skip to Main Content

Havuz Yöntemi Nedir?

Havuz Yöntemi Kıbrıs

Havuz yöntemi, hastaya embriyo transferi yapmadan iki veya daha çok sayıda yumurta toplama işlemi (OPU) yapılması ve elde edilen embriyoların dondurulması esasına dayanır. Bu yöntemde havuzdaki embriyolar birlikte çözülerek rahim içine transfer edilmektedir.

Havuz yönteminin başarılı olabilmesi için tüp bebek merkezinde iyi bir dondurma-çözme (vitrifikasyon) tekniği olması en önemli husustur.

Tüp Bebek Tedavisinde Havuz Yönteminin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Tüp bebek tedavilerinde embriyo transfer sayısını artırmak başarı şansını yükseltir. Düşük yumurta rezervi olan hastalarda yumurta sayısı az olduğundan buna bağlı olarak kaliteli embriyo sayısı az olur. Bu nedenle 2-3 yumurta toplama işlemi yapılarak elde edilen tüm embriyolar havuz yöntemi ile dondurulup ve saklanır. Daha sonra tek seferde maksimum sayıda embriyo transferi yapılır ve başarıyı artırmak mümkün hale gelir.

Yöntemin bir diğer avantajı Pre-implantasyon Genetik Tanı (PGT), NGS ve cinsiyet seçimi yaptırmayı düşünen düşük yumurta rezervi olan hastalarda, biyopsi yapılabilecek embriyo sayısını artırmaktır. Biyopsilerin hep birlikte genetik teste girmesi maliyeti düşürecektir.

 

Art arda geçen başarısız tüp bebek tedavileri bazı hastalarda psikolojik olarak tedaviden vazgeçmeyi tetikler. Oysa tüp bebek tedavilerinde başarı için tedaviye devam etmek çok önemlidir. Havuz yöntemi sayesinde 2-3 deneme sonrası oluşan maksimum sayıda kaliteli embriyo tek seferde transfer edildiğinden hem başarı şansı artar, hem maliyet düşer hem de hasta psikolojik olarak tedaviden pes etmez.

 

Kimler Tercih Etmelidir?

Embriyo havuzu tekniği daha çok yumurta rezervi azalmış veya birden çok tüp bebek başarısızlığı yaşayan hastalar için tercih edilir. Merkezimizde yumurta rezervi düşük olan normal tüp bebek, sperm donasyonu, cinsiyet seçimi ve PGT-NGS hastalarına havuz yöntemini uygulayarak başarı şanslarını artırıyoruz.

 

Nasıl Yapılır?

Yumurta toplama işlemi sonrası elde edilen kaliteli tüm embriyolar transfer edilmez ve dondurulur. Hasta yeniden yumurta toplama işlemi için tedaviye alınır. Embriyo biriktirme işlemine yeterli sayıda ve kaliteli embriyo donduruluncaya kadar tekrar edilebilir.

 

Havuz Yöntemi Fiyatı Nedir?

Havuz yönteminin fiyatı yapılacak tedaviye göre değişiklik göstermektedir. Lütfen detaylı bilgi almak için iletişim bölümünden bizlere ulaşın.

 

Back To Top