skip to Main Content

Tüp Bebek Tedavisiyle Gebelikte Düşük Riski Nedir?

Dünya’dan pek çok insan doğal yollardan bebek sahibi olamıyor. En az bir yıl kadar düzenli ilişki sonrasında bebek sahibi olunamıyorsa bu durum kısırlıktan kaynaklanıyor olabilir. Kısırlığın birden fazla nedeni bulunur. Kısırlığın çoğu nedeni tespit edilebilse dahi halen tespit edilemeyen nedenleri vardır.

Kısırlık bireylerin doğal yollardan bebek sahibi olmasını engelleyen tıbbi bir durumdur. Bu tıbbi süreç doktora başvurulduğu zaman başlar. Tüp bebek tedavisi kısırlık sorunu yaşayan bireylerin bebek sahibi olabilmesi adına yapılan bir tedavidir.

Tüp bebek tedavisi kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin belirli aşamalardan geçmesi sonucunda bebek sahibi olmasını sağlar. Tüp bebek tedavisi yüzde yüz olumlu sonuç veren bir tedavi yöntemi değildir. Tüp bebek tedavisi görüp bebek sahibi olamayan kişilerde mevcuttur.

Kısırlık karşısında bebek sahibi olmayı sağlasa dahi kesin bir çözümdür denemez. Normal gebelik sürecinde olduğu gibi tüp bebek ile gebelik sürecinde de düşük riski vardır. Normal gebeliklere oranla tüp bebek tedavisi ile gebe kalan bireylerin düşük riski daha fazladır. Tüp bebek tedavisiyle gebe kalan kadınların gebelik sürecinde düzenli olarak doktor irtibatı kurulması gerekir. Tüp bebek tedavisi ile gerçekleşen hamilelikte kadınların doktorların çizdiği yaşam tarzında ilerlemeleri önerilir. Tüp bebek tedavisi çoğu ülkede farklı kriterlerde uygulanan bir tedavidir.

Kısırlık birbirinden farklı neden bağlı olarak gelişebilirken her ülkede bu nedenlerin karşısında uygulanacak tüp bebek yöntemi bulmak zordur. Yaş, belirli bir hastalık, genetik sorunlar gibi nedenler doğal yollardan bebek sahibi olmaya engel olabilir. Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinde tüp bebek tedavisi için çeşitli yöntemler bulunur. Dünya’nın birçok yerinden Kıbrıs’a tüp bebek tedavisi görmek için gelirler. Birçok ülkede tüp bebek tedavileri sınırlıdır. Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde ise tüp bebek tedavisinde çeşitli yöntemler vardır. Bireylerdeki kısırlığın kaynaklandığı nedene uygun tedavi yöntemi belirlenerek tedavi süreci başlatılır. Doğuş Tüp Bebek Merkezi olarak Kıbrıs’ta Dünya’nın pek çok yanından gelen insanlara tüp bebek tedavisi uyguluyoruz.

 

Tüp Bebeklerin Düşük Riski Normal Gebeliğe Oranla Artar mı?

Tüm gebeliklerin ilk üç ayında düşük riski bulunur. Gebeliğin ilk yirmi haftası her kadının düşük riski bulunur. Düşük riski herkes için geçerli olmasına karşın düşük riskinin oranı her bireye göre değişir. Düşük riskini artıran çeşitli nedenler vardır. 35 yaşının üstünde olmak, kronik hastalıklar, Genetik problemler, enfeksiyon ve virüsler gebelik sürecinde düşük riskini artıran başlıca problemlerdir. Düşük riskini artıran nice problemler vardır. Bu nedenle gebelik sürecindeki bireyin düzenli aralıklarla doktor kontrolü yaptırması gerekir. Doğal yollardan bebek sahibi olamayan bireylerin tüp bebek ile gebe kalmasında düşük riski normal gebeliklere oranla daha yüksektir. Tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce sorulan ilk sorulardan biri tüp bebekteki düşük riskidir. Tüp bebekte düşük riski normal gebeliğe oranla daha fazla olur bu nedenle daha dikkatli olmak gerekir.

Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde tüp bebek tedavisi öncesi her konuda detaylıca bilgilendirilirsiniz. Tüp bebek tedavisi ile gebe kalan kadınların doğum anına kadar doktorların çizdikleri yaşam tarzında yollarına devam etmeleri gerekir. Tüp tedavisi için başarılı doktorlar ile iletişime geçmek gerekir. Tüp bebek tedavi süreci uzun ve sancılı geçen bir dönem değildir kesinlikle. Tüp bebek tedavisi sonrasında gebe kalan bireylerin normal yollarla gebe kalan bir bireye oranla daha fazla dikkat etmesi gerekir. Gebeliğin ilk 20 haftası düşük riski yüksektir. Tüp bebeğin anne rahmine alışması, yerleşmesi için bu süreç çok önemlidir. Hayat tarzı ile ilgili olan veya yaşam tarzı dışındaki pek çok neden düşük riskini tetikleyebilir. Düşük riskini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Gebelik sürecinin başarıyla tamamlanabilmesi için düşük riskini en aza indirgemek gerekir.

Back To Top