skip to Main Content

Sperm Donasyonu Nedir?

Sperm donasyonu veya sperm nakli, kendi sperm hücreleriyle gebe kalamayacak (Azospermik hastalarda) veya gebe kalması sağlık yönünden riskli (genetik veya bulaşıcı bir hastalık taşıyan) bir çiftin banka spermi (donör spermi) kullanılmak suretiyle gerçekleştirdiği bir tüp bebek uygulamasıdır. Sperm donasyonu aynı zamanda evlilik düşünmeden hamile kalmak isteyen bekar bayanlarında anne olmak için sıklıkla başvurdukları bir tedavi şeklidir. Sperm donasyonu işleminde gebelik başarısı anne adayının yaşına, yumurta rezervine, oluşacak embriyo kalitesine göre değişkenlik göstermektedir.

Sperm donasyonu kıbrıs

Hangi Durumlarda Sperm Donasyonuna Başvurulur ?

  • Erkek’te hiç sperm bulunmaması, az bulunması veya çok sayıda yapılan tüp bebek tedavisine rağmen erkek faktöründen dolayı gebelik elde edilememesi,
  • Mikro-TESE yöntemi ile sperm bulunamayan erkekler,
  • Sperm morfolojisindeki bozukluklar nedeniyle denemelerde başarısızlığa uğrayan hastalar,
  • Kanser tedavisi için verilen radyoterapi veya kemoterapiye bağlı testis hasarı veya doğuştan sperm üretiminin olmaması gibi durumlarda,
  • Erkek’te çocuklarına geçme olasılığı olan kalıtsal hastalığın varlığında, (hemofili, Duchenne’s muscular distrofisi) veya akraba evliliğinden dolayı risk altındaki çiftler sperm nakli akli tedavisine karar verebilirler.

Sperm Donörünün Seçilmesi (Banka Sperminin Seçimi):

Sperm donasyonu tedavisinde daha önceden tüm gerekli testleri yapılmış ve döllenebilirliği kanıtlanmış sağlıklı kişilerden alınan spermler kullanılmaktadır. Sperm nakli tedavisinde başvuran ailenin istemiş olduğu fiziksel özelliklere ve kan gurubuna göre en uygun banka spermi belirlenerek hastanın tedavisi için hazırlanır. Tüm sperm vericileri (Sperm donörleri) enfeksiyon hastalıkları ve genetik hastalıklar açısından taranmaktadır. Enfeksiyon hastalıkları HIV, hepatit B ve C, sitomegalovirüs, sifiliz, klamidya, gonoredir. Genetik hastalıklar için karyotip analizi ve kistik fibrosis taraması yapılmaktadır. Sperm vericisinin kan grubu ve Rh durumu bilinmektedir.

Akdeniz kökenlilerde talasemi, yahudi kökenlilerde Tay-Sachs hastalığı için tarama yapılmaktadır. Hastanemiz dışarıdan sperm bağışı kabul etmemektedir. Tedavi gören aileler için uygun sperm yurtdışında anlaşmalı olduğumuz sperm bankalarından temin edilmektedir. Tedavinin güvenirliliği, gizliliği ve sağlığı en üst düzeyde bu şekilde sağlanmaktadır.

İleriki yıllarda aile herhangi bir şekilde alınan sperm bağışı ile ilgili sorun yaşamamaktadır.

Doğuş Tüp Bebek Merkezi olarak dünyanın en büyük sperm bankalarından aldığımız sertifikalı donör spermlerini kullanarak hastalarımızı tedavi ediyoruz.

European Sperm Bankası - Sperm donasyonu

Sperm Donasyonu Tedavisi Öncesi Gerekli Testler:

Sperm nakli tedavisine başlamadan önce bayan için adet kanamasının 2. veya 3. günü yapılan FSH, LH, E2, AMH ve PRL nin yanı sıra Kan Grubu Analizi, TSH, T3, T4, Açlık Kan Şekeri, Tam Kan Sayımı, Üre, SGPT, SGOT, HbsAg, Anti-HCV, Anti-HBC Total, HIV ve VDRL testlerinin sonuçları çok önemlidir. Ayrıca rahim içi uygunluk değerlendirilmesi için Pelvik USG veya HSG Filmi istenmektedir. Erkek için Önceden Geçirilmiş ise TESE veya Mikro-TESE Raporu, Kan Grubu Analizi, FSH, LH, Testesteron hormon analizleri mutlaka istenmektedir.

Kıbrıs’ta Sperm Donasyonu Tedavisinin Aşamaları:

Genel olarak zaman kazanmak için tedavinizin ön hazırlık sürecini  yaşadığız şehirde güvendiğimiz doktor vasıtasıyla planlamaktayız. Hastanın gerekli testleri ve muayenesi yapıldıktan sonra tedaviye engel yok ise tedaviye başlanır. Ön tedavi döneminde öncelikle bayanın tek bir adet döneminde çok sayıda yumurta üretmesi için belirlenen ilaç protokolüne göre adet kanamasının 2. veya 3. gününde yumurta çoğaltma işlemine başlanır. Bu ön hazırlık süreci doktor kontrolünde yaklaşık 9-12 gün sürmektedir.  Gerekli ön tedavinin tamamlanmayla çiftin Kıbrıs’a gelişleri organize edilir.

