skip to Main Content

Doğum sancıları hamile kadınların korkulu rüyalarından bir tanesi olur. Özelikle, etraflarındaki insanlardan doğum sancısı ile ilgili olumsuz hikayeler dinlediklerinde büyük endişelere kapılabiliyorlar.

 

Doğum sancısının önüne geçebilmek mümkün olan bir durum değildir. Bunun yerine, sancıları normal bir oluşum olarak kabul etmek ve korkularla yüzleşmek gerekecektir. Doğum anında yaşanan hissiyatın önceden bilinemeyeceği için, sancılardan korkmak son derece normaldir.

 

Doğum Öncesindeki Hazırlıklar Endişeleri Azaltır mı?

 

Doğum öncesinde yapılan hazırlıklarda, acil durum anında yapılacakların listesini oluşturmak faydalı olur. Acil durumlar için hastane güzergahının yapılması ve gerekli önlemlerin alınması anne adaylarının içinin rahat etmesini sağlar. Doğum öncesi hazırlıklar, hissedilen endişelerin de azalmasında etkili bir unsurdur. Bu nedenle anne ve baba adaylarının hazırlık sürecinde bazı önemli adımları atmaları beklenir.

 

 

Doğum Öncesi Eğitim

 

Çocuğunuzu dünyaya getirmeden önce alınan eğitimler, sürecin çok daha verimli geçmesini sağlayabilir. İmkanlar el veriyorsa, eşinizle birlikte katılacağınız doğum öncesi kursları, ikinizin de hamilelik sürecini kavramasında etkili olacaktır.

 

Egzersiz Programları

 

Doğumu kolaylaştıracak egzersizler, hem doğum sürecini daha kolay atlatmanızda hem de doğrum sancısı korkusundan uzaklaşmanızda etkili olacaktır. Ağır egzersizler yapmak elbette önerilmeyen bir durum olsa da yapılan kardiyolar ve nefes egzersizleri son derece etkili olacaktır.

 

Psikolojik Hazırlık

 

Anne adaylarının doğum öncesindeki fiziksel hazırlıklarının yanı sıra, psikolojik olarak da kendilerini hazır hissetmeleri önemlidir. Doğuma az bir süre kala hareket kabiliyetinin azalıyor olması ve çevredeki insanların yaptıkları telaşlar hamile kadınların da olumsuz etkilenmesine neden olur. Olabildiğince hamilelik sürecine rahat bir şekilde devam edilmesi için, anne adaylarının çevresindeki insanların son derece duyarlı olmaları gerekmektedir.

 

Fazla kiloya sahip insanlarda tüp bebek tedavisinin etkinliğini merak edenler Tüp Bebek ve Obezite yazımızı okumalıdırlar!

 

 

 

 

Back To Top