skip to Main Content

Tüp bebek tedavisinin en temel parçalarından bir tanesi de beslenme olmaktadır. Beslenmeye gösterilmesi gereken özen sadece kadınlarda değil erkeklerde de büyük öneme sahiptir. Beslenme alışkanlıklarının düzene sokulması hem kadın hem de erkek üreme hücrelerinin canlılığının ve sağlığının olumlu yönde seyretmesi için önemli bir aşamadır.

 

Beslenme alışkanlığı oluşturmanın bir diğer faydası ise embriyonun çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasına katkı sağlamasıdır. Kıbrıs tüp bebek tedavisi için gerekli planlamalar yapılırken, erkeklerin beslenmelerine üç aydan daha önce dikkat etmeleri önerilir. Özellikle, bilinen zararlı alışkanlıklardan (alkol, sigara) uzak durulması uzmanlar tarafından altı çizilen konulardır.

 

Kıbrıs tüp bebek tedavisinde beslenme önerileri sayesinde çok daha sağlıklı bir yaşama başlayabilir, tedaviye olumlu katkı sağlayabilirsiniz.

 

Tüp Bebek Öncesinde Beslenmede Nelerin Yapılması Gerekir?

 

Kıbrıs tüp bebek tedavisi öncesinde ilk olarak, uzman onayı almış bir beslenme programına başlanılması önerilmektedir. Oluşturulan bu beslenme programını ise kısa süreli olmaktan ziyade, hayatına entegre eden erkeklerde önemli kazanımlar elde edilebilir. Beslenme rutininin tedaviden çok daha önce başlaması, üretkenlik noktasında büyük faydalar sağlar.

 

Erkeklerde beslenme tavsiyelerine bakıldığında aslında genel olarak bilinen kuralların geçerli olduğu görülebilir. Trans yağ ve benzeri maddeleri içeren yemeklerin tüketilmemesi, paketlenmiş ürünlerden kaçınılması, çok şekerli ve asitli içeceklerin içilmemesi gibi bazı öneriler yer almaktadır.

 

Üreme hücresi kalitesini etkileyen durumlara baktığımızda, beslenme kadar stres faktörünün de ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, erkeklerin beslenme alışkanlıklarının yanı sıra stresi de hayatlarından çıkarmaları gerekecektir.

 

Yapılan hazırlık süreçlerine rağmen Kıbrıs tüp bebek tedavisinde düşük yaşanıp yaşanmayacağını merak eden çiftlerin Tüp Bebek Tedavisinde Neden Düşük Yaşanır? yazımızı incelemesini öneririz.

 

 

Back To Top