skip to Main Content

İlk bebeğinizin doğumundan sonra doğum sonrası depresyon yaşadıysanız, başka bir çocuk sahibi olma konusunda anlaşılır bir şekilde endişeleniyor olabilirsiniz. Semptomlarınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmek, tekrar hamile kaldığınızda zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir.

Doğum sonrası depresyon geçirildiyse bununla birlikte gelen korku, bazı kadınların ve eşlerinin ikinci bir bebek istemesini veya planlamasını engelleyebilir.

Ama bu böyle olmak zorunda değil. Doğum sonrası depresyonun belirtilerini ve semptomlarını anlamak, bir plan oluşturmak ve güvenilir bir desteğe sahip olmak, başka bir çocuk sahibi olmayı denemeye ilişkin endişelerin bir kısmını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Doğum Sonrası Depresyona İkinci Kez Yakalanma Şansınız Nedir?

Daha önce doğum sonrası depresyonu yaşadıysanız, gelecekteki bir hamilelikten sonra tekrar yaşama olasılığınızın yüksek olduğu doğrudur fakat bunu tersine çevirebilirsiniz.

Çok şiddetli doğum sonrası depresyon yaşayan annelerin daha hafif yaşayan annelere göre ikinci kez doğum sonrası depresyon yaşama ihtimali daha fazladır.

Ancak ilk çocuklarının doğumundan sonra doğum sonrası depresyon ile mücadele eden birçok kadın, gerekli önlemleri aldıktan sonra bir sonrakinde hiçbir belirti yaşamaz. Nedeni, her hamileliğin ve her çocuğun farklı olmasıdır.

 

Doğum Sonrası Depresyon Faktörlerinden Bazıları

  • Erken doğum
  • Emzirme sorunları
  • Travmatik doğum
  • Eş veya aile desteğinin alınamaması
  • Finansal sorunlar

 

İlk Hamileliğinizden Sonra Doğum Sonrası Depresyon Yaşadıysanız İkinci Kez Denemeli misiniz?

İkinci bir çocuğa sahip olmak, siz ve aileniz için kişisel bir karardır.

Eğer böyle bir isteğiniz varsa doğum sonrası depresyon riskinizi en aza indirgemenize yardımcı olacak şeyler yapmalısınız, bunlardan ilk yapmanız gereken ise bir terapistle konuşmak.

Eşiniz, aileniz, arkadaşlarınız, sizin için sosyal açıdan değeri olan herkesin desteğini aldığınıza emin olmalısınız. Kendinize bir destek ağı kurmalısınız. İlgili: Hamilelik Sürecinde Eş Desteği

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapın, hamilelikte yapılması ve yapılmaması gerekenler adlı blog yazımızı okuyun.

Doktorunuzla konuşarak doğum sonrası depresyon için tercih edilen ilaç seçeneklerini değerlendirin.

 

Tüp Bebek Tedavisi ve Doğum Sonrası Depresyon İlişkisi

Tüp bebek tedavisi, doğum sonrası depresyonu tetiklemez. Tıpkı normal bir gebelik gibi bir gebelik süreci sizi bekler, bu yüzden tüp bebek tedavisi görüyorsanız ve doğum sonrası depresyon endişeleriniz varsa doğum sonrası depresyonun nadir bir durum olduğunu bilmelisiniz.

Kıbrıs tüp bebek tedavisi seçeneklerimiz ile sizin için en güvenilir hizmetleri sunuyoruz.

Back To Top