skip to Main Content

Cinsiyet Seçimi Nedir ?

Şu anda teknolojinin gelişmesiyle tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolardan (döllenmiş yumurtalardan) biyopsi metodu ile alınan hücre ile çalışılarak o embriyonun kız mı erkek mi olduğunun belirlenmesi işlemine cinsiyet seçimi veya cinsiyet tayini veya cinsiyet belirleme denir. Cinsiyet Seçiminde kullanılan PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) metodu aynı zamanda transfer adayı embriyonun genetik sağlığını test etmemize yardımcı olmaktadır.

Cinsiyet seçimi tedavisi son zamanlarda tüp bebek tedavisi gören hastaların en çok tercih ettikleri tedavi halini aldı. Cinsiyet seçimi uygulaması sayesinde aileler aile planlaması yapabilmekte, anne ve baba çoçuklarına gerekli sevgi ve şefkati verebilmektedir. Bu sayede istenmeyen gebeliklerin önüne geçilebilmektedir. Özellikle Türkiyede var olan toplum baskısı sebebiyle erkek bebek isteği ön plana çıkmaktadır. Avrupadan tedaviye gelen hastalarımızdan aile planlaması amacıyla kız çoçuk talebi daha yoğun olmaktadır.

Tedaviye başvuran hastalarımızın ister çocukları olsun veya olmasın tüp bebek tedavisi görmeleri zorunludur. Tüp bebek tedavisi gelişen ilaç teknolojisi sayesinde eski yıllardaki uygulamaların aksine çok kolay halde uygulanabilmektedir.

Ön tedavinin ardından Cinsiyet seçimli tüp bebek uygulaması için kıbrıs’ta konaklama süreci sadece 1 haftadır.

Cinsiyet Seçimi (Tüp Bebek – PGT) Tedavisi Öncesi Gerekli Testler:

Kadın için FSH, LH, E2, AMH, PRL, TSH, T3, T4, Açlık Kan Şekeri, Tam Kan Sayımı, Üre, AST, ALT, HbsAg, Anti-HCV, HIV, Anti-HBc total ve VDRL. Ayrıca rahim içi uygunluk değerlendirilmesi için Pelvik USG veya HSG Filmi istenmektedir.

Erkek için Spermiyogram Analizi (3 günlük cinsel pehrizde sonra yapılan) ve HbsAg, Anti-HCV, HIV, Anti-HBc total ve VDRL testleri yapılmalıdır.”

Cinsiyet Seçimi Kıbrıs

Kıbrıs’ta cinsiyet seçimi tedavisi uzun yıllardan beri yasal olarak yapılmaktaydı fakat Haziran 2016 yılında yürürlüğe giren yeni yasal mevzuat gereği, PGT işleminin cinsiyet seçme amacıyla kullanılması yasaklanmıştır.  Sadece ailede X kromozomuna bağlı yani cinsiyet geçişli hastalık bulunan (örn. Hemofili) hastalara PGT ile cinsiyet seçimi uygulanabilmektedir.

Kıbrıs’ta Cinsiyet Seçimi Tedavisi

Cinsiyet seçiminde bulunmak isteyen aileler çocuk sahibi olsunlar veya olmasınlar tedavileri tüp bebek işlemi şeklinde yapılmalıdır. Öncelikli hedef bayanın tek bir adet döneminde çok sayıda yumurta üretmesini sağlamaktır. Bu nedenele hasta yaşadığı şehirde ön tedavi için doktora yönlendirilir. Ön muayene sağlandıktan sonra anne ve baba adayına belirli kan testleri yapılır. Hamileliğe ve tüp bebek işlemine engel yok ise tedaviye başlanır. Ön tedavi bayanın adet döngüsünün 2. veya 3. günü başlayıp yaklaşık 10 gün süren bir ilaç tedavisidir. Bu süre zarfında doktor kontrolünde olmak oldukça önemlidir. Ön tedavinin tamamlanmasının ardından ailenin Kıbrıs’ta ki tüp bebek tedavisine geçilir. Cinsiyet seçimi için kıbrıs’ta geçirilen süre 1 haftadır.

