skip to Main Content

Sezaryen, yalnızca riskli durumlarda tercih edilen bir doğum şeklidir. Sezaryen doğumun tercih edilmesinde etkili olan bazı faktörler ve durumlar yaşanır. Bugünkü yazımızda, normal doğum ile sezaryen arasındaki farkları, ne tür durumlarda sezaryen tercih edilmesi gerektiği üzerinde duracağız.

 

Sezaryenin Tercih Edilmesini Gerektiren Etkenler

 

Doğum öncesi yapılan kontrollerin devamında hekimlerin alacakları karara göre bir doğum şekli belirlenmektedir. Bebeğin ters geliyor olması, kordonun bebeğin başına doğru durması, annenin kemik yapısına bağlı sorunlar gibi birçok faktör ilk anda ön plana çıkan hususlar olur.

 

HPV tarzındaki virütik enfeksiyonlarda genellikle hekim kararı ile sezaryen doğum tercih edilmektedir. Anne adaylarının normal doğum esnasında ıkınmaları gerekeceği için, bu hareketi engelleyen ya da ıkınma sonucunda farklı sorunlar ortaya çıkarabilecek yüksek tansiyon gibi durumlarda da normal doğumdan vazgeçilir.

 

Doğum öncesinde Kıbrıs tüp bebek tedavisi süreçlerinde merkezimin sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz.

 

Sezaryen Doğumun Tehlikeleri Nelerdir?

 

Sezaryen doğum ile alakalı olarak çiftlerin endişe duydukları bazı önemli konular bulunabiliyor. Özellikle, insanların çevrelerinde sezaryenle çocuk sahibi olmuş kişilerin yaşadıkları bazı kötü deneyimler çiftlerin daha çok endişelerinin artmasındaki önemli bir nedendir. Bazen doğum hikayeleri gereğinden fazla abartıldığında çiftlerin anlamsız bir endişe içerisine girdikleri de görülmektedir.

 

Sezaryen doğum sonrasında bebeklerin soluk alıp verme noktasında sorunlar yaşayabilmeleri önemli risklerden bir tanesidir. Normal doğumlarda, bebeğin içerisinde bulunduğu sıvı vajinadan geçerken atılır. Sezaryende ise bu durum söz konusu olmadığından dolayı bebeklerde daha sık solup verme durumları yaşanabilmektedir.

 

Normal Doğumun Sezaryene Göre Avantajları Nelerdir?

 

Normal doğum ile sezaryen arasındaki farklar belirlenirken, ön plana çıkan bazı avantaj ve dezavantajlar bulunur. Normal doğumun tercih edilmesinde önemli rolü olan bazı hususlar şunlardır;

 

  • Bebeğe doğum esnasında anestezi uygulanmaması
  • Doğumdan hemen sonra annenin bebeğini emzirmeye başlayabilmesi
  • Anne adayının gündelik hayatına daha hızlı bir şekilde dönebilmesi

 

gibi birçok farklı neden gösterilebilir. Doğum sürecinde her ne kadar normal doğum daha avantajlı gibi görünüyor olsa da riskli durumlarda normal doğumla çocuk sahibi olmayı istemek tehlikeli bir karar olabilir. Bu nedenle de doktorun vereceği karara saygı duyulmalı ve buna göre bir doğum sürecine başlanılmalıdır.

 

Hamilelikte yaşanabilecek karın ve kasık ağrılarının nedenlerini ve çözüm önerilerini merak ediyorsanız; Hamilelikte Karın ve Kasık Ağrısı yazımızı okumalısınız!

 

 

 

 

 

 

Back To Top