Kıbrıs’taki tüp bebek sürecinde yumurta toplama işlemi, toplanan yumurtalar ile banka spermlerinin birleştirilmesi (mikroenjeksiyonu) ve embriyo gelişiminin 3. veya 5 gününde en iyi gelişim gösteren embriyoların seçilerek anne rahmine transferi yapılarak tedavi tamamlanır.

Yumurta Toplama İşlemi (OPU) Mikroenjeksiyon (ICSI) Embiyo Gelişimi Embriyo Transferi (ET)

Tedavinin Kıbrıs süresi 5 veya 7 gündür. Doğuş Tüp Bebek Merkezi olarak tüm yaptığımız tedavilerde hastamızın özel bir durumu yok ise 5. gün (Blastokist Transferi) transferi yapmaktayız. Bu uygulama sayesinde en kaliteli gelişen embriyo seçimi yapılmakta, gebelik şansı maximum seviyeye çıkmakta ve en önemlisi istenmeyen çoğul gebeliklerin (üçüz, dördüz gebelik gibi) önüne geçilmektedir. Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda ßHCG (hamilelik hormonu) bakılarak hamilelik sonucu öğrenilir.

Tüm tedavi dönemini kıbrısta geçirmek isteyen aileler için süreç bayanın adet döneminin 2. veya 3. gününden başlayarak 15-21 gündür.

Sperm Donasyonu Tedavisinde Vitrifikasyon (Embriyo dondurma)

tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörlerSperm donasyonu - Embriyo dondurma

Sperm donasyonu tedavinizde çok sayıda iyi kalitede embriyo elde edilmesi halinde kalan embriyolar dondurularak saklanır. Böylelikle olası bir başarısızlıkta arda kalan iyi kalite embriyolar çözülerek yeni bir deneme şansı elde edilmiş olunur. Aynı zamanda çiftin ikinci çocuk istemeleri durumunda da dondurulan embriyolar çözülerek kullanılabilir. Dondurma işlemi için tedavi masrafına ek bir ücret talep edilmektedir.

Sperm Donasyonu Başarı Oranları:

Sperm nakli tedavisinin başarısı bayanın yaşı, yumurta sayısı ve yumurta kalitesine göre değişmekle beraber %60-70 civarındadır. Yaş farklılıklarına göre sperm donasyonu tedavisinde elde edilen başarılarımız için Başarı Oranlarımız bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Sperm nakli sonrasında oluşan gebelikler ile normal ilişki ile olan gebeliklerden arasında hiçbir farklılık yoktur. Sperm nakli tedavisinde düşük veya doğum defekti normal gebelikler ile benzerdir.

Sperm donasyonu fiyatları ve tedavi detaylarını öğrenmek  için iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Sperm Donasyonu Nasıl Yapılır?

Sperm donasyonu standart tüp bebek tedavisi şeklinde yapılmaktadır. Tüp bebek uygulamasından tek farkı toplanan yumurta hücreleri ile seçilen banka spermlerinin bir araya getirilmesidir. Sperm seçimi baba adayının fiziksel özelliklerine ve kan grubuna uygun şekilde yapılmaktadır. Bekar anne adaylarında sperm seçimi hastanın talebi doğrultusunda titizlikle yapılmaktadır.

Kimler Sperm Bağışı Yapabilir? Sperm Nasıl Bağışlanır?

Sperm bağışı Kıbrıs’ta yasal olarak mümkün değildir. Spermler KKTC sağlık bakanlığının belirlediği kriterler doğrultusunda yurt dışındaki sperm bankalarından ithal edilmektedir. Yurtdışından ithal edilen tüm spermler gerekli rutin testleri yapılmış ve sağlık bakanlığından onayı alınmış örneklerdir.

Sperm Donörleri Ne Sıklıkla Bağış Yapabilir?

Sperm donörleri 3 günlük cinsel pehrizden sonra sıklıkla bağış yapabilirler.

Sperm Donasyonundan Önce Ne Bilmeliyim?

Sperm donasyonu tedavisi öncesi en önemli aşama rutin testlerin eksiksiz yapılmasıdır. Hastanın tedavisinden beklenen başarı oranı en doğru şekilde ortaya konmalıdır.

Türkiye’de Sperm Donasyonu Var mı?

Türkiye’de sperm donasyonu yasal sebeplerle yapılamamaktadır. Sperm donasyonu Türkiye’de yoktur.

Sperm Donasyonu Fiyatları Ne Kadar?

Sperm donasyonu tedavisi işlem fiyatı olarak 3500 Euro dur. Bu fiyata tedavinizde kullanılacak banka spermi ve kıbrıs’ta yapılacak tüm tüp bebek işlemleri dahildir. İşlem fiyatının yanı sıra ön tedaviniz öncesinde istenilecek tetkikler, ön tedavinizin takibi, ilaç ücretleri ve seyahat-ulaşım-konaklama masrafları ek olarak gelmektedir.

Back To Top