Ön tedavilerinin takibininde Kıbrıs’ta olmasını isteyen aileler için özel avantajlı otel anlaşmalarımız mevcuttur. Özellikle Avrupada yaşayan aileler ilaç fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle tüm tedavileri için Kıbrıs’a gelmeyi tercih etmektedirler. Tüm tedavi sürecinin Kıbrıs’ta olması için 20 gün zaman ayırmak gerekmektedir.

Cinsiyet Tayini Tedavisinin Kıbrıs Süreci

Cinsiyet Seçiminde Kıbrıs’ta sırası ile;

  • Bayandan yumurta hücrelerinin toplanması (OPU)
  • Eşden alınan sperm numunesi ile yumurta hücrelerinin rastgele döllenmesi,
    (mikroenjeksiyon)
  • Elde edilen iyi kalitedeki embriyoların 3. gelişim gününde PGT ile hem sağlık hem de cinsiyet yönünden taranması,
  • Embriyo gelişiminin 5. gününde istenilen cinsiyete ait sağlıklı embriyoların seçimi ve anne rahmine transferi uygulanmaktadır.

Cinsiyet Seçimi Tedavisi Sonrası Süreç

Tedavisinin gebelik sonucu embriyo transfer gününden 12 gün sonra kanda yapılan Bhcg hormon analizi ile tespit edilir. Bu süre zarfında anne adayı ağır iş yapmamalı ve eşi ile cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Gebelik testi pozitif ise hasta ilaçlarına söylenen şekilde devam eder ve ilk ultrason muayenesi için kendi belirleyeceği kadın doğum uzmanından randevu alarak gebelik takibine başlar. Eğer gebelik sonucu negatif ise verilen ilaçları bırakarak adet kanamasının gelmesini bekler.

Cinsiyet seçimi özellikle genç hastalarda (< 35) yumurta sayısı ve kalitesinin yüksek olması nedeniyle gebelik başarısı çok yüksek bir tüp bebek uygulamasıdır. Tedavi sonrasında elde edilen gebeliklerde bebeğin sağlıklı olması ve cinsiyetinin doğruluk oranı % 99.9 dur.

Cinsiyet Tayini Kıbrıs

Cinsiyet seçimi tedavisi sonrasında beklenen gebelik başarısı hastanın yaşına, doğurganlığına, yumurta rezervine, oluşacak embriyolardan kaç tanesinin sağlıklı ve aynı zamanda ailenin istediği cinsiyette oluşacağına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Tedavi süreci hastanede kalmayı gerektirmez. Bu nedenle tedavi aynı zamanda özellikle yaz aylarında iyi bir tatil fırsatınıda beraberinde getirir.

Merkezimizin kendi bünyesinde bulunan genetik labaratuvarımızda % 99.9 cinsiyet başarı oranı ile cinsiyet seçimi ve kromozomal sağlık taraması yapılmaktadır.

İleri Teknoloji

Merkezimiz bünyesinde kurulu olan genetik lab. ve mikrosort sperm ayrıştırma metodu ile tedaviniz güvence altında.

Onaylanmış Kalite

Merkezimiz ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sertifikası alarak Akredite olmuştur.

Yüksek Başarı

Cinsiyet seçiminde % 99.9 başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

Gizlilik ve Güvenilirlik

Tüm yumurta, sperm ve embriyolarınız üç aşamalı kontrol sisteminden geçer ve kişiye özel barkodlu malzeme kullanımı sayesinde asla karışmaz.

Kişiye Özel Tedavi

Bizler için bir hastadan çok daha fazlasını ifade ediyorsunuz.

Alanında En İyi Profesyoneller

Geniş uzman kadromuz ve teknolojik altyapımız ile 7/24 hizmetinizdeyiz.

Back To Top