skip to Main Content

Cinsiyet Seçimi Nedir ?

Şu anda teknolojinin gelişmesiyle tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolardan (döllenmiş yumurtalardan) biyopsi metodu ile alınan hücre ile çalışılarak o embriyonun kız mı erkek mi olduğunun belirlenmesi işlemine cinsiyet seçimi veya cinsiyet tayini veya cinsiyet belirleme denir. Cinsiyet Seçiminde kullanılan PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) metodu aynı zamanda transfer adayı embriyonun genetik sağlığını test etmemize yardımcı olmaktadır.

Cinsiyet seçimi tedavisi son zamanlarda tüp bebek tedavisi gören hastaların en çok tercih ettikleri tedavi halini aldı. Cinsiyet seçimi uygulaması sayesinde aileler aile planlaması yapabilmekte, anne ve baba çocuklarına gerekli sevgi ve şefkati verebilmektedir. Bu sayede istenmeyen gebeliklerin önüne geçilebilmektedir. Özellikle Türkiye’de var olan toplum baskısı sebebiyle erkek bebek isteği ön plana çıkmaktadır. Avrupa’dan tedaviye gelen hastalarımızdan aile planlaması amacıyla kız çocuk talebi daha yoğun olmaktadır.

Tedaviye başvuran hastalarımızın ister çocukları olsun veya olmasın tüp bebek tedavisi görmeleri zorunludur. Tüp bebek tedavisi gelişen ilaç teknolojisi sayesinde eski yıllardaki uygulamaların aksine çok kolay halde uygulanabilmektedir.

Ön tedavinin ardından Cinsiyet seçimli tüp bebek uygulaması için Kıbrıs’ta konaklama süreci sadece 1 haftadır.

Cinsiyet Seçimi (Tüp Bebek – PGT) Tedavisi Öncesi Gerekli Testler:

Kadın için FSH, LH, E2, AMH, PRL, TSH, T3, T4, Açlık Kan Şekeri, Tam Kan Sayımı, Üre, AST, ALT, HbsAg, Anti-HCV, HIV, Anti-HBc total ve VDRL. Ayrıca rahim içi uygunluk değerlendirilmesi için Pelvik USG veya HSG Filmi istenmektedir.

Erkek için Spermiyogram Analizi (3 günlük cinsel perhizden sonra yapılmalıdır) ve HbsAg, Anti-HCV, HIV, Anti-HBc total, VDRL, FSH, LH, Testesteron Total testleri yapılmalıdır.

Cinsiyet Seçimi Kıbrıs

Kıbrıs’ta cinsiyet seçimi tedavisi uzun yıllardan beri yasal olarak yapılmaktaydı fakat Haziran 2016 yılında yürürlüğe giren yeni yasal mevzuat gereği, PGT işleminin cinsiyet seçme amacıyla kullanılması yasaklanmıştır. Sadece ailede X kromozomuna bağlı yani cinsiyet geçişli hastalık bulunan (örn. Hemofili) hastalara PGT ile cinsiyet seçimi uygulanabilmektedir.

Kıbrıs’ta Cinsiyet Seçimi Tedavisi

Cinsiyet seçiminde bulunmak isteyen aileler çocuk sahibi olsunlar veya olmasınlar tedavileri tüp bebek işlemi şeklinde yapılmak zorundadır. Tedavinin ilk aşamasında aileden kan testleri istenir. Tedaviye uygunluğu kontrol edilir. Daha sonra tüp bebek tedavisinin ilk aşaması olan yumurta çoğaltma ve takip sürecine başlanır. Bu aşamada hedef bayanın tek bir adet döneminde çok sayıda yumurta üretmesini sağlamaktır. Bu işlem doktor takibinde yapıldığı için  hasta yaşadığı şehirde doktora yönlendirilir. Ön tedavi bayanın adet döngüsünün 2. veya 3. günü başlayıp yaklaşık 10 gün süren bir ilaç tedavisidir.  Ön tedavinin tamamlanmasının ardından ailenin Kıbrıs’ta ki tüp bebek tedavisine geçilir. Cinsiyet seçimi için Kıbrıs’ta geçirilen süre 1 haftadır.

Ön tedavi ve laboratuvar sürecini Kıbrıs’ta geçirmek isteyen aileler için özel fiyat avantajlı otel anlaşmalarımız vardır. Özellikle Avrupa’da yaşayan hastalarımız için ilaç fiyatlarının Türkiye ve Kıbrıs’a kıyasla pahalı olması, tüm tedavileri için Kıbrıs’a gelmelerini tercih haline getirmiştir. Tüm tedavi sürecini Kıbrıs’ta geçirmek isteyen hastalarımız tedavi süreçleri için 3 hafta zaman ayırmalıdırlar.

