skip to Main Content

Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta donasyonu veya yumurta nakli tedavisi kendi yumurta hücresi ile gebe kalamayacağı anlaşılan hastaların yaygın olarak tercih ettikleri tüp bebek uygulamasıdır. Yumurta donasyonu ile elde edilen hamilelik ile normal yolla oluşan hamilelik arasında hiçbir farklılık yoktur. Yumurta nakli tedavisinde başarı oranı yaş gözetmeksizin  genel olarak % 70 tir.

Yumurta Donasyonu Kıbrıs

Hangi Durumlarda Yumurta Donasyonuna Başvurulur?

 • Hiç adet görmemiş, ama rahim içi mukozasının iyi olduğuna karar verilen hastalar,
 • Kemoterapi veya radyoterapi sonucu yumurta hücrelerinin kaybolması, cerrahi yollarla yumurtalıkların alınması veya sebebi bilinmeyen nedenlerle erken menopoz da olan kadınlar,
 • Daha önceki tüp bebek denemelerinde az veya hiç yumurta elde edilemeyen kadınlar,
 • Adetin 3. günü yapılan FSH değerinin 15 ve üzeri olan hastalar,
 • Birçok başarısız IVF denemesi olan ve gebelik elde edilemeyen kadınlar,
 • Yumurtalıkların alınması,
 • Yumurtalık kisti ameliyatı gibi nedenlerle büyük doku kaybı yaşayan hastalar,
 • Ailede genetik olarak geçebilecek bir hastalık bulunması,
 • Tüp bebek tedavilerinde az sayıda veya defektli yumurta oluşması sonucu gebelik elde edilememesi durumlarında yumurta nakli veya yumurta bağışı tedavisi düşünülmektedir.

Yumurta Donasyonu için Vericilerin (donörlerin) Seçilmesi

Yumurta Donörü Seçimi Nasıl Yapılır?

 • Yumurtayı bağışlayan kişi çiftin bildiği birisi veya hiç tanımadığı kişiler olabilir.
 • Yumurta bağışlayan kişiler 20-29 yaş arasında ve sağlıklı kişilerdir.
 • Daha önce sağlıklı çocuk doğurmuş vericiler tercih edilir.
 • Zeka geriliği ile ilgili aile hikayeleri araştırılır.
 • Aile hikayelerinde kalıtsal hastalıklarla ilgili problem araştırılır.
 • Donörün Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 19-29 arasındadır.
 • Donörlerin Psikoaktif ilaç kullanımları araştırılır.
 • Donörlerin Madde bağımlılığı araştırılır.
 • Vericilerin herhangi bir genetik geçişli hastalığı olmaması araştırılır.
 • Vericinin her iki yumurtalığının sağlıklı olması araştırılmaktadır.

 

Yumurta Donasyonu

Yumurta donörleri; enfeksiyon hastalıklar, (HBS Ag, Anti HBc, Anti HCV, Anti-HIV1 , Anti-HIV2, VDRL-RPR, HTLV-I/II Antikor, Sitomegalovirus, Sifiliz, Klamidya) genetik hastalıklar (Karyotip analizi, Sickle cell, Kistik fibrosis ve Talasemia taraması) açısından araştırılmış, kan grupları ve Rh durumları saptanmış  genç, sağlıklı ve doğurgan kişilerdir. Yumurta donasyonu tedavisi için donör seçimi yapılırken hastanın ten rengi, göz rengi, saç rengi ve vücut yapısı gibi fiziksel özellikler mümkün olduğunca alıcı çiftinkine benzer olacak şekilde seçilir. Ek olarak, etnik köken, kan grubu ve diğer fiziksel özellikler de mümkün olduğunca alıcı çiftle eşleştirilir.

