skip to Main Content

Evliliklerin Kırılma Noktası Kısırlık

Her bireyin yaşamının bir kısmında bir eş bulup birliktelik kurmak ve çocuklar ile birlikte kocaman bir aile olmak yatar. Dünya üzerinde azımsanmayacak kadar insan belli bir yaşta evlenerek yuva kurarlar. Her kültürde evlilik hoş karşılanır ve kutlanır. Evlenen çiftler ilişkilerinin ilerleyen zamanlarında bebek sahibi olarak ailelerini genişletmek isterler. Her zaman bebek sahibi olmak hayallerdeki gibi olamayabiliyor. Belli sebeplere dayanan bebek sahibi olamama problemi çiftlerin ilerleyen yıllarında bazı sorunlar yaratmaktadır. Uzun yıllar bebek sahibi olamayan çiftlerde ufak ufak gerginlikler ortaya çıkmaktadır. Bu yaşanan ufak gerginlikler sürecin devamı ile büyük problemlere dönüşebiliyor.  Bu gerginlikler evlilik sürecinde çiftlerin ilişkilerinde bazı kırılma noktaları görülebiliyor. Kırılma noktaları kimi zaman mutlu sonlanır ve ilişkinin devamı kararı alınır kimi zamansa işler bu kadar yolunda gitmez ve evlilik sonlanır.

Bebek Sahibi Olamayan Çiftlerin Evlilik Ömrü Kısalıyor mu?

Uzun yıllar birlikte olan çiftlerin en büyük arzularından birisi bebek sahibi olmaktır. Doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerin yıllara dayalı olarak evliliklerinde problemler ortaya çıkabiliyor. İki kişinin hayatlarını birleştirmesi güzel bir olaydır. Aile bebek sahibi olarak genişler ve çok daha sıcak bir aile ortamı oluşur. Ne yazık ki pek çok sebebe dayalı olarak kimi çiftler uzun yıllar bebek sahibi olamıyor. Bebek sahibi olamayan çiftlerin evlilik sürelerinin bu nedene bağlı olarak değiştiği gözlemlenmiştir. Bu değişiklikler başlarda ufak gerginlikler olarak ortaya çıksa da ilerleyen süreçte gerginliklerin düzeyi artarak evliliğin sonunu getirebiliyor. Evli çiftlerde uzun yıllar bebek sahibi olamadıklarında çiftlerin aileleri tarafından bir baskı ortamı oluşabiliyor. Çiftler ilk zamanlar bu baskılara karşı gelebilseler de zamanla baskıların karşısında yenik duruma düşüyorlar. Bir başka problem olan bu baskı problemi de kısırlığa dayandığı için evliliklerin süresi de buna bağlı olarak kısalabiliyor.

Bebek sahibi olunamadığında evliliklerin yaşı değişiyor. Geniş aile olma fikrini benimseyen bireylerde bebek sahibi olamamak üzücü bir durum yaratmasıyla birlikte çiftlerin evliliklerini tehlikeye atıyor. Günümüzde kısırlık olarak adlandırılan doğal yollardan bebek sahibi olamama durumu birçok insanın evliliklerinde yaşadığı büyük bir problemdir. Birbirini seven iki insan göz ardı edilemeyecek bu engelde takılıp evliliklerini sonlandırabiliyorlar. Bu nedenle pek çok evlilik boşanma ile sonuçlanmıştır. Evliliklerin kısırlığa bağlı olarak ayrılma aşamasına gelmemesi için çiftlerin sağlıklı bebek sahibi olabilmeleri için günümüzde yaygın olan tüp bebek tedavisi vardır. Çiftlerin pembe hayaller ile kurdukları evliliklerinde takıldıkları kısırlık engeli hayallerin yıkılmasıyla pek çok evliliğin sonunu getiriyor.

Evliliklerde Bebek Sahibi Olamamak Ne Gibi Etkiler Yaratıyor?

Kısırlık evliliklerde birtakım sorunlar yaratabilir. Evliliklerin üzerinden belli bir zaman geçmesinin ardından evliliği bir bebek ile taçlandırmak isteyen çiftler doğal yollardan bebek sahibi olamadıklarında büyük hüsrana uğrarlar. Büyük bir üzüntü sebebi olan doğal yollardan bebek sahibi olamama durumu karşısında çiftler birbirlerine destek olurlar. Hüzünlerini paylaşırlar böylece ilk kırılma dönemini atlatırlar. İlerleyen zamanlarda bastırılmış çocuk sahibi olamayışının hüznü küçük küçük patlamalarla kendini ele verir ve evlilik içerisinde birtakım problemler yaşanır. Bu süreç de atlatıldığında bireylerin birbirlerine daha çok ihtiyacı olur fakat tam tersi etki yaşanır. Kısırlık nedeniyle bireylerin aileleri tarafından da baskı ortamı gün geçtikçe kendini belli ederek dayanılmaz bir hal yaratır. Bu problem evlilikte atlatılması zor bir geçiş dönemi yaratır. Kimi evlilikler bu süreci başarıyla atlatıp durumu kabullenerek veyahut tüp bebek tedavisi olarak evliliklerini kurtarırlar kimi evliliklerde ise bu durumun tam aksi yaşanır ve evliliğin sonu gelir. Bu nedene bağlı olarak birçok evlilik ayrılık ile sonuçlanmıştır.

 

Kısırlığın Tedavisi Var mıdır? Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Günümüzde yaygınlaşan tüp bebek tedavisi kısırlığın karşısına çekilmiş bir set görevi görür. Tüp bebek tedavisi ile çiftlerin bebek sahibi olma ihtimalleri büyük bir oranda yükselmiştir. Tüp bebek tedavisi yalnızca bebek sahibi olmak isteyen genç çiftler için değil yaşları ilerlemiş çiftler için de uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavileri her zaman için kesin çözüm olarak adlandırılamayabiliyor bunun sebebi çiftlerin belli bir hastalığa sahip olması, yaşlarının ilerlemiş olması, yumurtanın yeterince gelişmemiş veya belli bir hasara uğramış olması. Bu gibi durumlar tedavinin başarılı sonuç ihtimalini düşürmektedir. Çoğu ülkede tüp bebek tedavileri kısıtlıdır. Çiftlerin herhangi birinde ekstra bir hastalık söz konusu olduğunda birçok ülkede tedaviler bebek sahibi olmak için yetersiz kalıyor. Kıbrıs’ta bulunan tüp bebek merkezleri bu genellemenin dışında kalmaktadır. Kıbrıs’ın tüp bebek tedavisindeki avantajlarının en büyüğü çoğu ülkede uygulanmayan tedavilerin Kıbrıs’ta uygulanabiliyor olmasıdır.

Doğuş Tüp Bebek Merkezi günümüzdeki tüm gelişmeleri takip ederek en güncel tüp bebek tedavilerini kullanır, bu sayede tedavinin başarısız sonuçlanma ihtimali %30’lere kadar düşmektedir. Aileler için bebek sahibi olmanın önemi çok büyüktür bunun farkında olan Doğuş Tüp Bebek Merkezi geniş tüp bebek tedavi alternatifleri, kalitesi ve başarılarından dolayı hastalar için umut kapısı olmaktadır.

 

Back To Top