skip to Main Content

Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurmakta olduğu Kıbrıs tüp bebek tedavisi, farklı yönleriyle çiftlerin merak ettiği bir süreç olmaktadır. Bu noktada, Kıbrıs tüp bebek tedavisi ile sürece başlamak isteyenler için merak edilen konulardan bir tanesi de iki gebelik oluyor.

 

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan araştırmalarda, Kıbrıs tüp bebekte iki gebelik şansı merak edilen konuların başında yer almaktadır. Kıbrıs tüp bebek tedavisinde gerçekleştirilen çalışmalar ve ikiz gebelik süreci ile alakalı detaylı bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

 

İkiz Gebelik Nedir?

 

Çoğul gebelik, döllenme sonucunda rahimde birden çok fetüsün oluşması ile adlandırılan bir süreç olmaktadır. Çoğul gebeliklerin ise birçoğunun iki gebelik olduğunu belirtmek gerekir. İkiz gebelikler genellikle iki farklı seçenekte oluşabilmektedir. Bu seçeneklerden ilki, tek yumurta ikizi olarak adlandırılan ve tek bir yumurtanın sperm ile döllenmesi sonucu oluşan gebeliklerdir. Diğer ikiz gebelik seçeneği ise, anne adayının vücudunda tek bir ay içerisinde oluşan iki farklı yumurtanın yine iki farklı sperm ile döllenmesi ile gerçekleştirilir.

 

Tek yumurta ikizlerinde genellikle genetik yapılar çok daha benzer olacaktır ve bu nedenle de cinsiyet aynı olmaktadır. Tüp bebekte ikizlerden bir tanesinin düşme ihtimalinin de olduğunun altını çizmekte fayda bulunmaktadır. Ancak, bu tip durumlarda da diğer gebelikle alakalı olarak herhangi bir şekilde sorun yaşanmamaktadır.

 

Kıbrıs Tüp Bebekte İkiz Gebelik İhtimali

 

Kıbrıs tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik olma şansı normal gebeliğe göre daha yüksek olmaktadır. Çoğul gebeliklerde düşük olma riski tekil gebelikler ile benzerdir. Tüp bebek tedavilerinde ikiz gebelik oluşma şansının %60 civarlarında olduğunu söylemek mümkündür.

Back To Top