Yumurta Donasyonu Tedavisine Başvuru için Gerekli Tetkik ve Bilgiler :

Anne Adayından İstenilen Testler:

 • Anne adayının adet döngüsünün 2. veya 3. günü yapması gereken FSH, LH, E2, PRL, AMH testleri,
 • Anne adayının rahim değerlendirmesi için Pelvik USG ve HSG Filmi
 • TSH, T3,T4, Açlık Kan Şekeri, Tam Kan Sayımı, Üre, SGPT, SGOT,
 • HbsAg, Anti-HBC total, Anti-HCV, HIV, VDRL testleri,
 • Kan Grubu Analizi,
 • Smear Testi,

45 yaş ve üzeri anne adaylarının Dahiliye ve Kardiyoloji uzmanlarından gebeliğine engel yoktur raporu almaları zorunludur.

Anne adayından bu testler haricinde bilgi olarak en son adet kanamasının tarihi, hangi ayda tedavi olmak istediği ve donör eşleşmesi için boy, kilo, meslek ve 2-3 resim istenmektedir.

Baba Adayından İstenilen Testler:

 • Kan Grubu Analizi,
 • Spermiyogram Analizi (3 günlük cinsel perhizden sonra verilmesi önerilir)
 • HbsAg, Anti-HBC total, Anti-HCV, HIV, VDRL testleri.

Yumurta Nakli Tedavi Süreci ve Hamilelik

yumurta nakli ve hamilelik

Yumurta verecek kişi ile alacak kişi arasındaki adet günü koordinasyonun sağlanması için doğum kontrol hapları kullanılır. Donör, yumurta büyütme tedavisine başlar başlamaz alıcı olan hasta da adet kanamasının 2. gününde, giderek yükselen dozda östrojen kullanmaya başlatılır. Östrojen transfer edilecek embriyoların rahme tutunması için rahim içi tabakasının kalınlaşmasını sağlar. Bu yapılan ön tedavi hastanın kendi yaşadığı ülkede kolayca uygulayabileceği tablet tedavisidir. Ön tedavi süresi yaklaşık 12 gündür. Bu hazırlığın ardından hastanın Kıbrıs’a gelişi planlanarak donör’ün yumurtalarının toplandığı gün anne adayının eşinden sperm örneği alınarak dölleme (mikroenjesiyon) işlemine başlanır. Aynı gün anne adayı vajinal yolla progesteron kullanmaya başlar. Sperm örneğinin verildiği günü takiben 3 veya 5 gün sonra 2 veya 3 embriyo rahim içine transfer edilerek tedavi tamamlanır. Tedavinin toplam Kıbrıs süresi 7 gündür. Yumurta donasonun’da embriyo transfer işleminden 12 gün sonra kanda ßHCG hormonuna bakılarak gebelik tahlili yapılır. Tedavi sürecinde Progesteron 3 ay ve Östrojen 2 ay düzenli olarak kullanılmaya devam edilir.

Doğuş Tüp Bebek Merkezi olarak her hastamıza özel taze donör hazırlığı yapmaktayız. (Donmuş yumurta kullanmıyoruz) Hastamızın özel bir durumu yok ise mutlaka 5. gün (blastokist transferi) aşamasında embriyo transfer yapmayı tercih etmekteyiz. Bu sayede tutma kabiliyite en iyi embriyoları belirleyerek hastalarımıza en yüksek gebelik garantisini veriyoruz. Merkezimizde bire bir donör uygulaması yapıldığından embriyo transferi sonrasında arda kalan kaliteli embriyoları ileride kullanılmak üzere donduruyoruz.

Yumurta Donasyonu Tedavisinde Vitrifikasyon (Embriyo dondurma)

Yumurta donasyonu tedavisi sonrası arda kalan iyi kalitedeki embriyolar ileride kullanılmak üzere vitrifikasyon tekniği ile dondurulabilmektedir. Kalan embriyoları dondurma fikri tedaviniz için en önemli kararlardan biridir. Bu işlem sayesinde ileride doğacak bebeğinize öz kardeş yapma şansınız olmaktadır. Ayrıca gebeliğin gerçekleşmediği veya düşükle sonuçlanan vakalarda  donmuş embriyo kullanımı sayesinde 1/3 fiyatına tedavi olma olanağı sağlanmaktadır. Dondurma işlemi için tedavi masrafına ek bir ücret talep edilmektedir.

