skip to Main Content

Hamile kalmak, pek çok çiftin hayalini kurdukları bir süreç oluyor. Çiftlerin çocuk sahibi olma ihtimallerine baktığımız zaman, doğal bir şekilde hamile kalan anne adaylarının yanı sıra, kendiliğinden hamile kalma noktasında problem yaşayanların sayısı da yadsınamaz.

 

Doğal yollar ile çocuk sahibi olma noktasında problemler yaşayan çiftler için en mantıklı yöntem Kıbrıs tüp bebek tedavisi oluyor. Kolay yollar ile çocuk sahibi olamamanın pek çok farklı ihtimalinin olduğunun altını çizmekte fayda var. Bugünkü yazımızda, doğal nedenlerin yanı sıra hamile kalmayı kolaylaştıracak yöntemlerin üzerinde duracağız.

 

Hamile Kalmayı Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılmalı?

 

Hamile kalma sürecini kolaylaştırmak adına atılması gereken birçok farklı adım bulunuyor. Ancak bu adımların hepsini, insan sağlığını gözeterek atmak son derece önemli bir konu. Aksi takdirde, hamile kalarak çocuk sahibi olmak isteyen çiftleri farklı sağlık sorunları bekleyebilir.

 

Hamile kalma sürecini kolaylaştırmak için, öncelikli olarak doğru cinsel ilişki zamanını belirlemek gerekir. Anne adayının yumurtlama dönemi de hesaba katılarak, bir zaman belirlenip cinsel ilişkiye girildiği takdirde hamile kalma şansı artacaktır.

 

Düzenli olarak spor yapmak ve buna bağlı olarak ideal kiloya ulaşmak hamilelik öncesinde sorunsuz bir gebelik için son derece önemlidir. Yeterli uyku uyuyan, düzenli beslenen ve sporunu aksatmadan yapan çiftlerin çocuk sahibi olma oranları çok daha yüksek olacaktır.

 

1 Ayda Hamile Kalmanın Yolları

 

Hamile kalmayı kolaylaştıran adımların kesin olarak hamile kalmasını sağlaması mümkün değildir. Ancak bu yöntemlerin hamile kalma şansını önemli oranda artırdığının altını çizmekte fayda var. Bu nedenle de 1 ay ya da farklı bir süre içerisinde hamile kalınması mümkün gibi yargılarda bulunmak pek doğru olmayacaktır. Burada önemli olan, kişinin kendi sağlığını koruması ve gerekli yöntemleri uyguluyor olmasıdır. Daha sonrasında, hamilelik sürecini zamana bırakarak en doğru zamanı belirlemek son derece önemli. Yüzde yüz hamile kalma yöntemleri adı altında belirtilen sağlıksız yöntemleri denemek yerine, sağlık çerçevesinde önerilen yöntemlere kulak vermek çok daha mantıklı olacaktır.

 

Hamile Kalmayı Zorlaştıran Etkenler Neler?

 

Hamile kalmayı kolaylaştıran yöntemler olduğu gibi, bu sürecin gidişatını zora sokan bazı etkenlerin olduğunun altını çizmekte de fayda var. Özellikle, sigara ve alkol bağımlılığı, hamilelik sürecini engelleyecek en önemli etkenler olarak karşımıza çıkıyor.

 

Çiftlerin aralarındaki stres seviyesinin yüksek olması, hamileliği zorlaştıran bir unsurdur. Öyle ki, hamileliğin önemli seviyede psikolojik bir boyutunun olduğu da kanıtlanmıştır.

 

Bazı dış etkenlerin, sperm etkililiğini azalttığı da ispatlanan bir gerçek. Özellikle, kaplıca ve sauna gibi alanlara bu süreçte gidilmemesi uzmanların önerileri arasında yer alır.

 

Hamile Kalmayı Kolaylaştıracak Pozisyonlar

 

Cinsel yaşantının her zaman en doğal şeklinde yaşanması en mantıklı durum olacaktır. Yapılan araştırmalara göre, cinsel ilişkilerde pozisyonlara bağlı olarak hamilelik şansının değişmediği görülmüştür. Ancak, pozisyonların yanı sıra birliktelik sonrasında 15-30 dakika arası istirahat edilmesi hamilelik şansını artırabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kilo Alınır mı? yazımızı okuyarak konu hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Back To Top