlere Önerilir?

CGT testini talep eden her çifte uygulanabilir. Ancak özellikle uygulanmasını önerdiğimiz hastalarımız:

  • Akraba evliliği yapanlar,
  • Ailesinde genetik hastalık taşıyıcılık hikâyesi olan çiftler,
  • Genetik hastalığı olan bir çocuk doğurmuş ve yeniden çocuk sahibi olmak isteyen çiftler.

CGT testi ayrıca yumurta donasyonu tedavilerinde, yumurta donörlerinin fiziksel özelliklerinin yanı sıra genel sağlık durumları ve taşıyabilecekleri genetik hastalıkların belirlenmesi için kullanılmaktadır. Bu sayede ailelerin donörün sağlık durumuyla ilgili endişeleri giderilmektedir.

 

Yumurta Donasyonu ve CGT Gen Taraması

Kıbrıs’ta hizmet veren pek çok tüp bebek merkezi sık görülen genetik hastalıklar bakımından Avrupa standartları çerçevesinde ve KKTC sağlık bakanlığının yapılmasını zorunlu kıldığı genetik tarama testlerini (Karyotip analizi, Sickle cell, Kistik fibrosis ve Talasemia) yumurta bağışçılarına yapmaktadır. Bu testler, her ne kadar genetik tarama testleri olsa da çok sınırlıdır.

Günümüzde tedavi gören çiftlerin veya donörlerin farkında olmadan taşıyabileceği yüzlerce genetik hastalık mevcut ve ne yazık ki yakın bir zaman öncesine kadar bu genetik hastalıkların taranabilmeleri tıbben ve teknik açıdan mümkün değildi. Tedavi gören çiftlerden en çok aldığımız sorular; aldığımız yumurta ne kadar sağlıklı, donörden çocuğumuza bilinmeyen genetik bir hastalık geçebilir mi, yumurta bağışçıları olası genetik hastalıklar yönünden ne kadar iyi inceleniyor sorularıdır. Doğuş Tüp Bebek Merkezi olarak bilinen 300’ün üzerinde genetik hastalık için donörlere CGT testi uygulanarak hastalık geçişlerini engelleyebiliyoruz.

 

CGT Gen Taraması Yapılmış Donör Seçimi ve Yumurta Donasyonu Tedavisi

Tedavinin ilk aşaması olarak aileden nasıl bir donör istediği öğrenilir. Daha sonra baba adayı merkezimize gelerek sperm örneğini verir. Alınan sperm örneği dondurularak donörün CGT test sonucunun neticelenmesi beklenir.

CGT testi uygulanmak üzere donör havuzu içerisinden yapılan seçimin sonrasında seçtiğiniz donörden kan örneği alınarak genetik merkezine gönderilir ve sonuca göre size bilgi verilir. CGT testinin incelenmesi yaklaşık 2-4 hafta sürmektedir.

Olumlu sonucun gelmesiyle donörünüz yumurta çoğaltma tedavisine alınarak elde edilen tüm yumurtaları önceden dondurulmuş olarak merkezimizde bekleyen spermle döllenir ve embriyolar 5 günde paketler haline getirilerek dondurulur.

 

Akraba Evliliklerinde CGT Gen Taraması ve Tüp Bebek Yaklaşımı

Türkiye’nin de içinde bulunduğu ülkeler arasında akraba evliliklerine sıklıkla rastlanmaktadır. Bu çiftlerin genetik hastalık taşıyan çocuk sahibi olma olasılığı yüksek olduğundan CGT testi büyük öneme sahiptir. Bu test sayesinde, genetik ayıklama uygulanarak akraba evliliklerinde dahi çiftlerin sağlıklı bebekler dünyaya getirmesi sağlanabiliyor.

 

Tüp Bebek İşlemi Yaptıracak Çiftlerin Taranması

Akraba evliliklerinde anne ve babadaki benzer mutasyonlar çocukta hastalık oluşturabilir. Bu durumdaki çiftlerin taşıyıcılık testleri yaptırmaları taşıyor olabilecekleri ve doğacak çocuklarına aktarılabilecek muhtemel genetik hastalık riskini azaltacaktır.

 

CGT Test Sonucu ile Mutasyonun Belirlenmesi

Gebelik öncesi kişiye özel genetik tarama testi sonrası herhangi bir hastalık taşıyıcılığı veya mutasyon saptanırsa, bu mutasyon tüp bebek işlemi sırasında embriyolarda PGT yöntemi ile taranabilir ve mutasyon taşımayan embriyoların transferi ile hastalık taşımayan sağlıklı çocuk sahibi olmak mümkündür.

Back To Top