skip to Main Content

Embriyo Donasyonu – Embriyo Donasyonu Kıbrıs

Embriyo donasyonu, hem kadının hemde erkeğin üreme hücrelerininherhangi bir sebepten dolayı olmadığı veya zarar gördüğü durumda başvurulan bir tüp bebek uygulamasıdır.

Embriyo Donasyonu Kıbrıs

Hangi Durumlarda Embriyo donasyonuna Başvurulur ?

Genel olarak hem kadın hemde erkekte üreme hücrelerine ait problemler olması durumunda embriyo donasyonu tedavisine başvurulmaktadır. Embriyo donasyonu tedavisi görmek için anne adayının tüm sağlık testlerinden geçirilerek gebeliğe uygunluğuna bakılır. Kadının yaşı 40 yaş ve üzeri ve erkekte azospermik durumlarda sıklıkla embriyo donasyonu tedavisi yapımaktadır. Embriyo nakli yine 40 yaş ve üzeri bekar bayanların çocuk sahibi olmak için başvurdukları tüp bebek tedavisidir.

Embriyo donasyonunda Yumurta için Yumurta Donorünün Seçimi:

Yumurta bağışında bulunacak bayan ailenin özelliklerine göre kan grubu ve fiziksel özelliklere dikkat edilerek belirlenir. Yumurta donorünün genç (20-29 yaş) sağlıklı ve doğurgan olması seçim kriterleri arasında en çok dikkat edilen ve en önemli konudur.

Embriyo donasyonunda Sperm için Banka Sperminin Seçimi:

Tedavi için seçilecek banka spermi ailenin talepleri doğrultusunda fiziksel özellikler ve kan grunu dikkate alınaral hassasiyetle bankamızdan seçilerek yumurta donorünün yumurta bağış günü elde edilen yumurtalarla birleştirilmektedir. Banka spermleri yurt dışında tüm testleri yapılmış, dölleme yeteneği çok yüksek, sayı, hareketlilik ve morfolojik olarak çok iyi standartta sağlıklı ve kaliteli numunelerdir.

Embriyo donasyonu Tedavisi Öncesi Gerekli Testler:

Embriyo nakli tedavisine başlamadan önce;

Bayan için eğer düzenli adet döngüsü varsa adet kanamasının 2. veya 3. günü yapılan AMH, FSH, LH, E2 ve PRL nin yanı sıra TSH, T3, T4, Açlık Kan Şekeri, Tam Kan Sayımı, Üre, SGPT, SGOT, HbsAg, Anti-HCV, Anti-HBC Total, HIV ve VDRL testleri yapılmalıdır. Ayrıca detaylı rahim değerlendirmesinin sağlanması için Pelvik USG ve HSG Filmi çekilmelidir. 45 yaş ve üzeri anne adaylarının Dahliye ve Kardiyoloji uzmanlarından gebeliğine engel yoktur raporu almaları zorunludur. 

Erkek için Spermiyogram Analizi, Önceden Geçirilmiş ise TESE veya Mikro-TESE Raporu, FSH, LH, Testesteron hormon analizi  mutlaka istenmektedir.

Kıbrıs’ta Embriyo donasyonu Tedavisinin Aşamaları:

Embriyo nakli tedavisine yumurta bağışı yapacak donorün belirlenmesinin ardından anne adayının adet döngüsüyle başlanır. Eğer hastamız adet görmüyor ise adet düzenleyici ilaçlar yardımıyla donor ve hastanın adet döngüleri uydurulur ve tedavi hazırığına başlanır. Tedavide anne adayı rahim hazırlığı için belirlenen ilaç programıyla tedaviye hazırlanır. Bu süreç yaklaşık 15-17 gün sürmektedir. Bu süreç içinde hastanın rahim cevabının değerlendirilmesi amacıyla hastanın belirli günlerde muayenesi istenerek çıkan sonuçlara göre ilaç programı değiştirilebilir.

Embriyo donasyonu tedavisinin Kıbrıs süreci 3 gündür.

Kıbrıs’ta ki embriyo transferinden 12 gün sonra kanda ßHCG (hamilelik hormonu) bakılarak hamilelik sonucu öğrenilir.

Embriyo donasyonu Tedavisinin Başarı Oranları:

Embriyo nakli uygulanan donasyon tedavileri arasında en başarılı tüp bebek yöntemidir. Bu tedavide yumurtalar genç, sağlıklı ve doğurgan annelerden alınır. Spermler çok kaliteli ve sertifikalı banka numunelerdir. Bu nedenle beklenen başarı % 70 tir.

Back To Top