skip to Main Content

Bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek, geçmişten günümüze insanların sürekli gündemi. Bununla ilgili bazı bilimsel veri ve teknikler olduğu gibi, halk arasında türetilen bazı yöntemler de bulunmaktadır. Ancak, bu teknik ve yöntemler ile cinsiyet belirlemenin tamamen etkili olduğu kanıtlanamamıştır.

Gebelikte cinsiyeti belirlemek için, bazı etik olmayan ve insan sağlığına zararlı yöntemler de ortaya atılabilmektedir. Bu tip yöntemlerden uzak durmak, kişinin kendisi ve bebeği için son derece önemli.

Çiftler için çeşitli sebeplerle bazen kız çocuğu bazen de erkek çocuğu daha fazla istenebiliyor. Örneğin, erkek çocuk sahibi olana kadar gebeliğe devam eden birçok çift bulunuyor. Aynı zamanda, aynı cinsiyetten olacağından korktukları için bebek sahibi olmaktan korkan ailelerin sayısı da bir hayli fazla.

 

Bilimsel Yöntemler ile Cinsiyet Belirleme

Yüzyıllardır, halk arasında cinsiyet belirlemek için ortaya çıkarılan metotlar, hurafeler olsa bile bunları bilimle birleştirmek mümkün değil. Hal böyle olunca da pek çok yöntemin sonucu olumsuz oluyor. Aynı zamanda bu bilimsel olmayan yöntemler yüzünden sağlık problemleri yaşayan insanların sayısı da oldukça yüksek. Bu nedenle de temeli bilime dayanan yöntemler ile cinsiyet seçimi yapmak çok daha mantıklı olacaktır.

 

PGD Yöntemi

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem olarak bilinen PGD yöntemi, gebelikte cinsiyet belirlemek için sık sık kullanılmaktadır. Doğacak çocuğumun cinsiyetini belirlemek istiyorum diyenler için tamamen bilimsel ve teknoloji ile entegre olan bu yöntem çokça tercih edilmekte.

Kıbrıs tüp bebek merkezimiz, cinsiyet seçimi konusunda en sağlıklı hizmeti sunmaktadır. Kıbrıs’ta çok uzun süreler geçirmeden, güvenilir bir şekilde cinsiyet tayini yapabilirsiniz.

 

Beslenmeye Bağlı Cinsiyet Belirleme

Anne adayının yediği besinlerin, cinsiyeti belirlemeye yardımcı olduğuna dair bazı söylemler bulunmaktadır. Halk arasında özellikle bazı besinlerin, erkek ya da kız doğmasına sebep olduğu için gebelik döneminde sürekli yenmesi önerilir. Böyle bir durumda da farklı mide sorunları yaşanması muhtemeldir. Asidik ve bazik besinler cinsiyete etki etseler bile, bilimsel yöntemlerle kıyaslandığında belirleme oranı çok daha düşük olmaktadır.

 

Histeroskopi yöntemi hakkında bilgiler almak için Histeroskopi Sonrası Tüp Bebek Ne Zaman Yapılır? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Back To Top