skip to Main Content

Rahim Zarına Çizik Atma (Endometrial Scratching)

Endometrium dokusuna yani rahim içi dokusunda bilinçli oluşturulan küçük çizikler gebelik şansını artırmaktadır.

Kısırlık hem toplumsal hem de ekonomik büyük bir sorun olmaya devam etmektedir. Rahmin gebelik için hazırlanmasına yönelik devam eden uzun süreli çalışmalar rahim içine atılacak çiziğin iyileşme sürecindeki reaksiyonları sonraki dönemde embriyonun tutunma şansını arttırdığını kanıtlamıştır. Bu haber çocuk sahibi olmaya çalışan birçok aile için yeni bir umut olarak kabul edilebilir.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı yaşayan kadınlarda rahim içine çizik atılarak  tedavi edilebileceği düşünülmüş, yöntem ve tedaviler üzerinde çalışılmıştır. Avrupa ve Amerika’da yapılan son araştırma sonuçlarına göre; rahim zarına çizik atma işleminin açıklanamayan tüp bebek başarısızlıklarındaki başarı şansının arttırdığı kanıtlanmıştır.

Rahim zarına çizik atma yöntemi: Rahim içi dokusunun gebelik için daha uygun hale getirilmesi için yapılan çalışmalardan birtanesidir. Uygulama tüp bebek işlemine başlanacak adet döneminden bir ay önce endometrial biyopsi alır gibi çizikler atarak veya ofis histeroskopi ile rahim içi dokusuna hafifçe hasar verilerek yapılmaktadır. Bu işlemden sonra endometriumdan salgılanan büyüme faktörlerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. İşte bu büyüme faktörleri ve hormonlar embriyonun tutunma ve yerleşme ihtimalini artırmaktadır.

Rahme çizik atılması işlemi; özellikle daha önceki tüp bebek denemelerinde kaliteli embriyo elde edilmesine rağmen gebeliğin oluşamadığı durumlarda denenmesinde fayda vardır. Doğuş Tüp Bebek Merkezi olarak özellikle rahim inceliği yüzünden gebe kalamayan hastalarımıza bu işlemi uygulamaktayız.

Back To Top