skip to Main Content

Kıbrıs tüp bebek tedavisinde düşük riskini azaltmak gibi birçok avantaj için embriyo genetiğine bakılarak işlem yapılır. İnsanlar, genetik bilgilerini anne ve babalarından aldıktan sonra, çocuklarına da bu bilgileri aktarmaktadırlar. Tüp bebek tedavisinde ise bu genetik bilgilerin önemi sıklıkla merak edilen bir konu oluyor. Kıbrıs tüp bebek tedavisinde, laboratuvar ortamında oluşturulan embriyoların anne adayına transferi süreci son derece önemlidir. Bu süreçte, transfer öncesinde yapılan embriyo biyopsisi sayesinde sağlıklı olan embriyolar belirlenebilir.

 

Eğer ki, ailede genetik bir rahatsızlık ya da kromozom bozuklukları bulunuyorsa PGT veya NGS olarak adlandırılan genetik testler uygulanır. Yapılan bu işlem sayesinde, anne ya da babada bulunan genetik bozuklukların embriyoya aktarılmasının önüne geçmek amaçlanır. Ayrıca, tekrar edilen tüp bebek başarısızlığında da başarılı bir sonuç almak için genetik testlere sıklıkla başvurulur.

 

Embriyo Genetiği İşlemleri Neden Tercih Edilmeli?

 

Embriyo genetiği işlemlerinin tüp bebek tedavisi sürecinde sağladığı birden çok fayda bulunur. Özellikle düşük riskinin en aza indirgenmesinde, gerçekleştirilen embriyo genetiği işlemleri son derece önemlidir. Kıbrıs tüp bebek tedavisinde, ilk denemenin başarısızlıkla sonuçlanması çiftler üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Çiftlerin üzerindeki bu psikolojik yükün kaldırılmasında embriyo genetiği işlemleri fayda sağlayacaktır.

 

İnsanlar tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuçlar alarak, çocuk sahibi olmak isterler. Bu nedenle de bu sürecin profesyonel bir şekilde yürütülmesi için atılacak adımlar son derece önemli olur. Klinik gebelik oranlarının artırılmasında ve uygulamanın başarısında kesinlikle embriyo genetiği işlemlerinin büyük avantajı bulunmaktadır. Ayrıca, çoğul gebelik istemeyen çiftler için yapılan embriyo genetiği sayesinde çoğul gebelik oranlarının azaltılması da mümkündür.

 

İleri yaşlardaki anne adaylarının bu süreçte başarılı tüp bebek süreci geçirmelerinde yapılan kontrol ve taramalar önemlidir. Embriyo genetiği işlemleri sayesinde, ileri yaştaki anne adayları için de sağlıklı embriyolar oluşturulması mümkündür.

 

Embriyo Genetiği Kimlere Yapılır?

 

Embriyo genetiği işlemlerinin kimler için uygun olduğu ve daha çok kimlere yapıldığı merak edilen konular oluyor. Tüp bebek tedavisinin başarısını artırmak için gerçekleştirilen bu işlemlerin uygulandığı kesimler geniş kapsamda olabilir. Tekrarlayan gebelik kayıpları yaşayan insanların bu süreçte embriyo genetiği yaptırmaları önerilir. Aynı şekilde yine tekrarlayan tüp bebek denemelerinde de bu işlemlerin yapılması uzmanlar tarafından uygun görülmektedir.

 

Erkek faktörüne bağlı kısırlıklar, daha önceki gebeliklerde genetik bozukluğa sahip çocukları olanlar ve genetik taramalar sonrasında anne ya da babalarda genetik bozukluğu olan durumlar için embriyo genetiği işlemleri yapılmaktadır. Embriyo genetiği işlemi rutin olarak gerçekleştirilen bir test değildir. Bu nedenle de herkesin yaptırması gerekenden ziyade, uygun görüldüğünde yapılması gerekmektedir. Kıbrıs tüp bebek merkezimiz bünyesindeki uzmanlarımızın görüşleri ve kontrolleri ışığında embriyo genetiği işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

 

Tüp bebek tedavisinde gebelik testi ile ilgili detaylara ulaşmak isteyenler; Tüp Bebekte Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır? yazımızı inceleyebilirler!

 

 

Back To Top