skip to Main Content

Tüp bebek tedavisi sürecini olumsuz yönde etkileyen bazı durumlar olabilmektedir. Bu durumlardan bir tanesi de obezitedir. Kıbrıs tüp bebek tedavisi, özellikle son dönemlerde doğal yolla çocuk sahibi olamayan çiftlerin tercih ettiği bir yöntem oluyor. Haliyle, Kıbrıs tüp bebek tedavisinin başarı oranları çokça merak ediliyor. Kıbrıs tüp bebek tedavisinin başarı oranları, Kıbrıs tüp bebek merkezine bağlı olduğu gibi hastaların durumlarına da bağlı olabilir.

Obezitenin Kadınlar Üzerindeki Etkisi

Halk arasında aşırı şişmanlık diye de adlandırılan obezite probleminin, kadınlarda üreme ile ilgili sorunlara yol açtığı belirlenmiştir. Hormonal olarak dengesizliklerin oluşmasında aşırı kilolar önemli bir etken olur. Bu nedenle de yumurtalıklardaki bozukluklar ve kısırlık problemi bu sorun kaynaklı ortaya çıkabilir. Obeziteye bağlı şeker hastalıkları ve yüksek tansiyonlar da gebeliğin önünde önemli bir engeldir. Bu nedenle de Kıbrıs tüp bebek tedavisinin başarı oranları da önemli seviyede düşer. Kıbrıs tüp bebek uzmanları, genelde tüp bebek tedavisine başlayacak olan kişilerin obezite sorunları varsa bir diyetisyen ile görüşmelerini önerirler.

Obezite Erkeklerin Spermlerinde Sorunlara Yol Açıyor

Aşırı kilolu olmak, baba olmak isteyen adayları da ciddi seviyede olumsuz etkileyecektir. Erkeklerde sperm sayısının azalmasında oldukça etkisi bulunan obezite ile baş etmenin yollarının aranması gerekebilir. Obeziteye bağlı olarak testosteron seviyelerinde azalmalar yaşayan erkeklerin sperm kalitesi de düşecektir.

Obezite Tüp Bebek Tedavisini Etkiler mi?

Kıbrıs tüp bebek tedavisinde, hastalara yumurtaları büyütmek amacıyla ilaç tedavisi uygulanır. Obezite problemi yaşayan bir kadının, normal bir kadına göre ilaçlardan etki alma ihtimali daha düşük olur. Bundan dolayı da Kıbrıs tüp bebek tedavisinde uygulanılan ilaçların dozunu artırmak zorunda kalınabilir. Tüp bebek sürecinin maliyetini artırabilen bu durum, ayrıca başarı oranlarını da olumsuz yönde etkiler.

 

Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlerde, ilk olarak uzmanların yapmış oldukları genel kontroller önemlidir. Yapılan kontroller sonrasında, uygun görüldüğü durumlarda adayların diyetlere ve egzersizlere yönelmeleri istenebilir. Ancak, adayların bu süreçlerde hızlı kilo verdiren ancak sağlığı olumsuz etkileyen şok diyetlerden de uzak durmaları gerekir. Ani kilo kayıpları, özellikle yumurta kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak obezite sorunu yaşayan çiftler için gerekli desteği sağlamaktayız.

 

Hamilelik sürecinde olası problemler hakkında merak ettiklerinize; Hamilelikte En Sık Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir? yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Back To Top