skip to Main Content

Çocuk sahibi olmak istedikleri halde, anne ya da babadan kaynaklı olarak ebeveyn olamayan çiftler için Kıbrıs tüp bebek tedavisi yeni bir umut ışığı olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde sabırlı olmak ve umutsuzluğa kapılmamak, başarılı sonuçlar elde etmek için son derece önemli oluyor.

Tüp bebek tedavisinde en çok merak edilenlerden bir tanesi de yerleşme kanamasının kaçıncı gün olduğudur. Buna geçmeden önce, yerleşme kanamasının ne olduğu ve hangi aşamada görüldüğü hakkında bilgi edinmeniz faydalı olacaktır.

 

Yerleşme Kanaması Nedir?

Yumurtanın döllenerek rahim duvarına tutunması ile yerleşme kanaması oluşmaktadır. Embriyonun hareketi ile rahim duvarında oluşan ufak damar yırtılmalarından kaynaklı kanama adet kanaması gibi ortaya çıkar. Özellikle gebeliğin ilk sürecinde oluşan bu durum, uzmanlar tarafından normal olarak karşılanır.

Yerleşme kanamasında en çok karıştırılan nokta ise bu kanamanın adet kanamasına benzemesidir. Burada dikkat edilmesi gereken, yerleşme kanamasının adet kanamasına nazaran daha hafif olmasıdır.

 

Tüp Bebekte Tutunma Kanaması Herkeste Olur mu?

Tüp bebek tedavisinde, sağlıklı bir gebelik durumunda yerleşme kanaması görülmesi muhtemeldir. Ancak, her sağlıklı gebelik durumunda yerleşme kanamasının görülmesi gerekmez. Bazı kadınların rahim yapısı gereğince, tutunma kanamasının görülmediği durumlara da rastlanmaktadır. Pek çok kadın ise yerleşme kanaması evresinin farkına varmadan sürece devam edebiliyor.

 

Yerleşme Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Yerleşme kanamasının fark edilmesinde, ortaya çıkan bazı etkenler belirleyici olabilir. Özellikle, hafif kramplar ve mide bulantısı bu dönemde en çok görülen belirtiler olur. Bunların yanı sıra, ruh halinde belirgin değişimlerin olması da yerleşme kanamasının belirtisi olarak gösterilebilir.

 

Yerleşme Kanaması Ne Kadar Sürer?

Yerleşme kanamasının çok uzun sürdüğü durumlar ile çok nadir karşılaşılmaktadır. Normal durumlarda, yerleşme kanamasının süresi birkaç saat ile 2-3 gün arasında değişebilir. Bu zaman aralığında süren bir kanamanız oluyorsa, telaş etmemeniz gerekir.

İlk kez gebe olan kadınlarda yerleşme kanamasına bağlı olarak lekelenmeler veya kanamanın yoğunluğu biraz daha fazla olabilir.

 

Tüp Bebekte Tutunma Kanaması Ne Zaman Olur?

Tüp bebek tedavisinde tutunma kanamasının ne zaman gerçekleştiği oldukça merak edilen bir konu. Halk arasında üstüne görme olarak da bilinen yerleşme kanamasının oluşma zamanı, genellikle döllenme sonrasındaki ikinci hafta olmaktadır. Yani, döllenme sonrasındaki 10 ile 14 gün içerisinde tutunma kanamasının gerçekleşmesi beklenir.

Back To Top