skip to Main Content

Hamilelikte yaşanan ağrılar anne adaylarının canını sıkan bir durum haline gelmektedir. Bu nedenle ağrıların nedenlerini ve çözüm yollarını bilmek büyük fayda sağlayacaktır.

 

Hamilelik sürecinde vücutta bazı anormallik gerçekleşir. Bu değişimlere bağlı olarak özellikle gebeliğin ilk ve son haftalarında karın ya da kasık bölgelerinde ağrılar olabilir. Hamilelerde görülen bu ağrıların birçok farklı nedeni olacaktır.

 

Hamilelikte Ağrılara Neden Olan Sebepler

 

Kimi zaman gebelik sürecinde ağrılara neden olan sebepler önemsiz olarak görülebilir. Ancak, bazı ağrılara önem verilmesi gerekebilir. Tedavi gerektiren bazı etkenler, daha sonrasında hastaneye yatış da gerektirebilir.

 

Hamileliğin ilerlemesiyle beraber özellikle 3. ve 4. aylar son derece kritik olarak görülmektedir. Bu dönemde anne adaylarında yoğun şekilde hissedilen kasık ağrıları yaşanabilir. Anne adaylarının hareketlerini sınırlayan bu ağrıların şiddeti de günden güne değişir. Bu ağrıların temel sebebi ise, rahmin genişlemesi olarak söylenebilir. Hamilelik sürecinde yaşanan kabızlık ve şişkinlik sorunları da kasıklarda ağrı oluşmasının başka bir sebebidir.

 

Yalancı doğum ağrıları, hamileliğin son aylarında anne adaylarının zor bir süreç geçirmesine neden olur. Yalancı ağrıların normal ağrılardan en belirgin farkı ise hissedilen ağrıların daha hafif olmasıdır. Ayrıca, bu hafif ağrılar dinlenmeler ile de geçebilmektedir.

 

Hamilelikte Ağrı Yaşayanlar Nelere Dikkat Etmeliler?

 

Gebelik süresince ağrıları bulunan anne adaylarının bazı önemli hususlara dikkat etmeleri önerilir. Özellikle ağrıların yanı sıra kanamaların oluşması, bu süreçte çok önemli bir konudur. Kasık ve karın bölgelerinde yaşanan ağrıların yanı sıra vajinal kanamaların olması durumunda, kesinlikle uzmana başvurmak gerekecektir.

 

Anne adayında karın ağrısının yanında ateş ve kusma gibi belirtiler görülüyorsa, idrar yolları enfeksiyonundan şüphelenmek gerekir. Uzman kontrollerinin gerçekleştirilmesi, gebelik sürecinin daha sağlıklı bir şekilde devam etmesi için önemli olmaktadır.

 

Gebelik sürecinde kansızlık problemi yaşayan ya da yaşamaktan korkan insanlar Hamilelikte Anemi yazımızı inceleyebilirler.

Back To Top