skip to Main Content

Yumurta Bağışı - Yumurta Donor

Yumurta Bağışı Nedir?

Kimin yumurta bağışında bulunabileceği kompleks bir konudur. Yumurta bağışçısı olmak için başvuran kadınlardan sadece normal vücut ağırlığında olan, öz geçmişinde tıbbi ve genetik sorun bulunmayan, ESHRE ve ASRM kriterlerine uygun tarama testlerinde bulaşıcı hastalık taşımadığı tespit edilen 20– 29 yaşları arasındaki kadınlar yumurta bağış programlarına kabul edilirler.

Yumurta bağışında yanlış bilinenin aksine, bütün yumurtalık karşı taraftaki aileye verilmez. Yani yumurta bağışı yapan donorün doğurganlığı zarar görmez. Yumurta bağışı ile alınan sadece hücre yapısında olan yumurta hücreleridir.

Yumurta bağışı yapacak kişiye standart tüp bebek tedavisi uygulanır. Tedavi sonucu elde edilen yumurtalar, yumurta donasyonu tedavisi göre hastanın eşinden alınan spermlerle döllenir ve anneliğe hazırlanan hastanın rahmine transfer edilir. Böylelikle bağışlanan yumurta hücresi ile kendi yumurtasıyla anne olamayacak bir hasta çocuk sahibi olabilir.

Nasıl Yumurta Vericisi Olunur?

Yumurta bağışlamak istiyorsanız lütfen alt bölümde yer alan donor başvuru formunu eksiksiz doldurarak  bize gönderiniz. Ön başvurunuz uygun görülürse 48 saat içerisinde telefon veya e-mail yoluyla sizinle irtibata geçeceğiz.

Tıbbi nedenlerden dolayı ağırlığı 80 kilogramın üzerinde veya yaşı 29’un üzerinde olan bayanları yumurta vericisi olarak kabul edemiyoruz. Eğer bu koşullara uygun değilseniz lütfen başvuruda bulunmayınız.

Yumurta bağışı için bizlere vereceğiniz bilgiler kesinlikle gizli tutulacaktır.

İşleme başlamadan önce lütfen kişisel ve ailevi tıbbi geçmişinizle ilgili bilgileri hazırlayınız. Eksik doldurulan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvuru için en az bir fotoğraf gönderilmesi şarttır.

Yumurta Bağışı için hastanın hazırlığı

Eğer donor klinik ihtiyaçları karşılarsa, adetinin 2. veya 3. günü tedavi programına alınarak yumurtaları geliştirilmek ilaçlara başlatılır. Tedavide kullanılan ilaçlar iğnelerdir. Yumurta gelişim süreci donorün yaşadığı şehirde doktor takibi altında yaklaşık 10-12 gün sürmektedir. Yumurtaların alımına karar verilen günde  işlem anestezi altında ağrı duyulmadan gerçekleştirilir. İşlem esnasında anestezi verildiğinden hastanın aç kalması son derece önemlidir. İşlem saatinden 6 saat önce yemek yemek ve su içmek kesinlikle yasaktır. Yumurta toplama işlemi hafif sedasyon veya genel anestezi altında, ultrason rehberliğinde transvaginal folikül aspirasyonu ile gerşekleştirilir. ( 15-20 dk )  İşlem için vaginaya bir ultrason probu yerleştirilir ve proba sabitlenmiş bir iğne vaginanın üst kısmından yumurtalıklardaki foliküllere batırılarak foliküller içerisindeki sıvı aspire edilir. İşlemden 3 saat sonra gerekli kontroller yapılarak donor hastaneden taburcu olabilir. Yapılan yumurta bağışı ile donor sadece bir kez tüp bebek tedavisi görmüş olur. Yani işlemin doğurganlığa herhangi bir zararı yoktur.

DONOR BAŞVURU FORMU

Back To Top