skip to Main Content

Kadınlardaki yumurta rezervinin azalması özellikle yaşla beraber hız kazanabiliyor. Çocuk sahibi olmak için yumurta rezervi son derece önemli olmaktadır. Aynı zamanda, yumurta kalitesi de doğum yapmak isteyen çiftleri yakından ilgilendiren bir konu olmaktadır.

Kısırlık, menopoz ve yumurtalıklarla alakalı sorunlar yumurta rezervinin azalmasına neden olan önemli faktörlerdir. Yumurta rezervi az olan kadınların doğal yollar ile çocuk sahibi olmaları oldukça zor bir hale gelebiliyor.

Yumurta rezervi az olan ancak çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için en mantıklı yöntem Kıbrıs tüp bebek tedavisi olmaktadır. Ancak, Kıbrıs tüp bebek tedavisinde de bu az olan yumurtaların kalitesine dikkat edilmektedir. Kalitesi düşük yumurtalara sahip olan kadınlar için uygulanılan Kıbrıs tüp bebek tedavisinin başarı oranlarının da düşme ihtimali bulunuyor.

Kıbrıs tüp bebek tedavisinde, yumurta rezervi az olan anne adayları için gerekli ilaç tedavileri de uygulanabilmektedir. Bu sayede kaliteli ve olgun yumurtaların toplanması hedeflenmektedir.

 

Yumurta Rezervi Az Olanlar Ne Yapmalı?

Doğal yollar ya da tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyenlerin yumurta sayısından daha çok yumurta kalitesine dikkat etmeleri gerekir. Öyle ki, gebe kalabilmek için yumurta rezervinden daha da önemlisi yumurtaların kalitesidir.

Çocuk sahibi olmak isteyenlerin, süreci ertelememeleri son derece önemlidir. Yaş bu noktada önemli bir faktör olsa da 40 yaşındaki bir kadının yumurta kalitesi yüksek olabilir. Böyle bir durumda gebeliği ertelemek, ilerleyen zamanda bu kalitenin düşmesi ve yumurta rezervinin azalmasına yol açacaktır.

Doğum için sağlıklı yaş aralığı olarak 25 ile 35 yaş arası gösterilmektedir. Bazı nedenlerden dolayı doğal yollar çocuk sahibi olamayan çiftlerin de bu yaş aralığında Kıbrıs tüp bebek tedavisine başvurmaları, daha yüksek başarı oranlarına sahip olmalarında önemli bir faktör.

 

Kadın Yumurtalıkları Nasıl Çoğalır?

Bu noktada, kadın yumurta rezervinden daha çok kalitesine önem verilmesini gerektiğinin altını çizmiştik. Başarılı bir tedavi süreci sonrasında gebelik yaşamak isteyenlerin, yumurta kalitesini artırmak adına atabilecekleri bazı adımlar bulunuyor.

Yumurta kalitesini artırmak adına yapılacak en önemli şey tabi ki de spor yapmaktır. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da spor yapmanın inanılmaz bir etkisi vardır. Bunun yanı sıra protein tüketimi de yumurta kalitesini etkileyebilir.

Sağlıklı bir gebelik yaşamak isteyen anne ve baba adaylarının sigarayı tamamen bırakmaları gerekir. Özellikle anne adaylarında sigara tüketimi, yumurta kalitesini düşüren başlıca etkenlerden bir tanesidir.

Tüp bebek tedavi süreci boyunca beslenme kuralları hakkında bilgi almak için Tüp bebek Tedavisinde Beslenme yazımızı okumalısınız!

Back To Top