skip to Main Content

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, genellikle vajen ağzından 1,5 cm içeride yer alan zarımsı bir dokudur. Aynı zamanda hymen olarak da bilinir. Kızlık zarının tam yeri ve yapısı kadından kadına değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda kızlık zarının yeri ve yapısı değişiklik gösterdiği için cinsel ilişki sonrası kanama miktarında da değişiklik görülebilir. Cinsel ilişki sonrası fazla kanama veya az kanama normal karşılanabilir durumlardır. Her kadında aynı miktarda kanama görülmeyebilir.

Kızlık zarı vajen girişini tamamen kapatmamaktadır. Kızlık zarının ortasında adet kanamalarının akabilmesi için bir delik bulunmaktadır. Kızlık zarı tiplendirmesinde zar deliğinin şekli ve yapısı kullanılmaktadır. Bazı kadınlarda kızlık zarının yapısı çok esnek olabilir. Bu esneklikten dolayı kızlık zarı kolay kolay yırtılmayabilir. Yırtılmama durumunda da kanama görülmez.

 

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Kızlık zarı bir organ değildir ve kızlık zarının anatomik olarak bilinen bir fonksiyonu yoktur. Bazı bilimsel teoriler kızlık zarının iç genital bölgelere mikropların ulaşmasını engellediğini belirtir. Kızlık zarının vücut içerisinde herhangi bir fonksiyonu bulunmamaktadır.

 

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarının bozulması kadından kadına farklılık gösterebilir. Esnek bir yapıya sahip bir kızlık zarı belirli durumlarda yırtılmazken esnek olmayan kızlık zarları kolaylıkla yırtılabilir. Genellikle kızlık zarı yırtılması olarak bilinen bu durum, halk arasında kızlık zarı bozulması olarak da adlandırılır. Kızlık zarının yırtılmasına sebep olabilecek durumlar arasında cinsel ilişki, sert bir objeye sürtünme, kaza, vajene cerrahi müdahale yapılması veya uzun süre yapılan mastürbasyon olabilir.

 

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık zarları anatomik açıdan kadınlarda farklı çeşitlerde bulunabilirler. Kızlık zarı çeşitleri şunlardır:

 • Halka şeklinde himen annulare,
 • Yarımay şeklinde himen semilunare,
 • Dudak şeklinde himen labiale,
 • İki delikli himen,
 • Çok delikli himen cribriformis,
 • Deliksiz himen,
 • Imperforatus himen.

Kızlık zarı dikiminin esas amacı zarı eski anatomik yapısına kavuşturmaktır. Eski anatomik yapısına dönen kızlık zarı, cinsel birleşme esnasında tekrar kanamaya yol açmaktadır.

 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi işlemine hymenoplasti denir. Doğuş Tüp Bebek Merkezi’nde flep yöntemi kullanılarak kızlık zarı dikimi yapılmaktadır. Herhangi bir sebepten ötürü kızlık zarının bozulmasından sonra, flep yöntemi kullanılarak zar kaldırılır ve vajen duvarına tekrar dikilir. Delikli yapısı ile kızlık zarı tekrardan oluşturulur. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi esnasında vajen içerisindeki dokular toparlanır bu sayede vajina daraltma işlemi de yapılmış olur.

Kızlık zarı dikiminde Flep yöntemi en kalıcı yöntem olarak değerlendirilir. Kızlık zarı hiç hasar görmemiş gibi olur ve cinsel ilişki sonrası kanama gerçekleşir. Cinsel ilişki sırasında partner kızlık zarına herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını anlayamaz, bu noktada kızlık zarının dikildiğini yalnızca kadın doğum alanında uzman bir doktor anlayabilir.

 

İşlem Nasıldır? Aşamaları Nelerdir?

Cyprus IVF’te gerçekleştirilen Himenoplasti, bilinen adıyla kızlık zarı dikimi işlemi 30 dakikada Lokal veya vakaya bağlı olarak Genel anestezi altında gerçekleştirilen bir cerrahi işlemdir. Kızlık zarı dikimi işlemi gerçekleşirken hasta genel anestezi etkisinde olacağı için operasyon sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmez, yine vakaya bağlı olarak ortalama 2 saat içinde taburcu işlemleri gerçekleştirilir. Kıbrıs’ta Doğuş Tüp Bebek merkezimizde kızlık zarı dikimi işlemi, uzman hekimlerimiz tarafından hastanın isteği doğrultusunda uygun randevu bulunduğu taktirde ne zaman istenirse gerçekleştirilebilir.

İşlemlerimiz merkezimizde profesyonellerimiz ve uzmanlarımız tarafından tam bir gizlilik içinde gerçekleştirilir. Operasyon muayenin yapıldığı aynı gün içinde yapılabilir ve taburculuk da aynı gün sağlanır. Yurtdışından gelmeyi planlayan hastalarımız, günübirlik uçuş ile işlemi gerçekleştirebilir ve aynı gün evine dönebilir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • İşlem sonrasında ortalama 15-20 gün arasında sızıntı olabilir,
 • Ortalama 30 gün sportif faaliyetlerden uzak durulması gerekir,
 • Ani hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır,
 • 2 gün boyunca banyo yapılmamaldır,
 • Denize ve havuza girmekten kaçınılmalıdır,
 • Kişisel hijyen normalden olduğundan daha fazla dikkat konusu olmalıdır,
 • Dikişlerin iyileşmesi tamamlanana kadar bölgeye baskı uygulayacak dar kıyafetler giyilmemelidir,
 • Bisiklet ve motosiklet, at sürmek gibi direkt oturmalı eylemlerden uzak durulmalıdır,
 • Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar mutlaka kullanılmalı ve rutin kontroller aksatılmamalıdır.

 

Kıbrıs Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı

Kıbrıs’taki merkezimizde uygulanan kalıcı kızlık zarı dikimi, kızlık zarı onarımı, kızlık zarı yenilenmesi, kızlık diktirme, kızlık zarı diktirme şeklinde toplum içinde adlandırılan işlemler pek çok hastamız için hayati derecede önemli yer teşkil etmektedir.

Kızlık zarı dikimi fiyatı doktordan doktora ve uygulama esnasında kullanılacak yönteme göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle 05428561870 numaralı telefondan arayarak kızlık zarı dikimi fiyatı hakkında ön bilgilendirme alabilirsiniz. Kızlık zarı dikimi fiyatı kullanılan malzeme ve tekniklerle de ilişkilidir. Merkezimizde, muayene sonrası gerçekten kızlık zarında zedelenme ya da halk arasında bilinen şekliyle kızlık zarı yırtılması, kızlık zarı patlaması, kızlık zarı delinmesi, kızlık zarı kanaması gibi bir durum tespit edilirse, uzman ekibimiz kontrolünde son cerrahi teknikler ve özel malzemeler kullanılarak tamirini yapmaktayız.

Kızlık zarı dikimi fiyatı ve operasyonla ilgili kafanıza takılan konularla alakalı daha detaylı bilgi almak için iletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Back To Top