skip to Main Content

Kıbrıs tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlar elde etmek için, tüp bebek sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması gerekir. Tüp bebek işleminin başarılı bir şekilde tamamlanması için cinsel ilişki zamanı son derece önemlidir.

Tüp bebek tedavi sürecinde uygulanılan embriyo transferi pek çok durum için belirleyici bir rol oynuyor. Cinsel ilişki zamanını belirlerken de embriyo transferi baz alınır. Öyle ki, Kıbrıs tüp bebek tedavisinin başarısını artırmak adına, embriyo transferinden on iki gün sonra cinsel ilişkiye başlanması önerilir.

 

Tüp Bebek’te Cinsel İlişki Yasak mı?

Kıbrıs tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen her çiftin aklına takılanlardan bir tanesi de tedavi sırasında cinsel ilişkiye girilmesinde bir sakınca olup olmadığıdır. Kıbrıs tüp bebek tedavisi sırasında, verilen ilaçlar ve artan hormon seviyelerinden dolayı cinsel istekte artış olsa bile, Kıbrıs tüp bebek tedavisinin belli aşamalarında cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez.

Kıbrıs tüp bebek tedavisi, tamamıyla cinsel ilişkiyi yasaklayan bir tedavi yöntemi değildir. Sadece, tedaviden başarılı sonuçlar alabilmek için belli dönemlerde sınırlandırmalar getirilir. Ayrıca, anne adayının hassasiyeti bu süreçte çok daha yüksek olacağı için cinsel ilişki sonrasında bazı ağrılar da yaşayabilir. Bu durumları da göz önünde bulunduran Kıbrıs tüp bebek merkezleri, çiftlerin faydasına olacak şekilde tavsiyeler verirler.

Tüp bebekte cinsel ilişki yasak mı diye soranlara kısaca özet geçilecek olursak; Kıbrıs tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yasak değildir ancak hekim önerilerine göre bazı aşamalarda sınırlandırılabilir.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Testi ile Cinsel İlişki Arasında Nasıl Bir Bağ Var?

Tüp bebekte transferden sonra cinsel ilişki konusu en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrasındaki günlerde cinsel ilişkinin ne zaman başlayacağına dair karar verilmekteydi. Bu noktada, embriyo transferi sonrasında gebelik testi yapılacağından dolayı, bu sürece çok fazla önem verilmekte.

Yapılan gebelik testinden sonra bir problem ile karşı karşıya kalınmadığı takdirde cinsel birliktelik hekim önerileri ile başlamaktadır. Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki ne zaman başlar? sorusunu soran çiftlerin bilmesi gereken önemli bir husus ise bu süreyi doktorun belirleyebiliyor olmasıdır. Kıbrıs tüp bebek tedavisinde gerekli kontrolleri yapan tüp bebek doktoru, duruma bağlı olarak cinsel ilişkiye başlama süresini belirleyebilir.

Kıbrıs tüp bebek tedavisinde yerleşme kanaması süreci hakkında merak ettiklerinize Tüp Bebekte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Gün Olur? yazımızda ulaşabilirsiniz.

Back To Top