skip to Main Content

Hamilelik süreçlerinde hastalıkların önüne geçebilmek ve ölüm oranlarının azaltılmasında, annenin, yenidoğan bebeğin ve fetüsün aşılanma süreçleri de önemli olacaktır.

 

Yenidoğan için özellikle ilk altı ay enfeksiyon sorunları için çok kritik geçmektedir. Aşılama sayesinde yenidoğanın enfeksiyonlardan korunmasını sağlamanın yanı sıra, anne ve fetüsün sağlığı da korunmuş olacaktır.

 

Hamilelik sırasında uygulanan aşılama tedavileri hakkında duyulan bazı endişeler de bulunmaktadır. Ancak, hamilelik esnasında uygulanan aşılamanın sağlık açısından herhangi bir risk taşımadığını söylemek gerekir. Aynı zamanda, emzirme sürecinde de yapılan aşılamalarda herhangi bir sakınca bulunmaz.

 

Hamilelikte Aşılamanın Amaçları Nelerdir?

 

Özellikle, 2. trimesterden sonra gerçekleştirilen aşılama çalışmalarında birçok farklı amaç bulunabilir. Hamilelikte aşılama ile amaçlanan bazı konular şunlardır;

 

  • Erken doğumdan anne adayını korumak
  • Yenidoğan enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir kalkan oluşturmak
  • Özellikle hamilelikte daha şiddetli hale gelen, influenza vb. hastalıklardan anneyi korumak
  • Ölü doğuma neden olan risklerden korumak

 

İlginizi çekebilir: Embriyo Transferi Sonrası Beslenme

 

Hamilelikte Yapılan Aşılamalar Nelerdir?

 

Hepatit B Aşısı: Taşıyıcı anneler doğum sırasında hastalıklarını bulaşıcı hale getirmeleri riski bulunur. Hepatit B taşıyıcısı olan annelerde doğumdan hemen sonraki ilk 12 saat içerisinde bebeğe hepatit B aşısı yapılmaktadır.

 

İnfluenza (Grip) Aşısı: Her yıl oluşmakta olan antijene göre hazırlanan aşıya grip aşısı denilmektedir. İnfluenza olarak da bilinen ölü virüs aşısını hamilelik sürecinde yaptırmanın herhangi bir sorunu bulunmamaktadır.

 

Tetanoz Aşısı: Hamilelik sürecinden önce herhangi bir şekilde aşı yaptırmamış annelerin, belirlenen dönemlerde tetanoz aşısı yaptırmaları uygun görülmektedir. Eğer ki, anne adayı daha önce tetanoz aşısı yaptırmış ancak bunun üzerinden en az 10 yıl geçmişse tek bir doz hatırlatma aşısı yapılmaktadır.

Back To Top