skip to Main Content

Çocuk sahibi olma yolunda insanların karşısına çıkan önemli engellerden bir tanesi de kısırlıktır. Kısırlığın pek çok farklı sebebi olabilir. Erkek kısırlığında etkenler arasında kanser de yer alır.

 

Kanser hastalığında özellikle testiste oluşmakta olan tümörler, erkeklerdeki sperm üretiminin durmasına veya önemli ölçüde azalmasına neden olabilir.

 

Kısırlık nedeniyle doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftler sperm donasyonu, yumurta donasyonu ve embriyo donasyonu gibi güvenilir ve etkili yöntemlere yönelebilirler.

 

Erkekte kısırlık nasıl anlaşılır? Kemoterapi sürecinde cinsel ilişkiye girilebilir mi? gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda inceleyeceğiz.

 

 

Kanser Tedavisi Doğurganlığı Etkiler mi?

 

Kanser hastalığın, insanlığın karşılaştığı en ciddi hastalık türlerinden birisidir. Kanserin insan vücudundaki birçok fonksiyonu olumsuz etkilediği de bilinen bir gerçektir.

 

Kanser tedavisinde kullanılmakta olan ilaçlar ve tedavi yöntemleri, seviyeye bağlı olarak farklı yan etkilere neden olabilir. Erkeklerde kanser tedavisinin önemli yan etkilerinden bir tanesi de erkek sperm kalitesinin düşmesidir.

 

Kanserli hücreleri etkisiz hale getirme amacıyla uygulanan kemoterapi yöntemlerinin kısa süreli de olsa faydalı dokulara zarar vermesi de mümkündür. Üreme yöntemindeki yararlı dokular da aynı şekilde bu yöntemden kaynaklı olarak zarar görebilir.

 

İlginizi çekebilir: Yumurta Yaşlanması Nedir? Tedavileri Nelerdir?

 

Kemoterapi Spermleri Öldürür mü?

 

Kanser hastalığı ile mücadele eden erkeklerde kemoterapinin spermlere etkisi merak edilen bir konu olur. Kemoterapi sürecinde spermlerin kalitesinin azalması ya da sperm üretiminin durması gibi olumsuz durumlar yaşanabilir. Ancak bu süreçte, farklı faktörlerin de göz önünde bulundurulması önemli olacaktır.

 

Kemoterapinin spermler üzerindeki etkisini belirleyen faktörler arasında, erkeğin yaşı, kişinin hastalık geçmişi, kanserin hangi tür olduğu ve evresi gibi pek çok faktör yer alır. Bu nedenden dolayı, kanser hastalığına yakalanan kişilerin tedaviden sonra çocuk sahibi olmak istekleri bulunuyorsa, doktorlarla görüşmeler yapmaları gerekir. Bu noktada, Kıbrıs tüp bebek tedavisi yöntemleri de doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler için uygun olacaktır. Kıbrıs tüp bebek merkezimiz ile iletişime geçerek sperm donasyonu yöntemi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Back To Top