Yumurta Nakli Tedavisinde Gizlilik, Güvenilirlik ve Benzerlik

Yumurta nakli tedavisi planlanırken en hassas konuların başında tedavi gizliliği gelmektedir. Tedavi olacak ailenin veya yumurta bağışı yapacak donörlerin bilgileri kesinlikle 3. şahıslarla veya birbirleri ile paylaşılmaz. İleride sosyal veya hukuki açıdan problem yaşanmaması için donör ile aile kesinlikle tanışmamaktadır. Uzun yıllardır tecrübeyle uyguladığımız binlerce donasyon uygulamasında hiçbir problem yaşanmamıştır. Sistem son derece güvenilirdir.

Tedavisi yapılacak hasta ile donorün fiziksel benzerliği sosyal açıdan çok önemli bir konudur. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce hastalarımızdan boy, kilo, kan grubu analizi ve 2-3 resim talep ederek en uygun donör seçimini hassasiyetle yapmaktayız.

Yumurta Bağışında Başarı Oranları ve Ülkeler

 •  30 yaş altında sağlıklı doğum yapmış verici yumurtası kullanan ülkeler başarı şansı % 60-70 dir. (ABD, İspanya, KKTC)
 •  Sıradan sağlıklı kadın kullanan ülkeler başarı şansı % 40-45 (Arjantin, Belçika, ABD, Güney Kıbrıs)
 •  Daha önce gebe kalamamış yumurta sayısı fazla verici kullanan ülkeler başarı şansı % 30-37 (İsrail, İngiltere, Hindistan)
 •  Dondurulmuş veya atık yumurta kullanan ülkeler (Yunanistan, İsrail) Yumurta nakli Avrupa’da İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkelerde yasal zorunluluk nedeniyle yapılamamaktadır.

Yumurta Donasyonu’nun Yararları ve Riskleri

Tecrübeli kliniklerde, klinik gebelik oranı donasyon tedavisi başına %70’lere ulaşmaktadır. Her ihtimalde yumurta nakli tedavisi kadının kendi yumurtasının kullanıldığı tedavilerden daha yüksek başarı oranına sahiptir. Yumurta nakli evlat edinmenin bir alternatifi olabilir. Hem embriyonun yarı genetik materyali çiftten elde edilir, hem de anne embriyonun taşıyıcı ortamını sağlamaktadır. Bu şekilde fetüsün büyümesi ve gelişmesi üzerine kontrolü alarak daha sağlıklı bir bebek elde etme olasılığı artmaktadır. Anne gebeliği başından sonuna kadar yaşamaktadır ve emzirme süresince de bebeğe olan yakınlığını geliştirmektedir. Bu nedenle evlat edinme sürecinden daha çok tercih edilmektedir.. Genel tüp bebek risklerinin yanı sıra donasyon sikluslarında elde edilen gebeliklerin yaklaşık %15-20’sinde düşükle sonuçlanır ve %20-25 oranında da çoğul gebelikler oluşabilir. Doğuş Tüp Bebek Merkezi olarak yumurta nakli sikluslarını özenle ve yoğun bir gayretle planlayıp hastalarımıza özel, esnek tedavi planları geliştirmekteyiz. Yumurta donasyonu başarı oranları için lütfen başarı oranlarımız bölümünü ziyaret edin. Merkezimizde genel olarak yumurta nakli tedavisi ile % 70 başarı sağlanmaktadır.

Neden Yumurta Donasyonu Tedavisi için Kıbrıs’ı Seçmeliyim?

