skip to Main Content

Çok eski zamanlardan bu yana insanların en çok merak duydukları konuların başında bebek cinsiyetinin seçimi gelmektedir. Özellikle eski zamanlarda, birçok farklı batıl inanç ve geleneksel uygulama ile gebelikte bebek cinsiyeti belirlenmeye çalışılmıştır. Ataerkil toplumlarda soyun devamının sağlanabilmesi için erkek çocuğa ihtiyaç olduğundan dolayı, o dönemlerde doğacak çocuğun cinsiyetini belirleme adımları oldukça önemliydi. Günümüzde her ne kadar bu denli yargılar ve düşünceler olmasa bile, çok daha farklı sebeplerden dolayı cinsiyet seçimine ilgi gösterilmektedir.

 

İnsanların doğmamış bebeklerine cinsiyet seçebilmesi, beraberinde birçok farklı olanağı da sağlamaktadır. Ancak, dünyanın birçok yerinde cinsiyet seçiminin yasak olduğunu söylemek gerekir.

 

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Dondurma İşlemi Avantajı

 

Doğmamış Bebeğe Cinsiyet Seçiminin Sebepleri Nelerdir?

 

  1. Kalıtsal hastalıklar: Günümüzde genetik olarak geçiş sağlayan birçok kalıtsal hastalık insanları derinden etkileyebilmektedir. Bazı hastalıklara bakıldığı zaman, sadece X kromozomu üzerinden bu hastalığın taşındığını söylemek mümkündür. Erkeklerde tek bir X kromozomu bulunduğundan dolayı hastalığın taşınma riski çok daha yüksek olmaktadır. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalan aileler, cinsiyet seçimi yaparak kız bebek sahibi olmak isteyeceklerdir. Kıbrıs tüp bebek tedavisinde de bu tip hastalıklar olduğu zaman cinsiyet seçimi işlemini yaptırmak yasal hale gelecektir.

 

  1. Çok çocuklu ailelerde aile planlaması: Günümüz ekonomik koşulları ve diğer önemli birkaç sebepten kaynaklı olarak, aileler sayı olarak çok çocuk sahibi olmayı istememektedirler. İlk çocuktan sonra diğer doğacak olan çocuğun cinsiyetini belirlemek, aile planlaması için atılmış önemli bir adım olacaktır.

 

 

Kıbrıs’ta Cinsiyet Seçimi Yaptırmak Yasal Bir İşlem midir?

 

Kıbrıs’ta 2016 senesine kadar cinsiyet belirleme işlemlerinin tamamı yasal olarak devam ettirilse de o tarihten bu yana bazı kısıtlamalar getirilmiştir. PGT ile cinsiyet belirleme yapılabilmesi için öncelikli olarak çiftlerde, cinsiyet geçişli hastalık olması gerekir.

 

Kıbrıs tüp bebek tedavisi ile gerçekleştirilen cinsiyet seçimi çalışmalarındaki diğer prosedürleri merak ediyorsanız Kıbrıs tüp bebek merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Back To Top