skip to Main Content

Tüp bebek tedavisinde yenmemesi gerekenler ne diye merak ediyorsanız merakınızı bir nebze olsun giderebilecek bir yazı hazırladık!

 

Tüp bebek, bir yumurtanın laboratuvar ortamında sperm ile döllenmesini ve ardından döllenmiş yumurtanın, embriyonun rahme geri aktarılmasını içeren bir kısırlık tedavisidir.  Hamile kalmak için mücadele eden çiftler için yaygın olarak kullanılır. Tüp bebek merkezimizde en son teknolojileri takip ederek güncel ve yüksek başarı oranlarına sahip cinsiyet seçimi, embriyo donasyonu, yumurta donasyonu, sperm donasyonu, taşıyıcı annelik gibi tüp bebek çözümleri sunuyoruz.

 

Tüp bebek tedavisi görürken beslenmenize dikkat etmeniz ve tedavinin başarı oranını etkileyebilecek bazı gıdalardan kaçınmanız önemlidir. İşte tüp bebek tedavisinde yenmemesi gereken bazı yiyecek ve içecekler:

Tüp Bebek Tedavisinde Yenmemesi Gereken En Önemli Besinler

Kafein: Kafein, uyku kalitesini bozabilen, kaygıyı artırabilen ve doğurganlığı engelleyebilen bir uyarıcıdır. Tüp bebek tedavisi sırasında kafein alımının günde 200 mg’dan az olacak şekilde sınırlandırılması önerilir.

 

Alkol: Alkol yumurta ve sperm kalitesini etkileyebilir ve tüp bebek başarı şansını azaltabilir. Tüp bebek tedavisi sırasında alkolden tamamen kaçınmak önemlidir.

 

İşlenmiş gıdalar: İşlenmiş gıdalar genellikle yüksek oranda ilave şeker, trans yağ ve doğurganlığa zarar verebilecek katkı maddeleri içerir. Bunun yerine, meyve, sebze ve tam tahıllar gibi bütün, işlenmemiş gıdalar açısından zengin bir diyete sadık kalmanız daha faydalı olacaktır.

 

Yüksek civalı deniz ürünleri: Ton balığı, kılıç balığı ve uskumru gibi bazı deniz ürünleri, fetal gelişime zarar verebilecek yüksek düzeyde civa içerebilir. Tüp bebek tedavisi sırasında bu tür deniz ürünlerinden kaçınmak ve tüketmemek tedavinin olumlu seyretmesi için önem arz eder.

 

Çiğ veya az pişmiş yumurta: Çiğ veya az pişmiş yumurtalar gıda zehirlenmesine neden olabilecek salmonella bakterisi içerebilir. Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtaları tamamen pişirebilir veya riski minimuma indirmek adına yumurta içeren çiğ veya az pişmiş yemeklerden kaçınabilirsiniz.

 

Aşırı miktarda soya: Soya, hormon seviyelerini bozabilecek ve tüp bebek tedavisinin başarısını dolaylı yoldan engelleyebilecek fitoöstrojenler içerir. Tüp bebek tedavisi sırasında soya alımının sınırlandırılması önerilir.

 

Özetle, tüp bebek tedavisinde yenmemesi gerekenler önemlidir. Beslenmenize dikkat etmeniz ve tüp bebek tedavisinin başarısını engelleyebilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız önemlidir. İşlenmemiş gıdalar açısından zengin bir diyet uygulayarak ve kafein, alkol ve yüksek civali deniz ürünlerini sınırlayarak kaçınabilirsiniz. Yumurtaları tamamen pişirdiğinizden emin olun ve soya alımınızı da sınırlayın.

 

Bu beslenme kurallarına uymanız tedavinin seyri için önemlidir fakat her diyetin ve beslenme biçiminin kişiye özgü olduğunu aklınızdan çıkarmayın! Bu yüzden beslenme planınızda bir değişiklik yapmadan önce tüp bebek tedavisinde yenmemesi gerekenler hakkında doktorunuzdan da bilgi almayı aksatmayın! Yazımızda verilen bilgiler yüzeysel ve genel geçer bilgilerdir, sizin tedaviniz için en uygun beslenme planını doktorunuz hazırlayacaktır.

Back To Top