 • Tedavi için bekleme sırası yoktur.
 • Tedavi fiyatı bu tedavinin yasal olarak uygulandığı diğer ülkeler ile kıyaslandığında çok avantajlıdır. (Fiyat Avantajı)
 • Maliyeti düşürmek için kullanılan dondurulmuş yumurta kesinlikle kullanılmamaktadır.
 • Özellikle türk hastaların fiziksel özelliklerine uygun Türk donörlerin kolayca bulunabilmesi.
 • Türkiye’den Kıbrıs’a gelirken vize ve pasaport gerekmemesi.
 • Kıbrıs’ta türkçe konuşulduğu için tedavinizle ilgili her ayrıntıyı sorabilme şansı.
 • Kıbrıs adasının muhteşem iklimi sayesinde hem tedavi hem de tatil imkanınız olmaktadır.

Yumurta Donasyonu Fiyatı ve tedavi  detaylarını öğrenmek  için iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yumurta Donasyonu Ne Demek?

Yumurta donasyonu herhangi bir sebebe bağlı yumurta hücrelerinin eksikliği veya hiç olmadığı durumlarda tercih edilen başarı oranı yüksek bir tüp bebek tedavisidir. Yumurta donasyonu tedavisinde hastanın kendi yumurta hücreleri kullanılmaz. Yumurta kaynağı hastanın fiziksel özelliklerine göre özel olarak seçilen genç, sağlıklı ve doğurganlığını kanıtlamış yumurta donörü olmaktadır. Hastanın yumurta sorunu ortadan kalktığı için tedaviden beklenen başarı çok yüksektir. Yumurta donasyonu işlemi yumurta nakli tedavisi olarakta isimlendirilmektedir. Yumurta donasyonu, hamilelik şansını yitirmiş tüm bayanlar için umut olmuştur.

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır ?

Yumurta donasyonu tedavisi standart tüp bebek işlemi şeklinde yumurta ve spermin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesinden oluşan embriyoların anne adayına transferini içermektedir. Tedaviler arasındaki tek fark, yumurta kaynağının doğum yapacak kişi olmamasıdır. Yumurta, zengin yumurta rezervine sahip donörden elde edilir. Baba adayının spermleri ile döllendirilir. Elde edilen embriyoların anne adayına transferi sağlanır ve gebelik beklenir.

Yumurta Donasyonu Fiyatları Ne Kadar ?

Yumurta donasyonu fiyatları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bunun en temel sebebi ülkelerin yasaları, ilaç ücretlerinde olan fiyat farklılığı ve donör bulma sorunudur. Yumurta donasyonu fiyatları ortalama 4500-15.000 Euro arasındadır.

Kıbrıs'da Yumurta Donasyonu Fiyatları Ne Kadar ?

Yumurta donasyonu tedavisi, işlem fiyatının yanı sıra seyahat, otel ve ulaşım masrafları içerdiğinden dolayı değişkenlik göstermektedir. Kıbrıs’ta yumurta donasyonu tedavisinin işlem fiyatı 4500 Euro dur. Tedavinin yasal olarak yapıldığı Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında kıbrıs çok uygun ve caziptir.

Yumurta Donasyonu Hangi Ülkelerde Yapılıyor ?

Yumurta donasyonu Amerika, İsrail, Belçika, İspanya, Yünanistan, Çek Cumhuriyeti, Rusya başta olmak üzere pek çok ülkede değişen yasal düzenlemelerle yapılmaktadır. Türkiye’de dini sebeplerle engellenen tedavi İran, Lübnan ve Mısır gibi müslüman ülkelerde yapılmaktadır.

Türkiye’de Yumurta Donasyonu Var mı?

Yumurta donasyonu yasal sebeplerden dolayı Türkiye’de yapılamamaktadır. Her ay yüzlerce çift bu sebeple kıbrıs’a gelerek tedavi görmektedir.

Yumurta Donasyonu Riskleri Nelerdir ?

Yumurta donasyonu tedavisinde risk, olasılığı düşük olsada hamileliğin oluşmamasıdır.

Back To Top