Cinsiyet Seçimi (PGT)

Şu anda teknolojinin gelişmesiyle tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolardan (döllenmiş yumurtalardan) biyopsi metodu ile alınan hücre ile çalışılarak o embriyonun kız mı erkek mi olduğunun belirlenmesi işlemine cinsiyet seçimi veya cinsiyet tayini veya cinsiyet belirleme denir. Cinsiyet Seçiminde kullanılan PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) metodu aynı zamanda transfer adayı embriyonun genetik sağlığını test etmemize yardımcı olmaktadır.

Cinsiyet Seçimi Kıbrıs

Kıbrıs’ta cinsiyet seçimi tedavisi uzun yıllardan beri yasal olarak yapılmaktaydı fakat Haziran 2016 yılında yürürlüğe giren yeni yasal mevzuat gereği, PGT işleminin cinsiyet seçme amacıyla kullanılması yasaklanmıştır.  Sadece ailede X kromozomuna bağlı yani cinsiyet geçişli hastalık bulunan (örn. Hemofili) hastalara PGT ile cinsiyet seçimi uygulanabilmektedir.

Kıbrıs’ta Cinsiyet Seçimi Tedavisi

Cinsiyet seçiminde bulunmak isteyen aileler çocuk sahibi olsunlar veya olmasınlar tedavileri tüp bebek işlemi şeklinde yapılmalıdır. Öncelikli hedef bayanın tek bir adet döneminde çok sayıda yumurta üretmesini sağlamaktır. Bu nedenele hasta yaşadığı şehirde ön tedavi için doktora yönlendirilir. Ön muayene sağlandıktan sonra anne ve baba adayına belirli kan testleri yapılır. Hamileliğe ve tüp bebek işlemine engel yok ise tedaviye başlanır. Ön tedavi bayanın adet döngüsünün 2. veya 3. günü başlayıp yaklaşık 10 gün süren bir ilaç tedavisidir. Bu süre zarfında doktor kontrolünde olmak oldukça önemlidir. Ön tedavinin tamamlanmasının ardından ailenin Kıbrıs’ta ki tüp bebek ve cinsiyet seçimi tedavisine geçilir. Cinsiyet seçimi için kıbrıs’ta geçirilen süre 1 haftadır.

Ön tedavilerinin takibininde Kıbrıs’ta olmasını isteyen aileler için özel avantajlı otel anlaşmalarımız mevcuttur. Özellikle Avrupada yaşayan aileler ilaç fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle tüm tedavileri için Kıbrıs’a gelmeyi tercih etmektedirler. Tüm tedavi sürecinin Kıbrıs’ta olması için 20 gün zaman ayırmak gerekmektedir.

Cinsiyet Seçimi (Tüp Bebek – PGT) Tedavisi Öncesi Gerekli Testler:

Cisnsiyet Seçimi tedavisine başlamadan önce bayan için adet kanamasının 2. veya 3. günü yapılan testler: FSH, LH, E2, AMH ve PRL, TSH, T3, T4, Açlık Kan Şekeri, Tam Kan Sayımı, Üre, AST, ALT, HbsAg, Anti-HCV, HIV. Ayrıca rahim içi uygunluk değerlendirilmesi için Pelvik USG veya HSG Filmi istenmektedir. Erkek için Spermiyogram Analizi (3 günlük cinsel pehrizde sonra yapılan) ve HbsAg, Anti-HCV, HIV testleri yapılmalıdır.

Cinsiyet Seçimi – Cinsiyet Tayini Tedavisinin Kıbrıs Süreci

(Tüp Bebek ve Cinsiyet Belirleme Aşaması)

Cinsiyet Seçiminde Kıbrıs’ta sırası ile;

Tüp Bebek Erkek Kız Seçimi

  • Bayandan yumurta hücrelerinin toplanması,
  • (OPU) Eşden alınan sperm numunesi ile yumurta hücrelerinin rastgele döllenmesi,
    (mikroenjeksiyon)
  • Elde edilen iyi kalitedeki embriyoların 3. gelişim gününde PGT ile hem sağlık hem de cinsiyet yönünden taranması,
  • Embriyo gelişiminin 5. gününde istenilen cinsiyete ait sağlıklı embriyoların seçimi ve anne rahmine transferi uygulanmaktadır.

Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda ßHCG hormonu bakılarak hamilelik sonucu öğrenilir.

Cinsiyet seçimi özellikle genç hastalarda (< 35) yumurta sayısı ve kalitesinin yüksek olması nedeniyle gebelik başarısı çok yüksek bir tüp bebek uygulamasıdır. Tedavi sonrasında elde edilen gebeliklerde bebeğin sağlıklı olması ve cinsiyetinin doğruluk oranı % 99.9 dur.

Cinsiyet Tayini Kıbrıs

Cinsiyet seçimi tedavisi sonrasında beklenen gebelik başarısı hastanın yaşına, doğurganlığına, yumurta rezervine, oluşacak embriyolardan kaç tanesinin sağlıklı ve aynı zamanda ailenin istediği cinsiyette oluşacağına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Tedavi süreci hastanede kalmayı gerektirmez. Bu nedenle tedavi aynı zamanda özellikle yaz aylarında iyi bir tatil fırsatınıda beraberinde getirir.