skip to Main Content

Yumurta Dondurma Nedir?

Günümüzde yumurta dondurma veya yumurtalık dondurma işlemi olarak bilinen uygulamanın giderek popülerleşmesinin arkasında kadınlarda evlenme yaşının artması, önceliğini kariyerine veren kadınların sayısındaki artış ve kadınların toplumdaki pozisyonunun değişmesi gibi sebepler bulunmaktadır. Bu gibi sebeplerden ötürü çiftler çocuk yapma veya doğurma planlarını giderek ertelemektedir. Kadınların yumurtalık rezervi ilerleyen yaşla ters orantılı olarak azalmaktadır. Bu yüzden yaşı ilerleyen kadınların doğurganlık oranı azalır.

Ailesinde erken menopoz görülen kadınlarda veya yumurtalıklarına cerrahi işlem uygulanan kadınlarda over rezervi erken yaşta azalmaya başlayabilmektedir. Aynı zamanda kemoterapi gören kadınlarda veya diğer bazı tıbbi sebeplerden ötürü bazı kadınlarda over rezervinin erken yaşta azaldığı görülebilmektedir ve bu da hamilelik şansını erken yaşlarda azaltmaktadır. Bu gibi sebeplerden ötürü günümüzde kadınlar hamilelik konusunda kaygı duymaktadır. Yumurta dondurma işlemi veya yumurtalık dondurma işlemi de bu sebepten ötürü oldukça ilgi gören bir uygulamadır.

yumurta-dondurma

Yumurtalık Dondurma İşlemi

Yumurtalık dondurma işlemi, ileride hamile kalmayı düşünen kadınlar tarafından tercih edilen yumurta dondurma uygulamasıdır. Herhangi bir sebepten ötürü geç yaşta hamile kalmayı planlayan veya geç yaşta evlenen kadınların, ilerleyen yaştan ötürü azalan hamilelik potansiyeli riskini azaltmak amacıyla tercih ettiği bir işlemdir. Hamilelik potansiyeli ilerleyen yaşla birlikte azalmaktadır. Bu yüzden yumurtalık dondurma işlemi ile kadınlar geç yaş hamileliği şansını arttırabilirler.

Kıbrıs Yumurta Dondurma

Yumurta dondurma işlemi yaptırmak isteyen kadınlar Kıbrıs’ta yumurta dondurma yapan bir klinikte bu işlemi gerçekleştirebilirler. Kıbrıs yumurta dondurma işlemi için hem Türkiye’den hem de yurtdışından hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kıbrıs Doğuş Tüp Bebek Merkezi’nde yumurta dondurma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yumurta Dondurma İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Yumurta dondurma işlemi aşağıdaki kadınlara uygulanabilmektedir:

• Belirli bir sebepten ötürü kemoterapi tedavisi alan veya pelvis bölgesine radyoterapi uygulanan hastalar,
• Geç yaşta evlenmeyi veya geç yaşta hamile kalmayı düşünen kadınlar,
• Ailesinde erken menopoz görülen kadınlar.

Yumurta Dondurma Programı

Yumurta dondurma tekniği öncesinde hastalara bazı testlerin uygulanması gerekir. Yapılan bu testler neticesinde hastaların yumurta dondurma işlemine uygunluğuna karar verilir.

Hastalar Kıbrıs’a gelmeden önce, ovarian stimülasyon adı verilen ve tek bir adet döneminde birden fazla yumurta hücresi elde etmeye yarayan işlem uygulanır. Bu işlemin kesinlikle doktor takibinde devam ettirilmesi son derece önemli olur.

Yumurta gelişiminin takibi sonrasında hasta ile görüşmeler gerçekleştirilerek yumurta toplama saati belirlenir ve Kıbrıs’a seyahat işleri organize edilir.

Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek profesyonel işlemler ile yumurta dondurma programı başarıyla sonuçlandırılır.

Yumurta Çözme ve Tüp Bebek İşlemi

Hastaların gebeliğe hazır olması durumlarında, öncelikli olarak kendi yaşadıkları şehirlerde östrojen kullanımının başlatılması gerekir. Östrojen sayesinde, embriyoların transfer sürecinde rahme tutunması için rahim tabakası kalınlaşır.

Gerçekleştirilen ön tedavi programları neticesinde, hastaların Kıbrıs’a gelişleri de yine aynı ciddiyetle organize edilir. Hastalar Kıbrıs’a geldikten sonra sırası ile tüm işlemler profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Öncelikli olarak, baba adayından sperm hücreleri alınır, ardından dondurulan yumurtaların çözülmesi beklenir ve yumurta hücresi ile sperm hücrelerinin birleştirilme işlemi yapılır.

Embriyo gelişimi detaylı bir şekilde takip edilerek, 3. ya da 5. günde elde edilmekte olan iyi kalitede embriyoların transferi yapılarak tedavi başarıyla sonuçlandırılmaktadır.

Yumurta Dondurma İşleminin Avantaj ve Dezavantajı

Avantajı:

İlerleyen yaşa bağlı olarak gebelik oranlarının düşmesindeki en önemli etken, hastaların yaş ilerledikçe yumurta kalitelerinin de azalmasıdır. Yumurta dondurma işlemi genç yaşlarda yapılacağı için, anne adayının yaşı ilerlese dahi hücrelerin yaşı her zaman genç kalacaktır. Yumurta dondurma işlemi sayesinde çiftlerin gebelik şansı oldukça yüksek seviyelere taşınır.

Dezavantajı:

Kadınlarda üreme fonksiyonu menopoz döneminde kaybolmaktadır ve geç yaşta anne olan kişilerin üzerinde etik bir sorumluluk oluşmaktadır.

Back To Top