Cinsiyet Seçimi (PGT)

Şu anda teknolojinin gelişmesiyle tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolardan (döllenmiş yumurtalardan) biyopsi metodu ile alınan hücre ile çalışılarak o embriyonun kız mı erkek mi olduğunun bulunması işlemine cinsiyet seçimi veya cinsiyet tayini veya cinsiyet belirleme denir.

Cinsiyet Seçimi Kıbrıs

Aile ister çocuk sahibi olsun veya olmasın yasal olarak cinsiyet tayini metoduna başvurarak oluşacak gebelikte cinsiyet tercihinde bulunabilmektedir. Cinsiyet seçimi uygulamaları yaklaşık 15 yıldır Kıbrıs’ta yasal olarak uygulanmaktadır. Dünyada, özellikle Avrupa ülkelerinde cinsiyet seçimi yasal olmadığı için çok sayıda aile cinsiyet tayini amacıyla merkezimizi tercih etmektedir.

Kıbrıs’ta Cinsiyet Seçimi Tedavisi

Cinsiyet seçiminde bulunmak isteyen aileler çocuk sahibi olsunlar veya olmasınlar öncelikle tüp bebek tedavisine başlatılır. Öncelikli hedef bayanın tek bir adet döneminde çok sayıda yumurta üretmesini sağlamaktır. Bu nedenele hasta yaşadığı şehirde ön tedavi için doktora yönlendirilir. Muayene sağlandıktan sonra tüp bebek işlemine engel yok ise tedaviye başlanır. Ön tedavi bayanın adet döngüsünün 2. veya 3. günü başlayıp yaklaşık 10 gün süren bir ilaç tedavisidir. Bu süre zarfında doktor kontrolünde olmak oldukça önemlidir. Ön tedavinin tamamlanmasının ardından ailenin Kıbrıs’ta ki tüp bebek ve cinsiyet seçimi tedavisine geçilir. Cinsiyet seçimi için kıbrıs’ta geçirilen süre 1 haftadır.

Ön tedavilerinin takibininde Kıbrıs’ta olmasını isteyen aileler için özel avantajlı otel anlaşmalarımız mevcuttur. Özellikle Avrupada yaşayan aileler ilaç fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle tüm tedavileri için Kıbrıs’a gelmeyi tercih etmektedirler. Tüm tedavi sürecinin Kıbrıs’ta olması için 20 gün zaman ayırmak gerekmektedir.

Cinsiyet Seçimi – Cinsiyet Tayini Tedavisinin Kıbrıs Süreci

(Tüp Bebek ve Cinsiyet Belirleme Aşaması)

Cinsiyet Seçiminde Kıbrıs’ta sırası ile;

Tüp Bebek Erkek Kız Seçimi

  • Bayandan yumurta hücrelerinin toplanması,
  • (OPU) Eşden alınan sperm numunesi ile yumurta hücrelerinin rastgele döllenmesi,
    (mikroenjeksiyon)
  • Elde edilen iyi kalitedeki embriyoların 3. gelişim gününde PGT ile hem sağlık hem de cinsiyet yönünden taranması,
  • Embriyo gelişiminin 5. gününde istenilen cinsiyete ait sağlıklı embriyoların seçimi ve anne rahmine transferi uygulanmaktadır.

Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda ßHCG hormonu bakılarak hamilelik sonucu öğrenilir.

Cinsiyet seçimi özellikle genç hastalarda (< 35) yumurta sayısı ve kalitesinin yüksek olması nedeniyle gebelik başarısı çok yüksek bir tüp bebek uygulamasıdır. Tedavi sonrasında elde edilen gebeliklerde bebeğin sağlıklı olması ve cinsiyetinin doğruluk oranı % 99.9 dur.

Cinsiyet Tayini Kıbrıs

Cinsiyet seçimi tedavisi sonrasında beklenen gebelik başarısı hastanın yaşına, doğurganlığına, yumurta rezervine, oluşacak embriyolardan kaç tanesinin sağlıklı ve aynı zamanda ailenin istediği cinsiyette oluşacağına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Tedavi süreci hastanede kalmayı gerektirmez. Bu nedenle tedavi aynı zamanda özellikle yaz aylarında iyi bir tatil fırsatınıda beraberinde getirir.

Neden Cinsiyet Seçimi için Kıbrıs’a gelmeliyim?

  • Cinsiyet seçimi yasal olarak uygulanabilmektedir.Cinsiyet seçimi ücreti bu tedavinin yasal olduğu diğer ülkelerle kıyaslandığında çok avantajlıdır. (Fiyat Avantajı)
  • Cinsiyet seçimi konusundaki deneyim ve tecrübe
  • Kıbrıs’ın inanılmaz hava şartları ve stresten uzak bir tatil imkanı
  • Kaliteli ve modern tüp bebek merkezinde tedavi imkanı
EmailFacebookTwitterGoogle+