skip to Main Content

Tüphttps://www.cyprusivf.net/wp-content/uploads/2019/05/PRP-274x154.jpg bebek işlemi uzun yıllardır uygulanan ve her geçen gün yeni tekniklerle başarı şansı artırılan infertilite tedavisidir. Bu yeni uygulamalardan biri olan PRP (Pıhtılaşma Hücrelerinden Zengin Plazma) yöntemi, sağlık alanında diş hekimleri tarafından çene eklemi ameliyatlarında, ortopedistler tarfından eklem onarımında, plastik cerrahlar tarafından yüz gençleştirme işleminde, dermotologlar tarafından saç dökülmesinde yıpranmış dokuların onarılması amacıyla uygulanmaktadır. Şimdi ise tüp bebek tedavisinde, rahim zarında kalınlaşmanın sağlanmasında ve yumurta kalitesinin artırılmasında kullanılmaktadır.

PRP uygulamasında kişinin kendi kanından elde edilen trombosit bakımından zengin (Platelet Rich Plasma) plazmanın tekrar kendisine verilmesiyle erken menopoz sorunu yaşayan ve yumurta yetersizliği nedeniyle çocuk sahibi olamayan kadınların, uyuyan yumurtalarına işlevsellik kazandırılmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmaya yönelik yapılan bilimsel çalışmalar; tüp bebek tedavisinde, rahim zarında kalınlaşmanın sağlanmasında ve yumurta kalitesinin artırılmasında, kişinin kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazma tedavisinin (PRP) başarıyı artırdığını göstermiştir. Yani PRP ve tüp bebek uygulaması ile normalde gebelik şansı düşük olan çiftlerin gebelik şansı yükselmektedir.

 

Rahim Zarında (Endometrium) Kalınlaşmanın Sağlanmasında PRP Faydası

Tüp bebek tedavisi, doğal yollar veya birtakım üremeye yardımcı tedavilerle gebelik elde edemeyen çiftlere bebek sahibi olma şansı sağlamaktadır. Bu tedavinin başarılı olması için öncelikle sağlıklı bir embriyo elde edilmeli ve sağlıklı rahim zarına sahip olan rahim içine yerleştirilmelidir. Embriyonun rahme tam olarak tutunması için de uygun bir rahim iç duvar kalınlığı ve rahim zarı reseptivitesi olmalıdır.

Rahim zarının embriyoyu tutabilmesi tüp bebek tedavisinin başarısı için çok önemli bir aşamayı oluşturmaktadır. Eğer rahim iç zarında gerekli olgunlaşma sağlanamazsa embriyonun tutunma işlemi gerçekleşemez.

Kadının rahim zarının daha önceden geçirdiği operasyonlar, kürtaj, biyopsi ve enfeksiyon gibi nedenlerle yaşanan hasarlar ve yapışıklıkların varlığı durumunda rahim zarının kanlanması bozulur ve rahim zarı embriyoyu tutma fonksiyonunu yitirebilir. Bu tür bozukluklar tespit edildiğinde tedavi edilse bile rahim zarı çok hassas bir yapıda olduğu için eski fonksiyonunu yeniden kazanıp yeterince iyileşemeyebilir. Bununla birlikte aslında bilinen bir sorun olmadığı halde kadının rahim zarı yeterince kalınlaşamayabilir.

Endometrium gelişiminin zayıf kaldığı hastalarda embriyo transferinden 3-5 gün önce uygulanan PRP kişinin kendi kanından elde edilen trombosit bakımından zengin (Platelet Rich Plasma) plazmanın rahim içine  verilmesiyle endometirum gelişimi uyarılır ve tedavi başarısı artırılır.

 

PR’nin Yumurta Kalitesinin Artışına Faydası.

PRP ile Yumurtalık Gençleştirme ve Menopoz Sonrası Gebelik

https://www.cyprusivf.net/wp-content/uploads/2019/05/PRP-Kıbrıs-274x197.jpgPRP uygulaması tüp bebek tedavisinde sadece rahim zarını uygun kalınlığa getirmek için değil, kötü yumurtalık rezervini iyileştirmek için de kullanılabilmektedir.

Kişinin kendi kan numunesinde elde edilen plaket konusundan zengin plazma’nın laboratuvar ortamında zenginleştirildikten sonra yumurtalıklara direkt olarak enjekte edilmesi, potansiyel olarak yumurtalıklardaki kök hücreleri aktif haline getirerek yeni yumurta üretimini tetiklemesi anlamına gelmektedir.

Bu konuda yapılan araştırmalarda, kötü yumurtalık rezervine sahip olan, serum AMH ve FSH düzeyi bozulmuş ve bir yıldan fazla zamandır adet görmeyen kadınlara ultrason eşliğinde PRP uygulaması yapılmış işlem sonunda, yumurtalık fonksiyonlarının bozulduğu bilinen kadınlarda serum AMH ve FSH düzeylerinde düzelme sağlanmış, PRP’nin  yumurtalıklarda durağan olan kök hücreleri aktif hale getirebildiğini ve yeni yumurta üretimini tetiklediği sonucuna varılmıştır.

Ortalama 2,5 ay sonra yapılan tüp bebek denemelerinde de başarılı bir yumurta toplama süreci elde edilmiştir. Bunlardan kaynaklı olarak da uzmanlar, PRP işleminin yumurta kalitesinin artırılmasında da etkili olabileceğini belirtmektedirler.

 

PRP Kimler İçin Uygundur?

