skip to Main Content

Kadınların gebe kalma yeterliliklerin belirlenmesinde ilk faktör olarak yumurtalık rezervi ön plana çıkar. Kadınlarda doğurganlıklar özellikle menopoza birkaç yıl kalmasıyla beraber azalmalar yaşamaktadır. Kadınlarda 35 yaş ve üzerinde başlayan bu süreç menopoz dönemine kadar devam edecektir.

 

Yumurta Rezervlerinde Azalma Nasıl Gerçekleşir?

 

Öncelikli olarak, her kadın için doğurganlık süreçlerinin farklı devam ettiğinin altını çizmek gerekir. Azalma süreçleri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterdiği için, doğurganlık dönemleri ile alakalı net bir dönem vermek mümkün değildir. Kimi kadınlar otuzlu yaşlarında gebe kalma noktasında zorluklar yaşarlarken, kimileri için de bu süre kırklı yaşlara kadar uzayabilmektedir.

 

Yumurtalık yaşlanması olarak bilinen durumun tanısını koyabilmek için genellikle bilinen bazı belirtiler vardır. Ancak çoğu belirtinin aslında yumurta yaşlanmasıyla ilgili olmadığının belirtilmesi gerekir. Öyle ki, terleme, yüksek ateş, adet düzeninin bozulması gibi yaşanan durumlarda yumurtalıkların fonksiyonelliğini yitirdiği düşüncesi yanlış olacaktır. Genellikle bu belirtiler görülmeden yıllar önce yumurtalık fonksiyonelliğini yitirmeye başlamış olmaktadır.

 

Yumurtalık Rezervini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 

Yumurtalık rezervinin etkilenmesinde ön plana çıkan birçok farklı faktör bulunur. Özellikle sigara kullanımı bu noktada uzmanların en çok uyardıkları konuların başlıcalarından bir olur. Sigara tüketimi yumurtalık rezervlerine zarar verebildiği için kesinlikle tüketilmesi önerilmez.

 

Kanser tedavisi için gerekli olan ve kullanılması zorunlu kılınan bazı ilaçlar da yumurta rezervlerini etkileyebilir. Bunların yanı sıra herhangi bir etken olmaksızın sadece genetik özelliklere bağlı olarak da daha erken yaşlarda gebelikte sorunlar yaşayabilirsiniz.

 

Kıbrıs tüp bebek tedavisi yumurtalık yaşlanmasından dolayı çocuk sahibi olamayan çiftler için son derece ideal bir tedavidir. Kıbrıs tüp bebek merkezimiz tarafından gerçekleştirilen başarılı çalışmalar sayesinde güvenilir bir şekilde bebek sahibi olabilirsiniz.

 

Anne karnında gerçekleştirilen tarama testlerinin ne işe yaradığını ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız; Anne Karnında Tarama Testleri yazımızı okuyabilirsiniz!

Back To Top