skip to Main Content

Kadınlarda rahmin her iki yanında da bulunan üreme bezlerine yumurtalık adı verilir. Ceviz tanesi büyüklüğünde olan yumurtalıkların, her insanda iki tanesi olması beklenir. Kadınlık hormonlarının üretilmesinde, yumurtalıklar önemli bir görev üstlenirler. Aynı zamanda, adet döngüsünün düzene girmesinde ve gebeliğin oluşmasında sorumluluk sahibi olurlar.

Kist ise, sıvı ya da katı bir halde vücutta bulunan keseye benzeyen yapılara verilen isimdir. Kistler vücutta iyi ya da kötü huylu olarak bulunabilirler. Yumurtalık kistleri ise genellikle iyi huylu ve zararsız olurlar. Çoğu zaman belirtiler göstermeyen ve birçok farklı nedenden oluşabilen yumurtalık kistlerinin doğurganlığa etkisi de merak edilmektedir. Bazı yumurtalık kistlerinin doğurganlığı etkileyebildiğinin altını çizmekte fayda var. Bugünkü yazımızda, doğurganlığı etkileyen yumurtalık kistleri ve detaylarından bahsedeceğiz.

 

Endometrioma

Halk arasında çikolata kisti olarak da bilinen Endometrioma, kısırlık bağdaştırılan bir kisttir. Rahmi normalde örten endometriyum dokusu bulunmaktadır. Bu dokunun uterus dışında yerleşmesi, çikolata kistinin oluşmasına neden olur. Bu kist ile kısırlık arasındaki bağlantıdan emin olabilmesi için doktor kontrollerinin yapılması gerekir. Kısırlığa etki edecek bir durum gözetildiği takdirde, buna uygun müdahalelerde bulunulabilir.

 

Polikistik Over Sendromu Kaynaklı Yumurtalık Kistleri

Düzensiz adet görüyorsanız ya da yumurtalıklarınızda küçük kistler bulunuyorsa polikistik over sendromu durumu yaşanabilir. PCOS olarak da adlandırılan bu durumun, doğurganlığa direkt olarak etkisi olabilir. Düzensiz yumurtlama ile ilişkili olabilen PCOS, doğurganlık sorunlarına katkı sağlayabilir.

 

Fonksiyonel Kistler

Ciddi seviyede genişlemediği sürece, doğurganlığa herhangi bir etkisi olmayan kist türleri olmaktadır. Normal menstrual döngü esnasında oluşan bu yumurtalık kistlerinin kısırlığa yol açma gibi de bir riski bulunmamaktadır.

 

Kistadenom

Yumurtalık yüzey dokusundan dolayı kistadenom adı verilen kist oluşabilir. Ancak bu kist de doğurganlıkla bağlantılı olmayan bir durumdur. Bu nedenle de insanların bu konuda endişe duymalarına gerek yoktur.

 

Kısırlık ile ilgili aklında soru işaretleri bulunan erkekler, Erkekte Kısırlık yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

Back To Top