skip to Main Content

Embriyo Dondurma Nedir?

Embriyo dondurma işleminin başlıca avantajı, canlı ve sağlıklı gelişim gösteren embriyoların atılmaması ve tekrar yumurtlatma tedavisine gerek kalmadan gebelik elde edebilme şansı sağlamasıdır.

Tüp Bebek tedavilerinde dünyada ilk kez 1983 yılında dondurulup çözülmüş embriyolar ile gebelik elde edilebilmiştir. İnsan embriyolarının dondurulması günümüzde çoğu yardımcı üreme tedavileri ünitelerinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Embriyo Dondurma

Embriyo transfer işlemi uygulandıktan sonra, elimizde fazla miktarda ve kaliteli embriyo kalmış ise hasta isteğine göre başka zamanlarda yeniden kullanmak üzere dondurularak saklanabilir.

Embriyo dondurulması, en azından birçok embriyonun hemen transferi için hazır durumda bulunmasını garantiler ve hastayı sonraki tüp bebek denemelerindeki fiziksel sıkıntı, yumurtalık uyarılmasının masrafı ve yumurta toplanması işlemlerinden kurtarmış olur.

Fazla embriyoların dondurulması hastaya hem ekonomik hem de psikolojik bir avantaj sağlamaktadır. Embriyo dondurma işlemi tüp bebek uygulamalarında başarı şansını arttıran bir işlem olarak da değerlendirilebilir.

Embriyo Vitrifikasyonu İşleminin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Normal tüp bebeğin yanı sıra yumurta donasyonu, sperm donasyonu ve cinsiyet seçimli tüp bebek tedavileri sonrasında transfer edilen embriyolardan sonra, elimizde fazla miktarda ve kaliteli embriyo kalmış ise çiftin daha sonraki çocuğuna kardeş istemesi veya başarısız geçen deneme sonrasında kullanılmak üzere saklanabilmektedir.

Back To Top