skip to Main Content

Gebelik sürecinde kabızlık sorunu yaşamak birçok anne adayını zor duruma sokabiliyor. Hamilelikte kabızlık yaşamanın sebeplerini ve nasıl bir tedavi uygulanacağının farkında olmak gerekir.

Bu yazımızda da hamilelikte kabızlık hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli husustan bahsedeceğiz.

 

Hamilikte Neden Kabızlık Olur?

Hamilelikte kabızlık yaşanmasının sebeplerine bakılacak olursa, bu durumu etkileyebilecek farklı faktörlerin olduğunu görebiliriz. Ancak başlıca olarak, düşük lifli beslenme ve aşırı stres kabızlığı tetikleyen etkenler olmakta. Bu tip etkenler günlük hayattaki her insan için geçerli olduğu gibi sadece hamileleri ilgilendiren bazı sebepler bulunuyor.

 

Gebelik hormonları, bağırsağın normal hızda çalışmasını engelleyebilir. Aynı zamanda rahmin büyümesi de bağırsaklara baskı uygulayabileceğinden dolayı, bağırsakların hareketi engellenmiş olacaktır.

 

Hamilelikte, doktor gözetiminde demir hapları da kullanılabilmektedir. Bazı durumlarda, hamilelikte kullanılan demir haplarının da kabızlığa sebebiyet verdiği öngörülmektedir. Bundan dolayı da demir hapları kullanan anne adaylarının bol bol su tüketmeleri öneriliyor.

 

Hamilelikte Kabızlığa Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Günümüzde sıklıkla tüketilen posasız yiyecekler ve bununla beraber insanların daha az hareket ediyor olması kabızlığa büyük bir fırsat veriyor. Genel olarak kişide var olan kabızlık problemleri özellikle hamilelik sürecinde artış göstermekte. Hamilelikte kabızlık olmasını önceleyecek bazı püf noktaları;

 

  • Güne başlarken ılık su için: Kabızlık sorununa önlem almak isteyenlerin bol miktarda sıvı tüketmeleri gerekir. Kabızlık yaşayan anne adayları uyandıklarında bir bardak ılık su içtikleri zaman, süreci olumlu yöne taşıyabiliyorlar.

 

  • Devamlı egzersiz yapın: Gün içerisinde sık sık yürüyüş ve buna ek olarak imkan bulunduğunda yüzmek, kabızlığa son derece iyi gelmektedir. Hareketli bir yaşam tarzı, bağırsak işlevini artıracağı için kabızlıkla çok daha iyi bir şekilde mücadele edilebilir.

 

  • Demir dengesini koruyun: Hamilelik süreci boyunca demir dengesini düzene sokmak, sadece kabızlık için değil kişinin sağlığı için de önem taşıyor. Özellikle doğum öncesinde kullanılan vitaminlerin içeriğinde bolca demir olması sorun yaratabilir.

 

Gebelikte Kabızlık İlacı Kullanılmalı mıdır?

Gebelikte kabızlık sorunu yaşayan anne adayları, direkt olarak bir kabızlık ilacı kullanmayı tercih edebiliyorlar. Ancak bu süreçte, kabızlık sorunu olması halinde öncelikli olarak doktorunuza başvurmanız daha mantıklı olacaktır. Öyle ki, kabızlık ilaçlarının bazılarının dehidrasyon olarak da adlandırılan su kaybına sebebiyet verdiği biliniyor. Bu riski almamak için doktor ile ortak bir karar alarak ilaç tercihi yapılması önerilir.

 

Gebelik esnasında vitamin takviyeleri yapmak istiyorsanız Gebelikte Kullanılan Vitamin Takviyeleri yazımızı okuyabilirsiniz!

Back To Top