skip to Main Content

Gebelik dönemi, ilk başından en sonuna kadar heyecanlı bir süreçtir. Hamilelik sürecinde anne adaylarının fiziksel değişimlerinin yanı sıra, hayata bakış açılarında da değişimler görülebilir. Pek çok insan hamilelikle ilgili detayları merak ediyor. Anne adaylarının kafalarına takılan bazı soru işaretlerini sizler için derledik.

 

Hamilelikte Araba Yolculuğu Nasıl Yapılmalı?

Uzun mesafeli seyahatlerde, anne adaylarının rahatlığını maksimum seviyeye getirmesi için adımlar atmaları gerekmektedir. Uzun süre aynı şekilde oturmak sıkıntılı olacağından dolayı, bol bol mola verilmesi önerilir. Molaya inildiğinde ise ufak egzersizler ile anne adaylarının kol ve bacaklarını esnetmeleri faydalı olacaktır.

Araç yolculuklarında her insan vücudunda ödem tutar. Özellikle hamilelerin bu yolculuklarda yeterli miktarda su tüketmeleri gerekir. Ayrıca, araç içi emniyet kemerinin de karna baskı yapmayacak şekilde takılması daha sağlıklı olacaktır.

 

Bebek İlk Defa Ne Zaman Hareket Edecek?

Hamilelik sürecinde çiftlerin en heyecanla bekledikleri durumlardan birisi de bebeğin ilk hareketi oluyor. Genellikle ilk hareketlerin hissedilmesi için gebelik başlangıcı üzerinden 20 hafta gibi bir süre geçmesi beklenir.

 

Her Gebelikte Çatlaklar Oluşur mu?

Çatlak oluşumunun herkeste görüleceği gibi bir kaide bulunmamaktadır. Tamamen cilde bağlı olan bu durumun seviyesinin de değişken olduğunu söylemek gerekir. Ancak, kadınların %70’e yakının çatlak problemi yaşadığı bilinmektedir. Cildi zayıf olan anne adaylarında oluşan çatlaklar çok daha belirgin olacaktır. Yapılan bazı masajlar ve uygulanan yağlar ile bu çatlaklara önemler alınabilir.

 

Ultrason Yaptırmak Çocuğa Zarar Verir mi?

Uzmanlara göre ultrason, tamamen zararsız bir yöntem değildir. Bu sebepten dolayı da bu yöntem kullanılması için gerekliliklerin dışına çıkmamak gerekir. Bebeği seyretmek adına fazlasıyla gerçekleştirilen ultrasonların gebelik süreçlerine zararı dokunabilir.

 

Gebelikte Doğum Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Pek çok anne adayı, gebeliği nasıl anlayacaklarını merak ediyorlar. Bunun için birçok belirti olsa bile, en önemli belirtilerinden bir tanesi de sancıların başlamasıdır. Bunun ardından suyun gelmesi de doğumun başladığının en önemli göstergesi olur.

Back To Top