skip to Main Content

Hamile kalmadan önce yapmanız gereken 9 şey ile tanışın.

 

Eşinizle Ebeveynlik Konuşması Yapın

Hamile kalmayı denemeye başlamadan önce eşinizle çocuk bakımını nasıl paylaşacağınız, çalışma düzenini nasıl ayarlayacağınız, geleneksel kararlar (isim verme, sünnet) gibi bazı önemli ebeveynlik sorunları hakkında sohbet etmelisiniz.  Tüm süreç boyunca, özellikle de hamile kalmadan önce öncelikler, beklentiler ve endişeler hakkında konuşmalısınız.

 

Kısırlık ve evlilik adlı yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Doğum Kontrol Yöntemlerini Bırakın

Hamilelik denemesine başlamadan önce doğum kontrol yöntemlerinin tümünü kullanmayı bırakın. Bu sayede adet döngünüzün nasıl olduğunu görmek için zamanınız olur, en doğurgan zamanınızı bilebilirsiniz. Ayrıca doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra hormon seviyenizin normale dönmesi biraz zaman alabilir.

 

Alkol ve Sigarayı Bırakın veya Azaltın

Aşırı alkol alımının ve sigara kullanımının doğurganlığınızı etkilediğini bilmelisiniz. Bu yüzden hamile kalma denemelerine başlarken mutlaka alkol ve sigarayı bırakın veya azaltın. Konunun detaylarını doktorunuzla görüşün.

 

Kafeini Sınırlayın

Kafeini sınırlarsanız sıvı ve kalsiyum kaybı yaşamazsınız, demir emiliminizi artırır ve ayrıca çarpıntıdan da kurtulursunuz. Kafeini sınırlayın, diyetisyeninizle görüşebilirsiniz.

 

Kilo Kontrolü Sağlayın

Vücudunuzdan fazla birkaç kilo atmanız dahi hamile kalmanızı kolaylaştırabilir. Üstelik bununla da kalmaz aynı zamanda daha sağlıklı, az riskli bir hamilelik süreci geçirmenize, daha rahat doğum yapmanıza yardımcı olur.

 

Bir Fon Yaratın

Çocuk odası mobilyaları, bebeğin doğum masrafları, çocuğun eğitim masrafları derken birikmiş bir paraya ihtiyacınız olabilir. Bunun için hamile kalmadan önce bir fon yaratın ve para biriktirmeye başlayın.

 

Stresinize Çözüm Bulun

Bazı araştırmalar, aşırı yüksek stres seviyelerine sahip olmanın hamile kalma olasılığını düşürdüğünü göstermektedir. Bir iç kontrol yapın ve stresinizin ana kaynağını bulun, sonraki aşamada ise bu stres kaynağınıza çözüm geliştirin. Stresi kontrol altına almanın birçok yöntemi var, size en uygun yöntemi bulun.

 

Annenize Hamileliği ile İlgili Sorular Sorun

Bu soru silsilesine kız kardeşleriniz, teyzeleriniz ve büyükanneleriniz de dahil edilebilir. Hamile kalmaları uzun zaman aldı mı? Erken doğum gibi komplikasyonlarla karşılaştılar mı? Bu soruların cevapları önemli çünkü bazı sağlık koşulları genetik olduğu için ailelerden gelme eğilimindedir. Doktorunuza bu sorunlar hakkında bilgi vererek doktorunuzun hangi aile sorunlarınızın doğurganlığınızı etkileyebileceğini anlamasına yardımcı olursunuz. Böylece olası sorunlarla daha iyi başa çıkabilirsiniz.

 

Doktor Randevularınızı Aksatmayın

Doktor kontrolünde bir gebe kalma sürecindeyseniz asla doktor randevularınızı aksatmayın ve düzenli tetkiklerle sürecin seyrini elinizde tutun.  Eğer düzenli olarak bir doktora görünmüyorsanız, bir kadın doğum doktoru ile tanışmanızın zamanı geldi demektir. Doktorunuzdan hamilelik öncesi muayeneler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Back To Top