skip to Main Content

Pek çok kadında görülebilen aneminin, hamilelik sürecine de etkileri olabilir. Hamilelik süreci genel anlamda anne adaylarını fiziksel olarak etkileyen bir dönemdir. Bunun üzerine kansızlık problemi de eklendiğinde, süreç çok daha zor bir duruma gelebilir. Anne adayının hamilelik sürecini sorunsuz geçirmesi için demir takviyelerine başvurulmaktadır.

 

Demir Eksikliğinden Kaynaklı Anemi

 

Hamilelikte, anne adaylarında en sık rastlanan anemi türlerinin başında demir eksikliğine bağlı gelişen tür bulunmaktadır. Kan değerlerinin normalin çok daha altına düşmesi ile yaşanan anemi, sadece hamilelik değil normal dönemlerde de kadınlarda görülebilir.

 

Anemiye Sebep Olan Faktörler

 

Anne adaylarında karşılaşılan aneminin birçok farklı sebebi bulunabilmektedir. Başlıca faktörleri sıralayacak olursak; yetersiz beslenme, sık yapılan doğumlar ve düşükler gösterilebilir. Demir gereksiniminin artmasından dolayı çıkan anemiye karşı önlem alınmadığı takdirde, gebelik risk altına alınacaktır.

 

Hamilelik öncesinde bütün anne adaylarında gerekli testlerin yapılması ve anemi sorunun araştırılması gerekmektedir. Ancak, anne adayının hamilelik öncesinde demir ihtiyacı bulunmasa bile, oluşabilecek anemiyi önlemek adına hamilelere demir takviyesi yapılması önerilir. Bu nedenle de ilk 4 aydan sonra demir takviyeleri uzman kontrollerinde gerçekleştirilmektedir.

 

Anemiye Bağlı Şikayetler Nelerdir?

 

Pek çok anne adayı, anemi sürecinde ne tür şikayetler yaşayabileceklerini merak etmektedirler. Aynı zamanda, anemi olup olmadığını erkenden teşhis etmek için insanların bazı belirtileri kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

Anne adaylarında anemiye bağlı olarak görülen şikayetlerden bazıları;

 

  • İştahsızlık ve sürekli devam eden bir baş ağrısı,
  • Aktiviteler sırasında nefes darlığının yaşanması,
  • Saçlarda dökülme problemi,
  • Göğüs ağrısı,

 

Gibi birçok farklı belirtiler yaşanabilmektedir.

 

 

Hamilelikte anemi sorunun önüne geçebilmek için, erken atılan her adım son derece değerlidir. Bu nedenle de anemi ve demir eksikliği ile ilgili her türlü kontrolün zamanında yapılması gerekir. Kıbrıs tüp bebek merkezimiz tarafından yapılan testler ve kontroller sayesinde hamilelik sürecinizin sorunsuz bir şekilde sonuçlanması hedeflenir.

 

Gebelik süreci boyunca yapılması gereken testleri merak ediyorsanız Gebelik Süresince Yapılması Gereken Tetkikler Nelerdir? yazımızı incelemelisiniz.

Back To Top