Cinsiyet Tayini Tedavisinin Kıbrıs Süreci

Cinsiyet Seçiminde Kıbrıs’ta sırası ile;

  • Bayandan yumurta hücrelerinin toplanması (OPU)
  • Eşten alınan sperm numunesi ile yumurta hücrelerinin rastgele döllenmesi (ICSI -Mikroenjeksiyon)
  • Elde edilen iyi kalitedeki embriyoların 3. gelişim gününde PGT ile hem sağlık hem de cinsiyet yönünden taranması
  • Embriyo gelişiminin 5. gününde istenilen cinsiyete ait sağlıklı embriyoların seçimi ve anne rahmine transferi uygulanmaktadır.

Cinsiyet Seçimi Tedavisi Sonrası ve Hamilelik

Tedavi sonrası gebelik sonucu embriyo transfer gününden 12 gün sonra kanda yapılan Bhcg hormon analizi ile tespit edilir. Bu süre zarfında anne adayı ağır iş yapmamalı ve eşi ile cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Gebelik testi pozitif ise hasta ilaçlarına söylenen şekilde devam eder ve ilk ultrason muayenesi için kendi belirleyeceği kadın doğum uzmanından randevu alarak gebelik takibine başlar. Eğer gebelik sonucu negatif ise verilen ilaçları bırakarak adet kanamasının gelmesini bekler. Negatif sonuç alınırsa yeni bir tedavi sürecine ilk işlemden 2 ay sonra  başlanabilir.

Tedavi süreci hastanede kalmayı gerektirmez. Bu nedenle tedavi aynı zamanda özellikle yaz aylarında iyi bir tatil fırsatını sunmaktadır.

Cinsiyet Tayini Tedavisinde Başarı Oranları

Cinsiyet seçimi tedavisi sonrasında beklenen gebelik başarısı hastanın yaşına, doğurganlığına, yumurta rezervine, oluşacak embriyolardan kaç tanesinin sağlıklı ve aynı zamanda ailenin istediği cinsiyette oluşacağına bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaşınıza göre başarı oranlarımızı görmek için başarı oranlarımız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cinsiyet seçimi özellikle genç hastalarda (< 35) yumurta sayısı ve kalitesinin yüksek olması nedeniyle başarı yönünden çok avantajlıdır. (>35) yaş üzeri hastalarımız için tedavi öncesi yapılan test sonuçlarını doğru değerlendirip hastaya muhtemel beklenen gebelik başarısı konusunda hassasiyetle bilgiler vermekteyiz. Yumurta sayısının tedavi için yetersiz görüldüğü hastalarda yumurta havuzu yöntemini öneriyoruz. (>45) yaş üzeri hastalarda sağlıklı yumurta elde etmek oldukça güçtür. Bu nedenle yumurta takviyesi (Tandem IVF) veya yumurta donasyonu seçenekleri önermekteyiz. Tedavi sonrasında elde edilen gebeliklerde bebeğin sağlıklı olması ve cinsiyetinin doğruluk oranı % 99.9 dur.

Merkezimizin kendi bünyesinde bulunan genetik laboratuvarımızda % 99.9 cinsiyet başarı oranı ile cinsiyet seçimi ve kromozomal sağlık taraması yapılmaktadır.

Cinsiyet Seçimi için Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

İleri Teknoloji

Merkezimiz bünyesinde kurulu olan genetik lab. ve mikrosort sperm ayrıştırma metodu ile tedaviniz güvence altındadır. >35 yaş üzeri kapsamlı kromozom taraması (24 kromozom) ve cinsiyet seçimi yaptırmak isteyen hastalar için NGS (Next Generation Sequencing) yöntemi merkezimizde yapılmaktadır.

Onaylanmış Kalite

Merkezimiz ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sertifikası alarak Akredite olmuştur.

Yüksek Başarı

Cinsiyet seçiminde % 99.9 başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

Gizlilik ve Güvenilirlik

Tüm yumurta, sperm ve embriyolarınız üç aşamalı kontrol sisteminden geçer ve kişiye özel barkotlu malzeme kullanımı sayesinde asla karışmaz.

Kişiye Özel Tedavi

Bizler için bir hastadan çok daha fazlasını ifade ediyorsunuz.

Alanında En İyi Profesyoneller

Geniş uzman kadromuz ve teknolojik altyapımız ile 7/24 hizmetinizdeyiz.

Back To Top