  • Daha önceden çok kez tüp bebek tedavisi denemiş ve başarısız olmuş hastalarda,
  • Rahim zarının yeterince kalınlaşmadığı hastalarda,
  • Yumurtalıklarında çok ciddi bir sorun olmayan hastalarda,
  • Genellikle ileri yaşta olan ve yumurtalık rezervleri oldukça azalmış hastalarda,
  • Menopoza giriş döneminde olan, ancak yumurtalık fonksiyonunu yeniden başlatmak amaçlanan kadınlar için uygundur.

 

PRP Kimler İçin Uygun Değildir?

Yumurtalıklarda ciddi bir patolojik sorun olan yani önceden geçirilmiş veya şu an geçirilmekte olan kanser varlığında uygulama yapmak doğru değildir. Her ne kadar da PRP tedavisi kişinin kendi kan dokusundan elde edilen kök hücreler ile yapılsa da, eğer yumurtalıklarda kanserleşme mevcutsa, plaketlerdeki büyüme faktörleri bunları daha da çok tetikleyebilir. Bu nedenle, PRP uygulama öncesi belli başlı testler istenmektedir

 

PRP Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

https://www.cyprusivf.net/wp-content/uploads/2019/05/PRP-ve-Tüp-Bebek-Tedavisi-274x159.jpgDoğal yolla gebelik denemeleri veya IVF-Tüp Bebek denenmesine rağmen istenen başarı oranının yakalanamaması durumunda bazı destek uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüp bebek tedavilerinde başarının en temel anahtarı sağlıklı embriyo elde edilmesi ve kaliteli bir rahme embiyoların transferin sağlanmasıdır. Sağlıklı embiyo için kaliteli yumurta elde etmek çok önemlidir. Ayrıca rahim zarı kalınlığının yeterli olmaması veya rahim zarının istenenden daha ince kalması başarıyı düşürmektedir.

PRP tedavisinin temel amacı, zenginleştirilmiş plaketlerin içinde bulunan büyüme unsurlarının, yumurtalıklarda mevcut olan stabil kök hücreleri tetiklemesi ve büyütmesidir. Bu sayede yumurtalıklardaki kök hücreler gebeliği gerçekleştirecek yumurta hücresi haline getirilebilir. Bu işlem hem yumurtalık rezervi azalmış olan kadınlarda hem de menopoza giren hastalarda başarı elde edilebilmesini olanaklı kılmaktadır.

Bu konuda yapılan birçok araştırma; tüp bebek tedavisi uygulamaları sırasında rahim zarı kalınlığı gereğinden ince olan hastalara, mevcut tedaviye ek olarak hastanın kendi kanından elde edilen PRP serumunun rahim içerisine enjekte edilmesiyle gebelik başarısının artığını göstermektedir.

Uzmanlar, tüp bebek tedavisi sırasında PRP tedavisi uygulanarak, rahim zarı kalınlaşması sağlanması durumunda gebelik oranının % 61 arttığını belirtmekteler.

 

Yumurtalık PRP Tedavisi Öncesinde Yapılması Gereken Testler:

Bu testleri kıbrıs’a gelmeden önce yaptırmalısınız.

  • FSH, LH, E2, PRL, AMH (Adet döngüsünün 2. veya 3. günü yapılmalıdır.)
  • Antral Folikül (AF) sayısına bakılır. (Adet döngüsünün 2. veya 3. günü yapılmalıdır.)

Yukarıdaki testlerin amacı, tedavi öncesi ve sonrası hormonal ve yumurta rezervindeki artış başarısını ölçmektir.

  • CA-125 testi

 

PRP Uygulamasının Başarı Oranı Nedir?

PRP uygulamasının uygulama geçmişi çok eski değildir. Şu ana kadar tedavi ettiğimiz hastalarda her 10 kadının 6’sında yumurta rezervlerinde artış sağlanmıştır. Ayrca endometirum kalınlaşma problemi yaşayan her 10 hastanın 6 sında endometrium gelişimi görülmüştür.

Uygulma yapılan tüm hasta gruplarında başarı elde etmek için ekstra nelerin yapılması gerektiğini, bu grup hastaların ortak özelliklerin neler olduğunu ve işlemin bu hastalar için nasıl farklılaştırılabileceğini sürekli araştırıyoruz.

Hedefimiz her tedavi ettiğimiz hastanın yumurtalık rezervinde artış sağlamaktır. Şu an bilimsel olarak bu tedaviyi sunan dünyadaki sayılı tüp bebek merkezden biriyiz ve bu tedavinin ötesinde yumurta geliştirici mevcut başka bir alternatif tedavi şekli yoktur. Bu nedenle mevcut başarı oranları yüz güldürücüdür.

PRP Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Şimdiye kadar uygulanan PRP tedavilerinin ardından geçen 3-4 ay içinde etki kalıcı olmuştur. Ancak PRP uygulaması henüz yeni sayılabilecek bir işlem olduğu için tedavinin uzun vadedeki etkisini tam olarak tahmin edebilmek kolay değildir.

Bu nedenle PRP tedavisinin etkisi sadece 7-8 aylık birkaç kez yumurta üretimi sağlayan bir etki mi yoksa sonrasında da devam eder mi bununla ilgili kesin yargılarda bulunmak için henüz erkendir. Ancak PRP tedavisinin de birkaç kez uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

Yumurtalık PRP Tedavisinin Ücreti Ne Kadardır?

Doğuş Tüp Bebek Merkezinde PRP tedavisinin ücreti 2000 Euro’dur. Tedavi ücretine doktor ile konsültasyon, detaylı USG muayene, gerekli tüm kan testleri, her iki yumurtalığa uygulanacak PRP işlemi ve 2 kişi türkiyeden geliş/dönüş uçak bileti, havalimanı transferleri, 2 gece 3 gün otel konaklaması dahildir.

 

 

Back To Top