Tüp Bebek ve Akapunktur

Tüp bebek tedavisinde akupunkturun önemi nedir?

tüp bebek ve akapunktur

Akapunktur yönteminin tüp bebek tedavisindeki başarıyı artırmadaki rolü tedavi sürecinde oluşan stresi azaltmasıyla ilgilidir. Binlerce yıldır stres tedavisi olarak kullanılan akupunktur yöntemi tüp bebek tedavisi öncesi uygulanarak başarı şansını artırabiliyor. Tüp bebek tedavisi ve özellikle donasyon tedavileri stresin en yüksek olduğu tedavilerdir. Donor bize uygun mu? Bebeğimi kabullenebilecekmiyim? Tedavim başarılı olacak mı? Bu sorular en temel stres kaynaklarıdır. Stresin yanı sıra tüp bebek gebeliklerinde başarıyı etkileyen bir diğer unsur embriyo transferi sonrasında embriyonu tutunarak  yerleşeceği endometrium tabakanın yeterli damarsal büyüklüğe ve kalınlığa ulaşamamasıdır. Akapunktur uygulamasının endometrium tabakasının, istenilen büyüklüğe gelmesine destek olduğu yönünde çalışmalar mevcuttur. Akupunkturun böyle etkileri olunca doğal olarak tüp bebek tedavisinin tamamlayıcı tıp yöntemi şeklinde düşünülmektedir. Akupunkturun, hastalar üzerinde yaklaşık olarak %70 ile %80 civarında stres azaltıcı bir etkisi olduğu ve akupunktur uygulanan hastalarda tedavinin başarısının %30 ile % 40 seviyelerinde arttığı tespit edilmiştir. ABD yapılan çeşitli araştırmalar ve tıp dergilerinde yayınlanan makalelerde akupunktur uygulamasının tüp bebek tedavisinde beklenen hamilelik oranlarında artış sağladığı ifade edilmektedir.

Akupunktur ne zaman uygulanmalıdır?

Merkezimizde embriyo transferinin yapıldığı gün, transfer işleminden 30 dakika önce ve 30 dakika sonra olmak üzere gerçekleştirilen, 2 defalık uygulama yöntemi tercih edilmektedir.

Akapunktur yöntemi ağrısız ve sancısız olarak uygulanmaktadır. Transfer işleminden önce yapılan pre-akapunktur hastada rahatlama sağlamaktadır. Bu sayede hasta gergin hallerinden ve olumsuz düşüncelerden arınarak stres seviyesi düşmekte ve beklenen hamilelik oranını arttırmaktadır. Özellikle panik atak sorunu bulunan hastalarımıza muhakkak tüp bebek tedavisine başlanmadan önce, akupunktur tedavisine başlamalarını önermekteyiz.

 

Akupunktur nasıl uygulanır?

akapunktur kıbrıs

Akupunktur ile tedavi yönteminin en önemli yöntemlerinden birisi, kulak akupunkturudur. İnsan vücudunda var olan bütün organların, kulak bölgesinde bir karşılığı bulunur. Kulak akupunkturunun vücut akupunkturu ile beraber kombine bir şekilde uygulanması halinde, daha hızlı bir sonuç alınır.

Tedavinin uygulanması sırasında, noktaların doğru yerinin ve derinliğinin saptanması ise, akupunktur tedavisinin işe yaraması bakımından oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı da, akupunktur tedavisinde deneyimli olan doktorların bu uygulamayı gerçekleştirmesi daha doğru olur. Burada asıl önemli olan, doğru teşhis ve doğru noktanın tespit edilmesidir. Akupunktur Noktası şeklinde belirtilen noktalar ile gelişi güzel seçilmiş noktalar arasında gerçekleştirilen deri kesitleri sonucunda, anlamlı farklılıklar vardır. Akupunktur tedavisini gerçekleştirecek olan doktorun, tüp bebek için uygun alanları bulması ve akupunkturu o bölge içerisine yapması gerekmektedir.

 

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Akupunktur tedavisinin hastlar üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur.