skip to Main Content

Hayatınız boyunca hayaliniz olan durumun içindesiniz, hamilesiniz, bir bebek sahibi olacaksınız!

Hamilelikte yapılması ve yapılmaması gereken net kurallar vardır; doğru beslenmeli, güvenli egzersiz yapmalı, stresi ortadan kaldırmalı ve hamilelik sırasında bebeğinizi korumalısınız.

Hamilelikte Egzersiz

Egzersiz, hamilelik sırasında egzersiz yapmak güvenlidir ve daha rahat bir hamilelik süreci geçirmenize yardımcı olur ancak doğru egzersizleri yapmalısınız. Hamilelik ve egzersiz konulu yazımız bu konuda size yardımcı olacaktır!

Sağlığınıza Dikkat Edin

Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez bir kontrol yaptırın. Düzenli kilo, kan basıncı ve kalp atış hızı kontrollerini içeren genel bir check-up yaptırmanızda fayda var. Böylece herhangi bir sağlık sorununuz varsa haberdar olur, duruma göre doktorunuzun direktifleri doğrultusunda aksiyon alırsınız.

Tüm doktor görüşmelerine eşinizle birlikte gidin. İlgili olarak: Hamilelik Sürecinde Eş Desteği

Reçetesiz ilaçlar kullanmayın, bir hastalık durumunda gittiğiniz doktorunuzu mutlaka hamile olduğunuz yönünde bilgilendirin çünkü bazı ilaçlar hamilelik sırasında kullanıma uygun değildir.

Sigara içmeyin, alkol kullanmayın. Tam anlamıyla bırakamıyorsanız bile mutlaka sınırlandırın.

Kimyasal ürünlerden (temizleme ürünleri dahil) uzak durun.

Hamilelikte Ruh Sağlığı

Araştırmalar, stresin (kronik stres de ani stres de buna dahil) erken doğum, düşük gibi sorunlara katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Stres seviyenizin yüksek olduğuna dair işaretler; sürekli yorgunluk, endişe hali, can sıkkınlığı. 

Meditasyon gibi rahatlama tekniklerini öğrenebilirsiniz. Günde 20 dakika yavaş ve derin nefes alıp, vücudunuzdaki tüm kasları kademeli olarak gevşetebilirsiniz.

Yeterince uyuyun. Mümkünse olduğundan daha erken yatın, sağlıklı bir uyku hem fizyolojik hem de ruhsal olarak olumlu katkılar sağlar.

Sosyal destek alın, arkadaşlarınızla, ailenizle endişelerinizi paylaşın. Sosyal destek strese karşı bir panzehirdir.

Endişelendirecek büyük kararları erteleyin, örneğin; iş değiştirmek, ev değiştirmek.

Unutmayın! Hamilelik, hayatınızın en güzel zamanlarından birisi. Sürecin keyfini çıkarın! 

İlgili: Henüz hamile değilseniz ve doğal yollardan gebelik mümkün gözükmüyorsa endişelenmeyin. Kıbrıs tüp bebek tedavisi yöntemleri ile hayallerinize kavuşma şansınız var.

 

Back To Top