skip to Main Content

Sperm Donasyonu Nedir?

sperm donasyonu nedir

Erkeklerde çeşitli sebeplerle sperm hücresi olmayabilir. Menide sperm hücresinin hiç bulunmamasına azospermi denilmektedir. Bu durumda tüp bebek tedavilerinde en son teknoloji ile yapılan mikro-TESE işlemi uygulanır. Mikro-TESE işlemine rağmen sperm hücresi elde edilememişse son çare sperm donasyonu ile ailenin çocuk sahibi olmasıdır. Sperm donasyonu tedavisine başlamayı düşünen hastaların merak ettikleri konuların başında “Sperm donasyonu nedir?” sorusu gelir.

Sperm Donasyonu Tedavisinde Spermin Kaynağı Nedir?

Sperm donasyonu işleminde önceden gerekli tarama testlerinden geçirilmiş banka spermleri kullanılmaktadır. Sperm donörleri tüm enfeksiyon ve genetik  hastalıkları taranmış, psikolojik testlerden geçirilmiş, bağımlılık testleri yapılmış, alkol ve sigara kullanmayan, eğitim durumu, ailesel geçmişleri ve hobileri belirlenmiş olan sağlıklı kişilerdir. Bu amaçla en çok İngiltere, Danimarka ve Amerikada kurulmuş sperm bankalarından sperm temin edilmektedir. Merkezimiz dünyanın en çok tercih edilen, en güvenilir ve donör havuzu en geniş olan European Sperm Bank ile çalışmaktadır.

Sperm Donasyonunda Fiziksel Benzerlik Nasıl Ayarlanır?

Sperm donasyonu tedavisine başvuran hastanın fiziksel özellikleri ve kan grubu istenerek en uygun banka spermi hastaya göre bankadan getirtilir. Fiziksel olarak dikkat edilen hususlar saç rengi, göz rengi, ten rengidir. Tedavi sonrasında dünyaya gelecek bebeğin aileye fiziksel yönden benzer olması sosyal ve kültürel açıdan çok önemlidir. Bazı aileler kendi tercihleriyle kendi fiziksel özelliklerine benzemeyen banka spermi seçerek tedavilerini tamamlamaktadır.

 

Randevu ve Detaylı Bilgi için : 0542 856 18 70

Back To Top