skip to Main Content

Embriyo Donasyonu Nedir?

Hem kadının hemde erkeğin üreme hücrelerinin herhangi bir sebepten dolayı olmadığı veya zarar gördüğü durumda başvurulan bir tüp bebek uygulamasıdır.

Embriyo Donasyonu Kıbrıs

Hangi Durumlarda Embriyo Donasyonuna Başvurulur ?

Genel olarak hem kadın hemde erkekte üreme hücrelerine ait problemler olması durumunda embriyo donasyonu tedavisine başvurulmaktadır. Öncelikle anne adayının tüm sağlık testlerinden geçirilerek gebeliğe uygunluğuna bakılır. Kadının yaşın 40 yaş ve üzeri ve erkekte azospermik durumlarda sıklıkla embriyo nakli tedavisi yapımaktadır. Embriyo nakli yine 40 yaş ve üzeri bekar bayanların çocuk sahibi olmak için başvurdukları tüp bebek tedavisidir.

Yumurta Donörünün Seçimi:

Yumurta bağışında bulunacak bayan ailenin özelliklerine göre kan grubu ve fiziksel özelliklere dikkat edilerek belirlenir. Yumurta donörünün genç (20-29 yaş) sağlıklı ve doğurgan olması seçim kriterleri arasında en çok dikkat edilen ve en önemli konudur.

Banka Sperminin Seçimi:

Tedavi için seçilecek banka spermi ailenin talepleri doğrultusunda fiziksel özellikler ve kan grunu dikkate alınaral hassasiyetle bankamızdan seçilerek yumurta donörünün yumurta bağış günü elde edilen yumurtalarla birleştirilmektedir. Banka spermleri yurt dışında tüm testleri yapılmış, dölleme yeteneği çok yüksek, sayı, hareketlilik ve morfolojik olarak çok iyi standartta sağlıklı ve kaliteli numunelerdir.

Tedavi Öncesi Gerekli Testler:

Bayan için; eğer düzenli adet döngüsü varsa adet kanamasının 2. veya 3. günü yapılan AMH, FSH, LH, E2 ve PRL nin yanı sıra TSH, T3, T4, Açlık Kan Şekeri, Tam Kan Sayımı, Üre, SGPT, SGOT, HbsAg, Anti-HCV, Anti-HBC Total, HIV ve VDRL testleri yapılmalıdır. Ayrıca detaylı rahim değerlendirmesinin sağlanması için Pelvik USG ve HSG filmi çekilmelidir.

45 yaş ve üzeri anne adaylarının Dahliye ve Kardiyoloji uzmanlarından gebeliğine engel yoktur raporu almaları zorunludur. 

Erkek için; önceden geçirilmiş ise TESE veya Mikro-TESE Raporu, FSH, LH, Testesteron hormon analizi  mutlaka istenmektedir.

Embriyo Donasyon Tedavisinin Aşamaları:

Embriyo nakli tedavisine yumurta bağışı yapacak donörün belirlenmesinin ardından anne adayının adet döngüsüyle başlanır. Eğer hastamız adet görmüyor ise adet düzenleyici ilaçlar yardımıyla donör ve hastanın adet döngüleri uydurulur ve tedavi hazırığına başlanır. Tedavide anne adayı rahim hazırlığı için belirlenen ilaç programıyla tedaviye hazırlanır. Bu süreç yaklaşık 15-17 gün sürmektedir. Bu süreç içinde hastanın rahim cevabının değerlendirilmesi amacıyla hastanın belirli günlerde muayenesi istenerek çıkan sonuçlara göre ilaç programı değiştirilebilir.

Tedavinin Kıbrıs süreci 3 gündür.

Kıbrıs’ta ki embriyo transferinden 12 gün sonra kanda ßHCG (hamilelik hormonu) bakılarak hamilelik sonucu öğrenilir.

Başarı Oranı:

Embriyo nakli uygulanan donasyon tedavileri arasında en başarılı tüp bebek yöntemidir. Bu tedavide yumurtalar genç, sağlıklı ve doğurgan annelerden alınır. Spermler çok kaliteli ve sertifikalı banka numunelerdir. Bu nedenle beklenen başarı % 70 tir.

Embriyo Donasyonu Ne Demek?

Hem kadında hemde erkekte üreme hücresi olmadığı durumlarda, laboratuvar ortamında yumurta donörü ve sperm donöründen elde edilen embiriyoların anne adayına transferi şeklinde uygulanan bir tüp bebek tedavisidir. Embriyo donasyonu evlat edinmenin bir alternatifi olarak düşünülebilir.

Embriyo Donasyonu Nasıl Yapılır?

Anne ve baba adayının fiziksel özelliklerine ve kan grubuna uygun seçilen yumurta donörünün yumurta hücreleri ile sperm bankasından seçilen sperm örneği laboratuvar koşullarında bir araya getirilerek hasta için embriyolar elde edilir. Bu embriyoların anne adayına transferiyle aile kendi yasal çocuğuna kavuşmuş olur.

Embriyo Donasyonu Ne Kadar Yaygındır?

Embriyo donasyonu uzun yıllardır başarıyla uygulanan ve çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Özellikle geç evlililk yapan çiftler yaş kaynaklı doğurganlığını kaybetmektedir. Embriyo donasyonu sayesinde ileri yaşlarına rağmen çocuk sahibi olabilmektedirler.

Embriyo Donasyonu Ne Kadar Başarılıdır?

Embriyo donasyonu tedavisinde kullanılan donör üreme hücreleri genç, sağlıklı ve doğurganlığını kanıtlamış kişilerden alındığı için başarı şansı çok yüksektir. Yaş gözetmeksizin tüm hasta gruplarına bakıldığında başarı ortalama % 70-80 dir.

Embriyo Bağışı Nasıl Yapılır?

Embriyolar herhangi bir ebeveyine ait değildir. Ailelerin tüp bebek tedavisi sonrası kalan embiryoları bazen kendileri tarafından bağışlansa bile donasyon tedavilerinde kesinlikle kullanılmaz. İmha edilir. Embiryo donasyonunda birbirini tanımayan yumurta donörü ve sperm donorü kullanılır. Bu sayede ileride kardeşlerin birbirleri ile karşılaşıp evlilik yapmalarının önüne geçilmiş olur.

Kıbrıs Embriyo Donasyonu Fiyatları Ne Kadar?

Embriyo donasyonu fiyatı belirlenirken bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Fiyatın ailenin seyahatini ve otelini kapsayıp kapsamadığı önemlidir. Embriyo donasyonu tedavisinin sadece işlem fiyatı 5000 Euro dur.

Back To Top