skip to Main Content

Tüp bebek tedavisinde, en son aşama olarak embriyo transferi işlemi uygulanır. Embriyo transferi, toplanan yumurtaların sperm ile birleştirilmesi sonucu elde edilen embriyoların rahme yerleştirilmesi işlemidir. Embriyo transferinin ne zaman yapılacağı çiftler tarafından sıklıkla merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu transfer işlemi genellikle embriyo gelişiminin 2- 3. veyahut 5. gününde gerçekleştirilmektedir.

Embriyo transferi tüp bebek tedavisinin son aşaması olduğundan dolayı, transfer işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken adımlara önemlidir. Embriyo transferi sonrası gelişen olaylar ve çiftlerin nasıl bir yol izleyeceğini birkaç maddede açıkladık.

 

Bol Bol Dinlenin

Embriyo transferi gerçekleştikten sonra, özellikle anne adayının iyi dinlenmesi gerekir. Transfer işleminden sonraki ilk bir haftayı mümkünse evinizde dinlenerek geçirmek son derece önemlidir.

 

Halk Arasında Oluşan Algılara Dikkat Edin

Halk arasında, doğruluğu bulunmayan ve embriyo transferi sonrasında yapılması gerekenler gibi düşünülen bazı konular bulunmaktadır. Özellikle, hapşırmanın ve öksürmenin gebeliği olumsuz etkilediği gibi düşünceler tamamen gerçek dışıdır. Aynı zamanda merdiven inip-çıkarken kendinizi çok fazla zorlamadığınız sürece gebeliğiniz olumsuz yönde etkilenmeyecektir. Bu tip gerçek dışı düşüncelere kapılmak, asıl uymanız gereken kurallardan sizleri uzaklaştıracaktır.

Embriyo transferi sonrasında duş alıp alınmayacağı da oldukça merak edilen bir konudur. Embriyo transferi sonrası dönemde gönül rahatlığıyla duş alabilirsiniz.

Kıbrıs tüp bebek tedavisinin hangi durumlarda başarısızlıkla sonuçlandığını merak ediyorsanız Tüp Bebek Başarısızlık Nedenleri yazımızı inceleyebilirsiniz!

 

Bazı Ağrılar Yaşayabilirsiniz

Embriyo transferi sonrasındaki süreçte, vücudunuzun belli başlı bölgelerinde ağrılar ve şişkinlikler hissetmeniz durumunda paniğe kapılmamalısınız. Özellikle göğüs bölgesinde dolgun bir his, kasıklarda ağrı gibi durumlar son derece normal karşılanan durumlardır. Böyle bir durumla karşılaştığımız zaman korku ve endişeli ruh haline girmenize gerek yoktur. Ancak bu ağrılar dayanılmaz bir hale gelirse Kıbrıs tüp bebek merkezi ile görüşmeniz gerekebilir.

 

Yeme – İçmenize Özen Gösterin

Embriyo transferi sonrası dönemde yeme-içme alışkanlarınıza çeki düzen vermeniz gerekecektir. Asitli ve kahve gibi içeceklerin bu dönemde tüketilmemesi önerilir. Aynı zamanda sigara ve alkol gibi zararlı ürünlerin de kesinlikle embriyo transferi sonrası süreçte tüketilmemesi gerekir.

Yemeklerde baharat ve yağ kullanımını dengeleyerek, embriyo transferi sonrası süreci çok daha verimli şekilde geçirebilirsiniz. Bol baharatlı ve yağlı ürünler yerine sebze, meyve ve içeriğinde protein barındın yiyecekler tüketebilirsiniz. Bu yiyecekleri tüketirken, bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

 

İlaç Kullanacaksanız Doktorunuzun Haberi Olsun

Doktorunuzla görüşmeden herhangi bir ilaç kullanmanız, embriyo transferi sonrası süreçte kesinlikle yasaktır. Bu nedenle, kullanmanız gereken bir ilaç varsa önce bu ilacı doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz bu ilaca onay verirse, o zaman ilacı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Embriyo transferi sonrasında attığınız adımlara ne kadar çok dikkat ederseniz, gebelik şansınız da o kadar artacaktır.

 

Back To Top