skip to Main Content

Sperm Donasyonu Nedir?

sperm donasyonu nedir

Erkeklerde çeşitli sebeplerle sperm hücresi olmayabilir. Menide sperm hücresinin hiç bulunmamasına azospermi denilmektedir. Bu durumda tüp bebek tedavilerinde en son teknoloji ile yapılan mikro-TESE işlemi uygulanır. Mikro-TESE işlemine rağmen sperm hücresi elde edilememişse son çare sperm donasyonu ile ailenin çocuk sahibi olmasıdır.

Sperm donasyonu işleminde önceden gerekli tarama testlerinden geçirilmiş banka spermleri kullanılmaktadır. Sperm donorleri tüm enfeksiyon ve genetik  hastalıkları taranmış, psikolojik testlerden geçirilmiş, bağımlılık testleri yapılmış, alkol ve sigara kullanmayan, eğitim durumu, ailesel geçmişleri ve hobileri belirlenmiş olan sağlıklı kişilerdir. Bu amaçla en çok İngiltere, Danimarka ve Amerikada kurulmuş sperm bankalarından sperm temin edilmektedir. Merkezimiz dünyanın en çok tercih edilen, en güvenilir ve donor havuzu en geniş olan Danimarka Cryos Sperm Bankası ile çalışmaktadır.

Sperm donasyonu tedavisine başvuran hastanın fiziksel özellikleri ve kan grubu istenerek en uygun banka spermi hastaya göre bankadan getirtilir. Tedavi sonrasında dünyaya gelecek bebeğin aileye fiziksel yönden benzer olması sosyal ve kültürel açıdan çok önemlidir. Bazı aileler kendi özellikleri haricinde fiziksel özellikler seçerek tedavi olmak istemektedir.

 

Randevu ve Detaylı Bilgi için : 0542 856 18 70

Back To Top