skip to Main Content

Kısırlık, kadın ve erkeklerde görülen problemlerden bir tanesidir. Kısırlık problemini tetikleyen birçok farklı etken olabilir. Kısırlığa karşı bir tedavi sürecine başlamadan önce sıkıntının kaynağının bulunması önemli olur. Aynı zamanda, insanların kısırlığa karşı tedbir alabilmeleri için, kısırlığa yol açan eylemler hakkında bilgiler almaları da gerekebilir.

 

Kişilerin sağlığını olumsuz olarak etkileyen kişisel ve çevresel etkiler, gerekli önlemlerin alınmadığı taktirde kısırlığa yol açabilir. Bu nedenle de kişilerin öncelikli olarak kendilerine sağlıklı bir yaşam şekli planlamaları önerilir.

 

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin beslenme şekillerini de düzenlemeleri önerilir. İçerisinde kafein olan içeceklerin faydası olabileceği gibi, tüketime bağlı olarak zararları da olabilir.

 

Yapılan bazı araştırmalara göre içerisinde kafein olan ürünlerin üreme sağlığına olumsuz etki edebildikleri gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, kafeinin olumlu etkilerinin olduğunu söyleyen çalışmaların yapıldığını da söylemek gerekir.

 

Kısırlık sorunu yaşayan erkek ya da kadın bireyler için geliştirilen yöntemler olan embriyo donasyonu, sperm donasyonu, yumurta donasyonu gibi alanlarda merkezimiz çalışmalar yürütüyor.

 

Kafein Erkeklerde Kısırlık Yapar mı?

 

Kafeinin sperm sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik bazı çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalardan toplanan bilgilere göre kafein, sperm sağlığı açısından risk teşkil edebilir. Ancak, semen kalitesi üzerinde net bir etkisi olmadığı görülmüştür.

 

Şeker ve kafein bir arada olan içeceklerin sperm kalitesini daha olumsuz şekilde etkilediği görülmüştür. Çocuk sahibi olmak isteyen hem erkek hem de kadın bireylerin, şekerli, gazlı ve kafeinli içecek tüketimlerini sınırlandırmaları önerilir.

 

İlginizi çekebilir: Kanser Erkek Kısırlığına Etki Eder mi?

 

Türk Kahvesinin Yumurtalıklara Zararı Nedir?

 

Tük kahvesi, yapılış biçimi olarak ince öğütülen ve filtresiz bir şekilde servis edilen bir kahve türüdür.

 

Türk kahvesinin filtre edilmemesi, çok daha yüksek kafein değerlerinin olmasına neden olur. Bu sebepten dolayı da özellikle çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin aşırı miktarda tüketmemeleri önerilir. Kafeinin uyarıcı özelliğinden kaynaklı olarak da adet düzensizlikleri gibi sorunlara yol açmaması için de tüketimde sınırlandırılması gereklidir.

 

 

Back To Top