skip to Main Content

Embriyo transferi tüp bebek (IVF) tedavisinde önemli bir aşamadır. Embriyo transfer işleminden sonra geçen 72 saatlik süreç en önemli süreçtir ve tedavinin başarılı olup olmayacağını belirlemektedir. Transfer işlemi spesifik ince bir kateterle embriyonun rahme (uterusun) içine yerleştirilmesidir. Bu andan itibaren uzun bir bekleme dönemi başlamaktadır. Embriyo transferinden sonra beta-HCG (gebelik testi) gününe kadar bir dizi spesifik hususlara uyulması tavsiye edilmektedir.

Gebelik Testi Gününe Kadar Uyulması Gereken Tavsiyeler

Embriyonun transfer edildiği günden itibaren gebelik testine kadar olan süreçte tavsiyeler dikkate alınmalıdır. Gebelik testi transfer aşamasını müteakip 12 gün sonra yapılmaktadır.

Transferin yapıldığı günden itibaren gebelik testine kadar sadece jinekolog tarafından tavsiye edilen ilaçları almanız gerekir. Eğer gebelik testi bekleme süreci esnasında örneğin baş ağrısı, diş ağrısı gibi veya benzeri şikâyetlerin söz konusu olması halinde nelerin alınıp nelerin alınmayacağından emin olabilmek amacıyla bir uzmana başvurulması tavsiye edilmektedir.

Gebelik testine kadar  normal yaşam tarzınıza devam edebilmekle birlikte örneğin yoğun fiziksel egzersizlerden kaçınmanız ve sakin ve relaks olmanız gerekmektedir.

Bir diğer tavsiye ise gebelik testine kadar cinsel ilişkiden, denize ve havuza girmekten sakınmalısınız. Böylece hastaya verilen ilaçları etkileyen enfeksiyonlardan kaçınmak mümkün olabilecektir.

Aynı zamanda bol sıvı alımı ve tuz alımının azaltılması tavsiye edilmektedir.

Embriyo transferini müteakip kadınlar her türlü normal faaliyetlerinden ödün vermeksizin normal yaşamlarına devam edebilirler.

Back To Top