skip to Main Content

Tüp bebek tedavisinde luteal faz kanamaları olarak bilinen süreç, embriyo transferi işlemi sonrasında ve gebelik testi gerçekleştirildikten sonra yaşanan vajinal kanamaları kapsar. Tüp bebek tedavilerinde ortalama olarak %7 ile %42 arasında değişen görülme ihtimali vardır. Yumurta toplama işlemini takip eden 7-8 gün içerisinde gerçekleşen kanamalar genellikle hafif olarak geçer.

 

Hastalar için endişe veren bir durum olan luteal faz kanaması, luteal fazda kullanılan ilaçlara bağlı olarak gerçekleşebilir. Kanamanın durdurulması için, kullanılan ilaçlarda değişiklikler uzman kontrolünde yapılır.

 

Kıbrıs tüp bebek merkezimizde alanında uzmanlaşmış kadromuz ile embriyo donasyonu, sperm donasyonu ve yumurta donasyonu alanlarında hastalarımıza en doğru yöntemleri uyguluyoruz.

 

Luteal Faz Kanamalarında Destek İlaçlarının Kullanımının Araştırılması

 

Yetersiz (kısa) luteal faz kanaması olarak da bilinen durum, luteal faz kanamasının bir sonucu olabilmektedir. Bu nedenle de ilk olarak hasta eğer kanama bildirmişse, kullanılan luteal faz destek ilaçlarının nasıl kullanıldığının araştırılması gerekir. Yanlış ilaç kullanımlarında kanamalar gerçekleşeceği ve tüp bebek tedavisine büyük zarar verebileceği için bu durumun önüne geçmek gerekir.

 

Kanama Durumlarında Hasta Bilgilendirilmesi

 

Luteal faz kanamaları yaşayan hastaların motivasyonları önemli seviyede düşebileceğinden dolayı, tüp bebek tedavisine bakış açıları da değişebilir. Bu noktada, uzmanların kesinlikle hastalarla görüşmeler yapmaları ve hamilelik şansının azalmış olsa bile hala devam ettiğini söylemeleri gerekir. Hastanın luteal faz destek ilaçlarının kullanımını bırakmaması da sağlanmalıdır.

 

Kıbrıs tüp bebek merkezimiz, bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşılan durumlarda hastalarına psikolojik olarak da destek sağlamakta ve süreç ile ilgili olarak gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır.

 

Lutel Faz Destek İlaçları Hangi Günler Arasında Kullanılmalı?

 

Uzmanlara göre, luteal faz destek ilaçlarının kullanımı için en doğru zaman, yumurta toplama işlemi sonrası ve embriyo transferi öncesi olarak gösterilir.  İlaç kullanımına doğru zamanlarda başlanmadığı taktirde, hamilelik oranlarında belirgin azalmalar görülebilir. Bu nedenle de başarılı bir süreç sonrasında çocuk sahibi olmak isteyen hastaların, süreç boyunca uzmanların uyarı ve önerilerine kulak vermeleri önemli olacaktır.

 

 

Back To Top