skip to Main Content

Hamileliğin her sürecinde görülebilen rahim kasılmaları özellikle doğuma uzun süre olduğu zamanlarda anne adaylarında endişe oluşturabiliyor. Bu nedenle de doğum kasılmalarının sebeplerinin bilinmesi ve nasıl anlaşılacağı hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir.

 

Doğum kasılmaları kimi zaman zararsız olabilse de çok büyük sıkıntılar da ortaya çıkarabilir. Özellikle erken dönemde görülen kasılmalar düşük habercisi olabileceğinden dolayı, böyle bir durum yaşayan kişilerin uzman görüşlerine başvurmaları önerilir.

 

Yalancı Kasılmalar Nedir?

 

Doğum kasılması gibi görünen ancak genellikle yalancı kasılma olarak anılan kasılmalarda acı hissiyatı son derece düşük olur. Bu kasılmalar daha çok bebeğin büyümesine karşılık rahimdeki hareketlerine bağlı olarak gerçekleşir. Yalancı kasılma olarak nitelendirilmesinin sebebi ise herhangi bir şekilde rahimde açılmalara yol açmamasıdır. Kısa süren bu kasılmalar gün içerisinde 10 veya 15 kez tekrarlayabilir.

 

Yalancı kasılmaları tetikleyen en önemli unsurlardan bir tanesi de stres ve yorgunluktur. Bu tip durumlarda kasılmaların etkisinin çok daha artacağının altını çizmek gerekir.

 

Doğum Kasılmaları Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Doğum kasılmaları genellikle doğum başlangıcını işaret etmekte olan kasılmalardır. Yalancı kasılmalara göre tamamen farklı bir şekilde görülen bu kasılmaların süresi de her seferinde daha uzun olur. Kasılmalarınız gitgide artarak devam ediyorsa doğumun başlamış olması ihtimali oldukça yüksektir. Böyle bir durumlarda hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmenizde fayda var.

 

Gebelik öncesinde anne karnında gerçekleştirilen tarama testlerini merak ediyorsanız; Anne Karnın Tarama Testleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Back To Top