skip to Main Content

Gebelik süreci, beraberinde vücutta pek çok değişimi de getirir. Hassas geçen bu süreç sonucunda, sağlıklı anne ve bebeğe sahip olmak temel amaç olur. Kadınlarda, vücuttaki değişimlerle beraber sağlık durumlarının olumlu yönde seyretmesi adına temel bazı tetkikler uygulanır.

 

Gebeliğin saptandığı zamandan itibaren, düzenli aralıklarla olacak şekilde gebelik kontrollerine başlanır. Gebelik dönemi boyunca karşılaşılacak problemlerin en erken şekilde saptanması ve bu problemlere yönelik adımların atılması önemlidir. Yapılan kontroller gereğince, risk değerlendirilmesi gerçekleştirilerek buna göre bir gebelik planı ortaya konur.

 

Gebelikte Testleri Neden Yapılır?

 

Gebelik döneminde yapılan testler hem hamileliğin oluşumundan bu yana durumun gözetlenmesi hem de annenin sağlık durumunun kontrol altında tutulması için önemlidir. Gebelik döneminde yapılan testlerin, belli başlı zamanları olabilir. Bazı testler, hamileliğin belirli zamanlarında uygulandıkları gibi, problem tanısı ve alınacak önlemler için de yapılan testler bulunur.

 

Gebelikte yapılan testlerde özellikle anne adayının yaşı ve yaşam tarzı esas alınır. Her test aşamasında, bu faktörler göz önünde bulundurularak sonuçlar değerlendirilir. Bu sayede insanların çok daha sağlıklı ve verimli bir gebelik süreci geçirmeleri sağlanır.

 

Gebelik Döneminde Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

 

Gebelikte yapılan testler, duruma göre değişkenlik gösterdiği gibi sayıları da artabilir. Kıbrıs tüp bebek tedavisi sonucu gebelik tespiti yapıldıktan sonra, kan grubu, karaciğer, böbrek testleri yapılır.

 

Ultrasonografi testleri ile kalp atımı olan embriyonun ve beslemeye yarayan kesenin görüntülenmesi sağlanır. Ayrıca, yumurtalarda kist durumu ya da rahimde miyom gibi rahatsızlıklar tespit edilmektedir.

 

Haftalara göre, gebelik testleri farklılaşabilir. Gebelikte geçen 5 hafta sonrasında bebeğin kalp atımları gözlenebilirken, 2 ay gibi bir süre zarfı sonrasında ikili taramalar gerçekleşir. Daha sonrasında dörtlü tarama olarak devam eden bu testler bebeklerdeki kromozomal anomaliler için yapılır.

 

Gebelik sürecinde daha birçok farklı test, anne ve bebek sağlığının korunması için gerçekleştirilmektedir. Kıbrıs tüp bebek merkezimizde gerçekleştirdiğimiz tetkikler ile gebelik sürecini güvenli bir hale getiriyoruz.

 

Hamilelik sürecince karşılaşacağınız hastalıkları merak ediyorsanız; Hamilelikte En Sık Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Back To Top